Marek Tałasiewicz

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 16:10, 20 lis 2010 autorstwa Busol (dyskusja | edycje) (1 wersja)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Marek Tałasiewicz
Wojewoda szczeciński
brak zdjecia
Poszukujemy zdjęcia tej osoby: pomóż
Data urodzenia 23 sierpnia 1943
Miejsce urodzenia w:Kielce
Lokalizacja grobu [{{{lokalizacja_grobu}}} zobacz na mapie]
Lata działalności {{{lata_dzialalnosci}}}
Narodowość PolskaWikipedia.jpg
Artykuł może zawierać treści pochodzące z Wikipedii.


Marek Jan Tałasiewicz (ur. 23 sierpnia 1943 w Kielcach) – polski działacz polityczny związany ze Szczecinem, wykładowca uniwersytecki, wojewoda szczeciński (1990–1998), wiceprezes Stoczni Szczecińskiej Porta Holding (SSPH), doradca prezydenta miasta.

Życiorys

Od lat 50. mieszka w Szczecinie. Pracował jako starszy konstruktor w Biurze Projektowo-Konstrukcyjnym Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego. Od 1971 do 1990 był wykładowcą na Politechnice Szczecińskiej (m.in. prodziekanem Wydziału Budowy Maszyn i Okrętów). Był współzałożycielem NSZZ "Solidarność" na Politechnice oraz przewodniczącym jej Komisji Zakładowej, zasiadał również w zarządzie regionalnym. Redagował i wydawał prasę podziemną na Pomorzu Zachodnim. Był członkiem Rady Obywatelskiego Komitetu Porozumiewawczego Ziemi Szczecińskiej (1989–1990)

W wyborach samorządowych w 1990 uzyskał mandat radnego Rady Miejskiej Szczecina, był jej delegatem do Sejmiku Samorządowego Województwa Szczecińskiego. W latach 1990–1998 sprawował urząd pierwszego solidarnościowego wojewody szczecińskiego.

Po odejściu ze stanowiska był wiceprezesem zarządu Stoczni Szczecińskiej Porta Holding (SSPH). Został również prezesem zarządu Morskiej Bazy Paliw Płynnych "Porta Petrol" S.A. w Szczecinie. Powrócił do wykonywania zawodu nauczyciela akademickiego (w Katedrze Europeistyki Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu).

W wyborach samorządowych w 1998 uzyskał mandat radnego sejmiku zachodniopomorskiego z ramienia AWSLista radnych I kadencji na stronie urzędu marszałkowskiego. Należał do założycieli Platformy Obywatelskiej w regionie. Z rządów SLD w 2002 został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBŚ, prokurator Prokuratury Okręgowej w Poznaniu przedstawił mu zarzuty rzekomej niegospodarności i nieprawidłowości w obrocie akcjami Stoczni Szczecińskiej. Sąd okręgowy w pierwszej instancji uniewinnił go od popełnienia zarzucanych mu czynów, wyrok ten utrzymał następnie sąd apelacyjny w postępowaniu odwoławczymPiotr Kobalczyk: Krajobraz siedem lat po linczu. rp.pl, 16 maja 2009..

Od 2007 do 2008 kierował Zachodniopomorską Agencją Rozwoju RegionalnegoMarek Tałasiewicz w ZARR-ze. gazeta.pl, 15 sierpnia 2007.. Został też doradcą prezydenta Szczecina, Piotra KrzystkaYnona Husaim-Sobecka: Szczecin: Prezydent Krzystek dobrał sobie doradców. "Głos Szczeciński", 7 sierpnia 2009..

Życie prywatne

Jest żonaty, ma dwoje dzieci. Syn Mieszko jest doktorem habilitowanym filozofii, zatrudniony na stanowisku adiunkta w Uniwersytecie WarszawskimSzablon:Ludzie nauki.

Wybrane publikacje

  • Myśli o Pomorzu Zachodnim, "Dokument", Szczecin 1998
  • Ryszard Czyszkiewicz, Marek Molewicz, Marek Tałasiewicz, Regionalne drogi rozwoju: roczniki samorządowe województwa zachodniopomorskiego 1997–2002, Oficyna In Plus, Wołczkowo 2004

Przypisy


Źródła