Kościół św. Tomasza Apostoła w Szczecinie

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 19:29, 31 maj 2012 autorstwa Tomasz Ćwikliński (dyskusja | edycje) (nie ma czegoś takiego jak - Parafia(..) w Szczecinie-Załomiu - jest w Szczecinie !)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Tomasza Apostoła w Szczecinie
brak zdjecia
Kościół św. Tomasza Apostoła w Szczecinie
Wyznanie rzymskokatolickie
Parafia Parafia św. Tomasza Apostoła w Szczecinie
Data poświęcenia 1 listopada 1998
Architekt Rozwarski

Kościół św. Tomasza Apostoła w Szczecinie. Msze na osiedlu Kasztanowym odbywały się początkowo w kaplicy mieszczącej się w zaadoptowanych pomieszczenia dawnej restauracji o pow. 400 m2. Zaplecze kaplicy służyło jako mieszkania dla proboszcza. 1 listopada 1998 roku kaplica została poświęcona pw św. Tomasza Apostoła przez ks. Zbigniewa Tyszkiewicza. Parafię pw. św. Tomasza w Szczecinie erygowano 20 sierpnia 1998 roku.

Ponieważ osiedle Kasztanowe nie posiadało swojego kościoła, ks. proboszcz Zbigniew Tyszkiewicz rozpoczął starania o budowę nowej świątyni. W 1998 roku został opracowany projekt nowego kościoła przez arch. Rozwarskiego. Projekt został zatwierdzony 12 maja 1998 roku przez ks. abp Mariana Przykuckiego. Kościół orientowano na północny-wschód. Budowlę założono na rzucie kwadratu o boku długości 20 m, z dostawioną częścią mieszkalno-biurową.


IES64.png
Autor opracowania: Marek Łuczak