Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego (Polanów)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 22:26, 14 paź 2014 autorstwa Johana (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Polanowie
brak zdjecia
Kościół w Polanowie
Wyznanie rzymskokatolickie
Parafia Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Polanowie
Data budowy XX wiek
Data poświęcenia 26. marca 1912 r.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świetego zabytkowy, neogotycki kościół parafialny w Polanowie w powiecie koszalińskim, w województwie zachodniopomorskim. Pełni funkcję kościoła głównego Parafii Rzymskokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świetego należącej obecnie do dekanatu Polanów diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej[1]

Historia

Pierwszą świątynie w Polanowie stanowiła kaplica wzniesiona na Świętej Górze. Od XV wieku kaplica stała się szczególnym miejscem kultu Matki Boskiej i znanym ośrodkiem pielgrzymkowym. Przyjmuje się, ze pierwsza murowana świątynia została wzniesiona na terenie miasta w XV wieku, wkrótce została ona przejęta przez protestantów. W 1736 roku kościół spłonął, odbudowano go 5 lat później, a w 1850 gruntownie przebudowano. Pełni on teraz funkcję kościoła pomocniczego parafii pw. Wniebowzięcia NMP. Po wprowadzeniu reformacji i przejęciu głównego kościoła przez gminę protestancką, pojawiła się w Polanowie potrzeba zorganizowania świątyni i opieki duszpasterskiej dla licznej tu grupy, wyznawców religii chrześcijańskiej w obrządku rzymskokatolickim. Pierwsza msza została odprawiona w 1908 roku przez księdza dr Piontka, położył on również kamień węgielny pod budowę kaplicy pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Obecny kościół parafialny zbudowano w latach 1911–1912 w stylu neogotyckim według projektu Czesława Tarka z Koszalina. Była to pierwsza katolicka światynia w mieście po okresie reformacji. Z prośbą o opracowanie projektu kościoła zwrócił się do architekta ówczesny duszpasterz gminy katolickiej w mieście, ksiądz Richard Schalla. W dniu 22 sierpnia 1911 roku minister wyznań zezwolił na rozpoczęcie prac budowlanych. Budowa rozpoczęła się w dniu 24 października 1911 roku, natomiast kamień węgielny został położony w dniu 10 listopada tego samego roku. Budowla konsekrowana została w dniu 26 marca 1912 roku przez księdza doktora Piontka z Koszalina[2].

Architektura

Kościół murowany, wzniesiony na rzucie zbliżonym do prostokąta, w stylu gotyckim, z wieżyczką na sygnaturkę, zwieńczoną ośmiobocznym hełmem ostrosłupowym z krzyżem[3].

Zabytek

Przypisy

  1. Parafia w Polanowie W: Diecezja koszalińsko-kołobrzeska [online]. [Przeglądany 13 października 2014]
  2. Parafia Rzymskokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świetego w Polanowie [online]. [Przegladany 13 października 2014]
  3. Nowicki, Wacław. Koszalin i okolice, Gdynia : "Region", 2005, s. 134. ISBN 83-89178-73-7


Linki zewnętrzne

Parafia w Polanowie