Konrad Tiburtius Rango: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 16: Linia 16:
 
}}
 
}}
  
'''Conrad Tiburtius Rango''' (''Range'') '''(1639-1700)''' – luterański teolog, pastor i [[Generalny superintendent prowincji pomorskiej|generalny superintendent]] w Greifswaldzie.
+
'''Konrad Tiburtius Rango''' (''Range'') '''(1639-1700)''' – luterański teolog, pastor i [[Generalny superintendent prowincji pomorskiej|generalny superintendent]] w Greifswaldzie.
  
 
==Życiorys==
 
==Życiorys==
  
  
Conrad Tiburtius Rango urodził się [[9 sierpnia]] [[1639]] roku w [[Kołobrzeg|Kołobrzegu]]. Kształcił się w gimnazjum w Halle (Saale). W [[1654]] roku rozpoczął studia medyczne w Jenie, ale w następnym roku porzucił je dla teologii. W [[1655]] roku razem z bratem wpisany został w poczet studentów uniwersytetu w Gießen. Dwa lata później odbył podróż przez Niemcy do Holandii i Brabancji. W [[1658]] roku wrócił do Kołobrzegu, a rok później wyjechał na studia do Wittenbergi i uzyskał promocję na stopień magistra. Wykładał najpierw w Wittenberdze, a od [[1661]] roku we Frankfurcie nad Odrą. Tutaj opublikował kilka pism o tematyce biblijnej także po hebrajsku. W latach [[1663]]-[[1668]] był rektorem berlińskiego Gymnasium zum Grauen Kloster. W [[1668]] roku został powołany na wykładowcę w Królewskim Gimnazjum w Szczecinie. Jako orędownik ewangelickiej ortodoksji popadł w spór z rektorem Andreasem Gottfriedem Ammonem, któremu zarzucał synkretyzm. Po bezskutecznej próbie pojednania musiał porzucić posadę nauczyciela i został diakonem w [[Bazylika archikatedralna św. Jakuba|kościele św. Jakuba]]. Podczas oblężenia Szczecina w [[1677]] roku spłonęła jego biblioteka. Razem z innymi kaznodziejami posądził generalnego superintendenta szwedzkiego Pomorza [[Augustinus Balthasar|Augustinusa Balthasara]] o herezję. Polemikę z katolikami i ewangelikami reformowanymi kontynuował w swoich teologicznych pismach. Od [[1680]] roku był kaznodzieją w [[Kościół św. Mikołaja|kościele św. Mikołaja]]. W [[1683]] roku otrzymał stopień doktora teologii w Wittenberdze. W [[1689]] roku został powołany na urząd generalnego superintendenta, który piastował do śmierci. Z tą funkcją związana była posada profesorska na wydziale teologii na greifswaldzkim uniwersytecie. Rango oraz jego następca [[Johann Friedrich Mayer]] przyczynili się w dużym stopniu do tego, że pietyzm nie zakorzenił się na Pomorzu Przednim.
+
Konrad Tiburtius Rango urodził się [[9 sierpnia]] [[1639]] roku w [[Kołobrzeg|Kołobrzegu]]. Kształcił się w gimnazjum w Halle (Saale). W [[1654]] roku rozpoczął studia medyczne w Jenie, ale w następnym roku porzucił je dla teologii. W [[1655]] roku razem z bratem wpisany został w poczet studentów uniwersytetu w Gießen. Dwa lata później odbył podróż przez Niemcy do Holandii i Brabancji. W [[1658]] roku wrócił do Kołobrzegu, a rok później wyjechał na studia do Wittenbergi i uzyskał promocję na stopień magistra. Wykładał najpierw w Wittenberdze, a od [[1661]] roku we Frankfurcie nad Odrą. Tutaj opublikował kilka pism o tematyce biblijnej także po hebrajsku. W latach [[1663]]-[[1668]] był rektorem berlińskiego Gymnasium zum Grauen Kloster. W [[1668]] roku został powołany na wykładowcę w Królewskim Gimnazjum w Szczecinie. Jako orędownik ewangelickiej ortodoksji popadł w spór z rektorem Andreasem Gottfriedem Ammonem, któremu zarzucał synkretyzm. Po bezskutecznej próbie pojednania musiał porzucić posadę nauczyciela i został diakonem w [[Bazylika archikatedralna św. Jakuba|kościele św. Jakuba]]. Podczas oblężenia Szczecina w [[1677]] roku spłonęła jego biblioteka. Razem z innymi kaznodziejami posądził generalnego superintendenta szwedzkiego Pomorza [[Augustinus Balthasar|Augustinusa Balthasara]] o herezję. Polemikę z katolikami i ewangelikami reformowanymi kontynuował w swoich teologicznych pismach. Od [[1680]] roku był kaznodzieją w [[Kościół św. Mikołaja|kościele św. Mikołaja]]. W [[1683]] roku otrzymał stopień doktora teologii w Wittenberdze. W [[1689]] roku został powołany na urząd generalnego superintendenta, który piastował do śmierci. Z tą funkcją związana była posada profesorska na wydziale teologii na greifswaldzkim uniwersytecie. Rango oraz jego następca [[Johann Friedrich Mayer]] przyczynili się w dużym stopniu do tego, że pietyzm nie zakorzenił się na Pomorzu Przednim.
  
