Marek Jasiński

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 11:48, 5 cze 2012 autorstwa Andriusza (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „Marek Jasiński (1949-2010) – kompozytor, pedagog . Marek Jasiński urodził się 10 września 1949 w Stargardzie Szczecińskim. Naukę gry na fortepianie rozpocz...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marek Jasiński (1949-2010) – kompozytor, pedagog .

Marek Jasiński urodził się 10 września 1949 w Stargardzie Szczecińskim. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat. Później uczęszczał do Społecznego Ogniska Muzycznym w rodzinnym Stargardzie. Naukę kontynuował w Szkole Muzycznej II stopnia w Szczecinie, w klasie fortepianu Haliny Durnasiowej. W 1974 roku ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Wychowania Muzycznego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Tam też podjął studia na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury w klasie Andrzeja Koszewskiego. Po ukończeniu studiów w 1979 rozpoczął pracę w szczecińskiej filii Akademii Muzycznej w Poznaniu. Potem pracował w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na Wydziale Kompozycji i Teorii Muzyki. Jego kompozycje prezentowane były podczas Warszawskiej Jesieni, Poznańskiej Wiosny Muzycznej, Młodej Muzyki Polskiej w Szczecinie, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Gaude Mater w Częstochowie, Międzynarodowego Festiwalu im. Witolda Lutosławskiego w Szczecinie. Ponadto wykonywano je w krajach Europy, Argentynie, Australii, Izraelu, Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych.

Jego utwory publikowane były przez czołowe oficyny wydawnicze w kraju i za granicą, m.in. przez: PWM, PZChiO, Agencję Autorską, Brevis, Ars Nova, Gehrmans Musikforlag (Szwecja), Edition Coeur Joje (Francja), Musikverlag Ferrimontana i Edition Musik-Contact (Niemcy), Roger Dean Publishing Company (USA).

Zmarł nagle 15 lutego 2010 roku w Cluj-Napoca w Rumunii podczas zajęć prowadzonych w ramach Europejskiego Programu FABREC, reprezentując Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.


Nagrody

  • 1981 – II nagroda na Konkursie Kompozytorskim im. Stanisława Wiechowicza w Szczecinie

1984 – III nagroda na Konkursie Kompozytorskim im. Stanisława Wiechowicza w Szczecinie 1984 – I i II nagroda na Konkursie Episkopatu Polski 1987 – II nagroda na Konkursie Kompozytorskim w Tours (Francja) 1988 – III nagroda na Konkursie Śląskiej Trybuny Kompozytorów 1989 – Nagroda Województwa Zachodniopomorskiego (za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości muzycznej) 1996 – I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Gdańsku 1997 – Nagroda Artystyczna Miasta Szczecina 2000 – nagroda I stopnia Rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy 2000 – nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2007 – nagroda św. Brata Alberta 2008 – nagroda Zachodniopomorskiego Nobla 2010 – Honorowa Nagrodą Prezydenta Miasta Szczecina (w uznaniu wybitnych osiągnięć kompozytorskich i pedagogicznych)

Odznaczenia 2003 –Medal Komisji Edukacji Narodowej (za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania) 2006 - Srebrny Medal Gloria Artis