Leśniczówka Radolin: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 5 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
Leśniczówka Radolin (niem. ''Bodenberg Försterei'')
+
[[Plik:Forsthaus Bodenberg.jpg|thumb|Leśniczówka Radolin ok 1918]]'''Leśniczówka Radolin''' (niem. ''Bodenberg Försterei''). W [[1243]] roku [[Szczecin]] otrzymał od [[Książe Barnim I|ks. Barnima I]] obszary na [[Międzyodrze|Międzyodrzu]]. W skład podarowanych obszarów weszły wody, liczne wysepki, cieki wodne i bagna. Mieszkańcy Szczecina wykorzystywali te tereny do pozyskiwania materiału na opał. W [[1723]] roku na wysuniętym na południe cyplu wyspy [[Radolin]] wybudowano leśniczówkę. Przed [[1939 rokiem]] mieszkało w niej 10 osób. Leśniczówki nie przywrócono po [[1945]] do nowej struktury administracyjnie. Uległa dewastacji i rozbiórce.
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
* [[Tadeusz Białecki]], [[Lucyna Turek-Kwiatkowska]], ''[[Szczecin stary i nowy]]'', [[Uniwersytet Szczeciński]], Szczecin 1991
+
* [[Tadeusz Białecki|Białecki, Tadeusz]], [[Lucyna Turek-Kwiatkowska|Turek-Kwiatkowska, Lucyna]]. [[Szczecin stary i nowy|Szczecin stary i nowy. (Encyklopedyczny zarys dziejów historycznych dzielnic i osiedli oraz obiektów fizjograficznych miasta)]]. Szczecin: [[Uniwersytet Szczeciński]], 1991.
 +
* [[Encyklopedia Szczecina]]. T. 1. Red. [[Tadeusz Białecki]]. Szczecin: [[Uniwersytet Szczeciński]], 1999.
 +
==Linki zewnętrzne==
 +
* [http://sedina.pl/galeria/thumbnails.php?album=1108 Leśniczówka Radolin w galerii sedina.pl]
 
[[Kategoria:Leśniczówki]]
 
[[Kategoria:Leśniczówki]]
{{DEFAULTSORT:Radolin, Leśniczówka}}
+
{{DEFAULTSORT:Radolin, Leśniczówka}}

Aktualna wersja na dzień 10:29, 2 wrz 2013

Leśniczówka Radolin ok 1918

Leśniczówka Radolin (niem. Bodenberg Försterei). W 1243 roku Szczecin otrzymał od ks. Barnima I obszary na Międzyodrzu. W skład podarowanych obszarów weszły wody, liczne wysepki, cieki wodne i bagna. Mieszkańcy Szczecina wykorzystywali te tereny do pozyskiwania materiału na opał. W 1723 roku na wysuniętym na południe cyplu wyspy Radolin wybudowano leśniczówkę. Przed 1939 rokiem mieszkało w niej 10 osób. Leśniczówki nie przywrócono po 1945 do nowej struktury administracyjnie. Uległa dewastacji i rozbiórce.

Bibliografia

Linki zewnętrzne