Kościół Przemienienia Pańskiego (Mieszkowice)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół Przemienienia Pańskiego w Mieszkowicach — kościół parafialny, należy do dekanatu mieszkowickiego w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej[1].

Kościół powstał pod koniec XIII wieku. Na pewno istniał już w 1297 roku, gdyż z tego roku pochodzi dokument, w którym mowa o cmentarzu. Pierwotnie była to salowa budowla wzniesiona z regularnych kwadr granitowych na planie prostokąta, bez wyodrębnionego prezbiterium, z wieżą szerokości nawy od zachodu. Z dawnego założenia zachowała się ściana południowa oraz podstawa wieży. Świątynia została dość mocno zmodyfikowana w XIV–XV wieku. W miejscu północnej ściany dostawiono drugą nawę wzniesioną z cegły i wyposażoną w empory. Rozbudowano także wieżę. Do wschodniego szczyt kościoła dobudowano zaś prezbiterium zamknięte wieloboczną apsydą.Główna nawa nakryta jest sklepieniem gwiaździstym, zaś nawa boczna — krzyżowo-żebrowym.

Przypisy

  1. Mieszkowice Kościół parafialny pw Przemienienia Pańskiego http://szczecin.kuria.pl/wspolnoty/koscioly/Mieszkowice-Kosciol-parafialny-pw-Przemienienia-Panskiego_501 [dostęp 20.11.2014].

Bibliografia

  • Z. Świechowski, Architektura granitowa Pomorza Zachodniego w XIII wieku, Poznań 1950, s. 84–85.
  • Voss, Georg, Hoppe, Willy. Fürstenfelde. W: Die Kunstdenkmäler der Provinz Brandenburg, Schriftleitung E. Blunck, Bd. VII, T. 1: Kreis Königsberg (Neumark), H. V: Die südlichen Orte, Berlin 1928, s. 378–385.