 
W [[1666]] roku Rango ożenił się z Dorotheą Elizabeth Lorentz. Urodziło im się czterech synów i pięć córek.
 
W [[1666]] roku Rango ożenił się z Dorotheą Elizabeth Lorentz. Urodziło im się czterech synów i pięć córek.

Wersja z 22:37, 23 sie 2013

Konrad Tiburtius Rango
luterański teolog, generalny superintendent
Data urodzenia 9 sierpnia 1639
Miejsce urodzenia Kołobrzeg
Data śmierci 3 grudnia 1700
Miejsce śmierci Greifswald
Lata działalności {{{lata_dzialalnosci}}}
Narodowość niemiecka


Konrad Tiburtius Rango (Range) (1639-1700) – luterański teolog, pastor i generalny superintendent w Greifswaldzie.

Życiorys

Konrad Tiburtius Rango urodził się 9 sierpnia 1639 roku w Kołobrzegu. Kształcił się w gimnazjum w Halle (Saale). W 1654 roku rozpoczął studia medyczne w Jenie, ale w następnym roku porzucił je dla teologii. W 1655 roku razem z bratem wpisany został w poczet studentów uniwersytetu w Gießen. Dwa lata później odbył podróż przez Niemcy do Holandii i Brabancji. W 1658 roku wrócił do Kołobrzegu, a rok później wyjechał na studia do Wittenbergi i uzyskał promocję na stopień magistra. Wykładał najpierw w Wittenberdze, a od 1661 roku we Frankfurcie nad Odrą. Tutaj opublikował kilka pism o tematyce biblijnej także po hebrajsku. W latach 1663-1668 był rektorem berlińskiego Gymnasium zum Grauen Kloster. W 1668 roku został powołany na wykładowcę w Królewskim Gimnazjum w Szczecinie. Jako orędownik ewangelickiej ortodoksji popadł w spór z rektorem Andreasem Gottfriedem Ammonem, któremu zarzucał synkretyzm. Po bezskutecznej próbie pojednania musiał porzucić posadę nauczyciela i został diakonem w kościele św. Jakuba. Podczas oblężenia Szczecina w 1677 roku spłonęła jego biblioteka. Razem z innymi kaznodziejami posądził generalnego superintendenta szwedzkiego Pomorza Augustinusa Balthasara o herezję. Polemikę z katolikami i ewangelikami reformowanymi kontynuował w swoich teologicznych pismach. Od 1680 roku był kaznodzieją w kościele św. Mikołaja. W 1683 roku otrzymał stopień doktora teologii w Wittenberdze. W 1689 roku został powołany na urząd generalnego superintendenta, który piastował do śmierci. Z tą funkcją związana była posada profesorska na wydziale teologii na greifswaldzkim uniwersytecie. Rango oraz jego następca Johann Friedrich Mayer przyczynili się w dużym stopniu do tego, że pietyzm nie zakorzenił się na Pomorzu Przednim.

W 1666 roku Rango ożenił się z Dorotheą Elizabeth Lorentz. Urodziło im się czterech synów i pięć córek.

Zmarł 3 grudnia 1700 w Greiswaldzie, pochowany 26 stycznia 1701roku w kościele św. Mikołaja.

Bibliografia

  • Pyl, Theodor. Rango, Konrad Tiburtius. W: Allgemeine Deutsche Biographie. Bd. 27, Duncker & Humblot, Leipzig 1888, S. 230–232.
  • Zedler, Johann Heinrich. Grosses vollständiges Universallexicon aller Wissenschaften und Künste. Bd. 30. Leipzig und Halle: Zedler, 1741, szp. 806-809.
  • Conrad Tiburtius von Rango. [Przeglądany 23 sierpnia 2013]. Dostępny w: http://www.dom-greifswald.de/von-R.216.0.html?&no_cache=1&sword_list