Kościół św. Jana Chrzciciela

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 17:34, 27 gru 2010 autorstwa Busol (dyskusja | edycje) (1 wersja)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bazylika św. Jana Chrzciciela w Szczecinie
brak zdjecia
Zrób zdjęcie tego miejsca: Pomóż nam
Nazwa niemiecka Katholische Johanniskirche
Wyznanie rzymskokatolickie
Parafia św. Jana Chrzciciela w Szczecinie
Data budowy 1888-90
Data poświęcenia 30 września 1890
Architekt Engelbert Seibertz


Wikipedia.jpg
Artykuł może zawierać treści pochodzące z Wikipedii.
200px-Commons-logo.svg.png

Bazylika św. Jana Chrzciciela w Szczecinie – neogotycki kościół halowy na planie krzyża łacińskiego w centrum Szczecina, u zbiegu ulic Bogurodzicy i Kaszubskiej.

Historia

Zbudowany został w latach 1888-1890 na potrzeby diaspory katolickiej w protestanckim Szczecinie. Autorem projektu był architekt Engelbert Seibertz z Berlina, poświęcenia gotowej świątyni dokonał 30 września 1890 biskup wrocławski Georg Kopp. Do roku 1945 kościół św. Jana Chrzciciela był jedynym kościołem rzymskokatolickim w Szczecinie. Część wiernych stanowili Polacy, do 1914 opiekował się nimi polski wikariusz, ksiądz Wojdas. Co czwartą niedzielę odbywały się tu nabożeństwa po polsku.

Podczas wojny w 1944 spłonął dach kościoła, hełm wieży i dzwonnica. W czasie wojny miała miejsce skierowana przeciw szczecińskim katolikom akcja Gestapo Fall Stettin, w czasie której zamordowano trzech księży i aresztowano wielu wiernych. Po wojnie kościół odbudowano, lecz pierwotną formę hełmu wieży w kształcie oktagonalnego ostrosłupa przywrócono świątyni dopiero w latach osiemdziesiątych. Charakterystyczne są umieszczone na narożnikach i portalach kościoła metalowe rzygacze w kształcie skrzydlatych smoków. Wewnątrz na sklepieniu kruchty znajdują się malowidła przedstawiające czterech ewangelistów.

Ołtarz główny poświęcony Matce Bożej Królowej Polski jest powojenny i pochodzi z lat 1960-1961, z oryginalnego wyposażenia zachowały się m.in. neogotyckie ołtarze boczne, ambona i witraże. W lewej nawie bocznej znajduje się tablica poświęcona poległym w I wojnie światowej 111 parafianom – duża część nazwisk jest polska. W 1994 wmurowano w lewym skrzydle transeptu dwujęzyczną, polsko-niemiecką tablicę poświęconą pamięci aresztowanych w 1942 przez gestapo, a później torturowanych i zamordowanych niemieckich duchownych katolickich ze Szczecina.

W 2008 roku papież Benedykt XVI przyznał kościołowi pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie honorowy tytuł bazyliki mniejszej.

Zdjęcia

Plik:Szczecin_kosciol_sw_Jana_Chrzciciela_wnetrze_1.jpg|wnętrze kościoła Plik:Szczecin_kosciol_sw_Jana_Chrzciciela_wnetrze_6.jpg|ołtarz główny Plik:Szczecin_kosciol_sw_Jana_Chrzciciela_wnetrze_2.jpg|sklepienie prezbiterium Plik:Szczecin_kosciol_sw_Jana_Chrzciciela_wnetrze_3.jpg|sklepienie kruchty Plik:Szczecin_kosciol_sw_Jana_Chrzciciela_wnetrze_4.jpg|transept Plik:Szczecin_kosciol_sw_Jana_Chrzciciela_wnetrze_5.jpg|neogotycki wystrój wnętrza Plik:Szczecin_kosciol_sw._Jana_Chrzciciela_witraz.jpg|jeden z witraży Plik:Szczecin_kosciol_sw._Jana_Chrzciciela_tablica.jpg|lista poległych w I wojnie światowej parafian Plik:Szczecin_kosciol_sw._Jana_Chrzciciela_pomnik_1.jpg|pomnik Stefana Wyszyńskiego przed kościołem Plik:Szczecin_kosciol_sw._Jana_Chrzciciela_pomnik_2.jpg|rzeźba piety przed kościołem


Zobacz też

Przypisy


Linki zewnętrzne