Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła (Police)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 14:01, 17 kwi 2014 autorstwa Busol (dyskusja | edycje) (zamienił w treści „{{Autor|” na „{{AutorP|”)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Geolokalizacja: 53.592317,14.542934

200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. nr 294 z dnia 5 lipca 1958[1]
Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Policach
brak zdjecia
czerwiec 2013
Wyznanie rzymskokatolickie
Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła, Police
Data budowy XIV/XV w.
Data poświęcenia 29 czerwca 1947

Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła - kościół parafialny, rzymskokatolicki w Policach, w gminie Police, w powiecie polickim. Należy do Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, dekanatu Police.

Historia

W XIV wieku przy klasztorze powstała kaplica wzniesiony przez zakon augustianów z Jasienicy. Kaplica połączona była ostrołukowym przejściem z północnym krańcem wschodniego skrzydła klasztoru. Prawdopodobnie na przełomie XIV i XV wieku na zachód od kaplicy rozpoczęto budowę gotyckiej nawy kościoła, a dawną kaplicę wykorzystano jako prezbiterium lub rozebrano. Prawdopodobnie było to możliwe po 1400 roku, po otrzymaniu przez augustianów rekompensat za zrabowane podczas najazdu mienie.

Po wprowadzeniu reformacji kościół został przejęty przez gminę protestancką. Budowla został częściowo zniszczona w trakcie wojny trzydziestoletniej, podczas której zawaliła się część wschodnia kościoła. Odbudowę budowli podjęto w latach 30. XVIII wieku, podczas której pozostawiono jedynie trzy ocalałe zachodnie przęsła, a pozostałe w 1735 roku rozebrano, zamykając od strony wschodniej ceglaną ścianą bez prezbiterium. Za fasadą zachodnią wzniesiono wieżę w konstrukcji ryglowej, przykrytą wielospadowym daszkiem, z ośmioboczną sygnaturką. Na wieży zawieszono trzy dzwony odlane przez Johanna Heinricha Scheela ze Szczecina.

W 1799 roku pastor Langner ufundował nowe organy dla kościoła w Jasienicy. W 1803 roku wichura uszkodziła wieżę, a jej remont trwał kolejne trzy lata. W 1858 roku przeprowadzono gruntowny remont kościoła podczas którego od strony wschodniej dobudowano prezbiterium z parą kaplic po bokach. Do fasady zachodniej dostawiono kruchtę. W końcu XIX wieku na skutek uderzenia piorunem została ponownie uszkodzona wieża, którą odbudowano po 1900 roku[2]. H. Lemcke w opisie kościoła wskazuje, że na ścianie zachodniej znajdowały się inskrypcje: Virgo Marai tibi hoc templum defende facratum Augustiane regas nos famulosque tuos (łac. Marii Dziewicy, broniącej tej świątyni, bracia augustianie oddają swój hołd). Na łęku sklepiennym do początku XIX w. znajdował się napis: Domus mea domus precations vocabitur (łac. Dom mój, ma być domem modlitwy) [3].

Kościół w Jasienicy został poświęcony 29 czerwca 1947 roku pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła[4]. Od tego czasu kościół przynależał do parafii w Policach. W latach 60. XX wieku w kościele założono witraże oraz wykonano nową posadzkę z terakoty. W 1973 roku w Jasienicy utworzono odrębną parafię św. Apostołów Piotra i Pawła, a kościół stał się kościołem parafialnym. W tym samym roku kościół został poważnie uszkodzony na skutek wyładowania atmosferycznego. 30 listopada tego roku w kościele w Policach prowadzono zbiórkę pieniędzy na odbudowę kościoła[5].

Prezbiterium w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Policach, lipiec 2013

W tym samym roku w pracowni Tadeusza Makulca wykonano konserwację obrazu Chrystusa u Marty i Marii i wykonano kopie dwóch rzeźb barokowych. Po 1973 roku w czterech oknach nawy założono kolejne witraże.

W latach 1974-1976 wybudowano nową plebanię na miejscu dawnego ryglowego budynku, a na miejscu rozebranej kruchty zachodniej zbudowano nową odwzorowując gotyckiej formy. Wykonano również remont wieży, likwidując hełm i latarnię, przykrywając wieżę dachem namiotowym. Następnie przeprowadzono remont wnętrza według projektu inż. Stefana Kwileckiego ze Szczecina, podczas którego usunięto XIX-wieczne empory i zbudowano tylko emporę organową. W 1997 roku w kościele wykonano z czerwonego granitu nowe schody w kruchcie oraz kropielnicę[6].

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml
  2. Kalita-Skwirzyńska, Kazimiera. Jasienica. Szczecin: Czas, Przestrzeń, Tożsamość, 2005, s. 56-66
  3. Tekst ten wielokrotnie powielany, najbardziej znany był w formie: Domus mea domus orationis vocabitur, znanej z kościoła św. Marii Magdaleny w Rennes-le-Château.
  4. Kronika parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Policach, 1951-1995, rkps.
  5. Kronika parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Policach, 1970-2002, rkps.
  6. Kalita-Skwirzyńska, Kazimiera. Jasienica. Szczecin: Czas, Przestrzeń, Tożsamość, 2005, s. 66-68

Bibliografia

  • Kalita-Skwirzyńska, Kazimiera. Jasienica. Szczecin: Czas, Przestrzeń, Tożsamość, 2005. ISBN 8391965406
  • Kronika parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Policach, 1951-1995, rkps.
  • Kronika parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Policach, 1970-2002, rkps.

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Marek Łuczak