Kościół Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Szczecinie

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Szczecinie
brak zdjecia
Kościół Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Szczecinie
Nazwa niemiecka Frauendorf Ortskirche
Wyznanie rzymskokatolickie
Parafia Parafia Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Szczecinie
Data poświęcenia 25 sierpnia 1946
Architekt Stuler

Kościół Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Szczecinie Golęcinie (niem. Frauendorf Ortskirche) zbudowany został już w XIII wieku, bowiem w latach 1255 i 1283 biskup kamieński Herman potwierdza nadanie ziem kościelnych dla klasztoru cysterek w Szczecinie. Pierwotnie była to drewniana, bezwieżowa budowla usytuowana na szczycie wzgórza przy dzisiejszej ulicy Strzałowskiej. W 1701 roku od strony zachodniej dobudowano wieżę.

Ponieważ kościół ten mógł pomieścić tylko połowę członków gminy a koszty remontu obliczono na 2000 talarów, zadano pytanie czy nie lepiej będzie zbudować nowy kościół. W dniu 15 lipca 1840 roku Henik dostał zlecenie od rejencji królewskiej na opracowanie rysunku i kosztorysu nowego kościoła. Dzięki wstawiennictwu tajnego radcy dworu von Ladenberga, oraz poparciu i zainteresowaniu króla, nowy projekt wykonany został przez radcę dworu Stulera z Berlina. Projekt ten został zatwierdzony 3 października 1844 roku przez rejencję królewską w Szczecinie, a następnie 15 grudnia przez królewską deputacje budowlaną w Berlinie.

Dekretem Okręgowego Urzędu Likwidacyjnego w Szczecinie kościół wraz z plebanią przekazano w dniu 19 sierpnia 1946 dla parafii rzymskokatolickiej. Ze starego wyposażenia kościoła nie zachowały się żadne elementy. Przekazany budynek znajdował się w stanie niemal ruiny, dach był zniszczony, okna bez szyb. 18 maja 1951 roku dekretem erygowano przy kościele parafię p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Marek Łuczak