Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Szczecinie

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Szczecinie
brak zdjecia
Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Szczecinie
Nazwa niemiecka Brunn Dorfkirche
Wyznanie rzymskokatolickie
Parafia Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Szczecinie

Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Szczecinie (niem. Brunn Dorfkirche).

Kościół w Bezrzeczu wymieniany jest po raz pierwszy w źródłach w 1286 roku, kiedy to biskup kamieński Hermann, przekazał prawo jurysdykcji nad kościołem w Bezrzeczu proboszczowi z kościoła Mariackiego w Szczecinie. Stary drewniany kościół uległ spaleniu w 1 poł. XV wieku i w 1448 roku chłopi ze wsi sprzedali grunt pod budowę nowego kościoła Kolegiacie Mariackiej. Kościół filialny znajdował się wówczas w Wołczkowie. Patronem kościoła był właściciel majątku.

W końcu XV wieku powstała budowla z głazów narzutowych na prostokątnym rzucie o wymiarach zewnętrznych 15 x 9,4 m. Kościół przeszedł znaczną przebudowę w XIX wieku. Po południowej stronie znajduje się ceglany dwuuskokowy portal wykonany w czasie przebudowy. Podczas jego prac zmieniono również dawny kształt okien. Z tego samego okresu pochodzi ceglany szczyt wschodni. Od strony zachodniej dostawiono wieżę z czerwonej cegły zakończoną ostrołukowym hełmem.

Obecne zabytkowe wyposażenie kościoła stanowią organy C.F. Völknera Op. 148, chrzcielnica z przełomu XIX/XX wieku oraz krucyfiks z przedwojennym drewnianą figurą Chrystusa.

Linki zewętrzneIES64.png
Autor opracowania: Marek Łuczak