Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego (Binowo)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 14:46, 11 sie 2017 autorstwa Sylwia Wesołowska (dyskusja | edycje) (→‎Bibliografia)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Monobook icon.svg.png Ten artykuł jest w trakcie opracowywania. Prosimy nie edytować strony do czasu zniknięcia tej wiadomości. Nazwa użytkownika, który dodał tę wiadomość, jest wyświetlona na stronie historii.


200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. nr 1000 z dnia 26 lipca 1979[1]
Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego, Binowo
brak zdjecia
Kościół w Binowie, ze strony www.szczecin.kuria.pl
Nazwa niemiecka Dorfkirche Binow
Wyznanie rzymskokatolickie
Parafia Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła (Szczecin)
Data budowy XIV wiek
Data poświęcenia 7 listopada 1982
Budulec kamień polny, cegła


Kościół pw. św. Makymiliana Marii Kolbego, to świątynia filialna parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Szczecinie.

Kościół w Binowie usytuowany jest na wzniesieniu, w południowej części wsi. Świątynia zbudowana została w XIV wieku na planie prostokąta z nieregularnych kamieni narzutowych, różnej wielkości i kształtu.

W elewacji północnej znajduje się gotycki, ostrołukowy, profilowany portal wykonany w cegle. Elewacja południowa nie posiada portalu, wykonane w niej są natomiast trzy ostrołukowe okna w obramieniu ceglanym. Elewacja wschodnia posiada tylko jeden otwór okienny w formie ostrołukowej a w jej szczycie znajdują się blendy. Przy wschodnich narożnikach dobudowano późniejsze filary przyporowe. Budowla przykryta jest dwupołaciowym dachem jednokalenicowym.

Od zachodniej strony nad kruchtą znajduje się czworoboczna wieża (dobudowana w XVI/XVII w.(?)) z oknami o łuku półkolistym obramowanymi cegłą. Wieża przykryta dwupołaciowym dachem z krzyżem na szczycie.

Wyposażenie

W kościele znajdował się zabytkowy ołtarz, obecnie przechowywany w Muzeum Narodowym w Szczecinie. We wnętrzu znajduje się sakrarium wykute w murze.

Historia

Kosciół zniszczony w czasie II wojny światowej, odbudowany w latach 1972-1982. Poświęcony 7 listopada 1982 roku przez ks. biskupa Jana Gałeckiego.

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml


Bibliografia

  • Binowo W: Architektura sakralna Pomorza Zachodniego [online]. [Dostęp 11 sierpnia 2017].
  • Buske Norbert, Zwei hinterpommersche Wallfahrtsorte. "Baltische Studien", Bd. 62 (1976), s. 28-35.
  • Die Evangelschen Geistlichen Pommerns von der Reformation bis zur Gegenwart. Bearb. H. Moderow. Th. 1, Der Regierungsbezirk Stettin. Stettin, 1903.
  • Łysiak Wojciech, Z pielgrzymim kijem przez średniowieczne Pomorze. W: Życie dawnych Pomorzan. Materiały z konferencji, Bytów, 17-18 października 2002. Bytów-Słupsk, 2003, s. 45-51.
  • Majewski Marcin, Rębkowski Marian, Simiński Rafał, Pielgrzymki pomorskie w średniowieczu. Stan i perspektywy badań. "Przegląd Zachodniopomorski" Z. 1 (2016), s. 129-168.
  • Schematyzm archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Red. E. Cybulski, T. Dokładna, A. Gawęda. Szczecin, 2007, s. 482-483.