Kościół św. Stanisława Kostki (Podańsko)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 10:01, 28 paź 2016 autorstwa Busol (dyskusja | edycje) (Zastępowanie tekstu - "Kategoria:Pomeranica - do sprawdzenia" na "")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. 409 z dnia 5 grudnia 1963[1]
Kościół św. Stanisława Kostki w Podańsku
Wyznanie rzymskokatolickie
Parafia NMP Nieustającej Pomocy w Goleniowie
Data budowy XVIII w.
Data poświęcenia 1946

Kościół św. Stanisława Kostki – kościół filialny w Podańsku, należy do parafii NMP Nieustającej Pomocy w Goleniowie, |dekanatu Goleniów i Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Szachulcowy kościół w Podańsku wybudowano w XVIII wieku, zapewne z fundacji rodziny von Petersdorff, właścicieli ziemskich, najprawdopodobniej w miejsce wcześniejszej świątyni średniowiecznej. W XIX w. świątynia została przebudowana, na co wskazują ostrołukowe przemurowania drzwi (ściana południowa) i okien; otrzymała też wówczas neogotyckie wyposażenie. Do 1945 roku kościół służył gminie ewangelickiej, obecnie jest świątynią rzymsko-katolicką (poświęconą w 1946 roku).

Położony jest na południowo-wschodnim skraju wsi, po południowej stronie drogi wiejskiej, w obrębie czworobocznej działki kościelnej (dawny cmentarz przykościelny), z zachowanym starodrzewem lipowym.

Salowa bryła przekryta jest czterospadowym zadaszeniem, od strony zachodniej dostawiona jest wolnostojącą wieża, o zwężających się ku górze ścianach, przekrytych dachem namiotowym. Korpus jak i wieża, posadowione na fundamencie z kamieni polnych, wykonane są w ciesielskiej konstrukcji szkieletowej drewnianej, przy czym korpus z ceglanym wypełnieniem pól międzyryglowych, a wieża została jedynie z zewnątrz odeskowana. Ostrołukowe okna zawierają przeszklenia witrażowe o maswerkowych, trójdzielnych podziałach.

Wnętrze przekrywa strop belkowy nagi, przy połączeniach z oczepem belki wsparte są na trójkątnych w formie mieczach. Zachowane neogotyckie wyposażenie: empora zachodnia z prospektem organowym, ławki o parapetach zdobionych motywem trójliścia, korpus ambony i ołtarz główny o wimpergowym zwieńczeniu.

Na zewnątrz kościoła znajduje się XIII-wieczna granitowa chrzcielnica.

Kościół w Podańsku jest cennym przykładem (jednym z najstarszych) - unikatowego już dziś na terenie województwa zachodniopomorskiego - rodzimego budownictwa ryglowego.

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml

Bibliografia

  • Karta ewidencyjna zabytków architektury i budownictwa. Oprac. T. Kubiak, 1979. Archiwum Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie.
  • Nowakowski C., Witek W. Gmina Goleniów. Studium wartości kulturowych. Szczecin 1999. Archiwum Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Kamila Wójcik