Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła (Szczecin Podjuchy)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Świętych Apostołów Piotra i Pawła Podjuchy
brak zdjecia
Kościół św. Piotra i Pawła Podjuchy
Nazwa niemiecka Michaelis Kirche (Podejuch)
Wyznanie rzymskokatolickie
Parafia Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Szczecinie
Data poświęcenia 27 września 1931

Kościół znajdujący się w Podjuchach, jednym z osiedli administracyjnych Szczecina w dzielnicy Prawobrzeże, przy ul. Niklowej 1.

Kościół usytuowany nad rzeką Regalicą, ogrodzony jest kamiennym murem. Zbudowany on jest na planie prostokąta, na fundamencie kamiennym z czerwonej cegły. Bryła budowli wysmukła, przykryta dachem dwuspadowym. Nad świątynią góruje wieża, przykryta wysmukłym stożkowym hełmem. Dachy przykryte blacha miedzianą. Okna ostrołukowe o schodkowo profilowanych ościeżach.

Wnętrze jednoprzestrzenne. Nawa świątyni oparta do apsydy szeroką, ostrołukową arkadą o profilowanych narożach. W prezbiterium znajduje się główny ołtarz z figurami patronów, poświęcony 9 października 1960 r.

Ołtarze boczne: Ołtarz maryjny poświęcony 24 lutego 1963 roku przez ks. prałata Zygmunta Szelążka i ołtarz Serca Pana Jezusa, poświęcony 26 kwietnia 1964 roku przez ks. Floriana Berlika TChr.

Na ścianach bocznych nawy znajdują się stacje Drogi Krzyżowej wykonane przez Franciszka Masarza z Rybnika i poświęcone 23 września 1962 r., oraz figury świętych: Józefa, Anny, Teresy, Katarzyny Aleksandryjskiej, Jana Chrzciciela i Antoniego.

Empora organowa wsparta na czterech słupach, wykonana jest z drewna, pochodzi a XIX wieku. W kruchcie podwieżowej znajduje się drewniany krucyfiks z 1938 roku.[1]

Przypisy