Międzynarodowy Plener Malarski (Osieki)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 13:56, 17 kwi 2014 autorstwa Busol (dyskusja | edycje) (zamienił w treści „{{Autor|” na „{{AutorP|”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Międzynarodowy Plener Malarski Osieki - odbywający się od 1963 roku w miejscowości Osieki na wschodnim brzegu jeziora Jamno pod Koszalinem plener malarski, w których bierze udział awangarda artystów z Polski oraz z zagranicy. Odbywają się dni otwartych pracowni, debaty o sztuce i spotkania warsztatowe. Plenery te, skupiając artystów polskiej awangardy, stały się miejscem manifestacji nowych tendencji w sztuce polskiej. Miejscem gdzie artyści tworzą jest dworek osiecki.

Historia Plenerów

Pierwszy plener osiecki pod nazwą „Międzynarodowe Spotkania Artystów, Krytyków i Teoretyków Sztuki” odbył się w 1963 roku. Jego

Międzynarodowy Plener Malarski Osieki 2011

organizatorami byli Marian Bogusz oraz Jerzy Fedorowicz. Uczestnikami spotkań byli miedzy innymi: Ludmiła Popiel, Ryszard Siennicki, M. Bogusz, Julian Przyboś, Erna Rosenstein, Ryszard Lech, Olga Sieńkowska, Tadeusz Kantor, Jerzy Bereś, Wiesław Ciesielski, J. Fedorowicz, Jan Lenica, Tadeusz Makowski, Jonasz Stern, Henryk Stażewski, Władysław Borowski, Jerzy Ludwiński, Jerzy Rosołowicz, Andrzej Partum, Ireneusz Pierzgalski, Jerzy Treliński, Jerzy Nowosielski.[1]

Sierpniowe spotkania w Osiekach z lat 1963-1981 uważane są za najważniejsze plenery w Polsce. Ich ideą było śledzenie zmian w obrębie sztuki współczesnej, jak i konfrontacja poszczególnych,czę sto odmiennych nurtów. Zadaniem plenerów, było także promowanie nowych kierunków w sztuce współczesnej, czemu sprzyjały liczne wykłady, spotkania z twórcami, jak i „dni otwartych pracowni”.

Wydarzenia mające miejsce w czasie „Międzynarodowych Spotkań Artystów, Krytyków i Teoretyków Sztuki” w Osiekach w latach 1963-1981 przyczyniły się do okrzyknięcia Osiek „Artystyczną Stolicą Polski”.

Uczestnicy pleneru w Osiekach podczas pracy

Spotkania Osieckie przerwane przez zostały przez stan wojenny w 1981 roku. We wrześniu 1998 roku odbył się pierwszy międzynarodowy plener malarski pod nazwą „Czas i Miejsce dla Sztuki”.

Organizacją pleneru „Czas i Miejsce dla Sztuki” zajął się Związek Polskich Artystów Plastyków Okręgu Koszalin-Słupsk. W plenerach biorą udział artyści z całej Europy m. in. z Niemiec, Francji, Rosji, Ukrainy, Litwy, Bułgarii, Słowacji, czy Austrii.

Co roku przyjeżdżają także przedstawiciele polskich ośrodków akademickich oraz znani artyści. Uczestnikami plenerów „Czas i Miejsce dla Sztuki” byli również niektórzy z uczestników „Międzynarodowych Spotkań Artystów, Krytyków i Teoretyków Sztuki” m. in.: R. Lech, O. Sieńkowska, E. Rosenstein.

Na czele osieckich tradycji plasują się jednak spotkania z twórcami, artystami przyjeżdżającymi z całej Europy, które służą wymianie poglądów, oraz zawieraniu nowych znajomości. W dniach 09 - 21 lipca odbywał się w Dworku Osieckim XV Międzynarodowy Plener Malarski - Osieki 2012. Plenerom towarzyszą poplenerowe wystawy obrazów, odbywające się w Bałtyckiej Galerii Sztuki.[2]

Przypisy

Bibliografia

  • Ziarkiewicz, Ryszard. Awangarda w plenerze: Osieki i Łazy 1963-1981. Polska awangarda II połowy XX wieku w kolekcji Muzeum w Koszalinie. Koszalin: Muzeum w Koszalinie, 2008, s. 206-207. ISBN 978-83-89463-07-4.
  • Czyżak, Bogdan. Dylematy. Kultura na Wybrzeżu 1945-1980. Koszalin, Wydawnictwo Morskie, 1985.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski