Konkurs pięciu milionów (TV)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 20:05, 9 lut 2020 autorstwa Andriusza (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "'''Konkurs pięciu milionów''' (także Konkurs 5 milionów) '''(1970)''' – cykliczny program młodzieżowy popularyzujący nie tylko sport i kulturę fizyczną, ale i...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Konkurs pięciu milionów (także Konkurs 5 milionów) (1970) – cykliczny program młodzieżowy popularyzujący nie tylko sport i kulturę fizyczną, ale i dostarczający wzorów zabaw na zajęciach wychowania fizycznego i podczas imprez sportowych dla dzieci i młodzieży. Cykl realizowany był ośrodki regionalne TVP

Pomysłodawcą i prowadzącym program był red. Marek Grot (1932-1994), dziennikarz telewizyjny, popularyzator sportu oraz kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Cykl oparty był na sportowej rywalizacji młodzieży (gry i zabawy) ze starszych klas szkół podstawowych z całej Polski. Typowane do finałowego konkursu szkoły były wyłaniane spośród zwycięzców wcześniej przeprowadzonych eliminacji. Pierwsza edycja Konkursu 5 milionów została wyemitowana 19 grudnia 1960 roku. W 1967 roku Telewizja zapoczątkowała współpracę ze szkolnym Związkiem Sportowym, co doprowadziło do objęcia systemem eliminacji wszystkich województw. Do 1970 roku, w nadawanym co miesiąc programie, uczestniczyło ponad 2500 szkół podstawowych i około 100 tysięcy uczniów z całej Polski. Konkurs emitowano przez kilkanaście lat w paśmie ogólnopolskim Telewizji Polskiej oraz w krajach socjalistycznych w sieci „Interwizji”. Łącznie zrealizowano około 300 programów z tego cyklu.

Odcinek 97 transmitowany był z Wojewódzkiego Domu Sportu w Szczecinie. W programie udział wzięli uczniowie szkół podstawowych z Zielonej Góry (kostiumy biało-czarne), Gdańska (kostiumy białe) i Szczecina (kostiumy czarne). Sędziami turnieju byli dr Marian Bondarowicz, mgr Maciej Lipelt i mgr Stanisław Ziętara.

Informacje o programieŹródłaIES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz