Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna (Bobolice): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 8 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 12: Linia 12:
'''Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Bobolicach'''
'''Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Bobolicach'''


Biblioteka zajmuje lokal współużytkowany z innymi instytucjami, siedziba biblioteki znajduje się na I piętrze ośrodka kultury. Pow. wynosi 154 m² i obejmuje wypożyczalnię, czytelnię, oddział dla dzieci z kącikiem malucha, kawiarenkę internetową dla czytelników. Liczba miejsc dla klientów: 30. Data ostatniej modernizacji budynku miała miejsce w 2010 roku. Pomieszczenia są obszerne, przestronne i kolorowe. Ponadto wejście do budynku dostosowane jest dla osób z niepełnosprawnością, poruszających się na wózku inwalidzkim.
Biblioteka zajmuje lokal współużytkowany z innymi instytucjami, siedziba biblioteki znajduje się na I piętrze ośrodka kultury. Pow. wynosi 154 m² i obejmuje wypożyczalnię, czytelnię, oddział dla dzieci z kącikiem malucha, kawiarenkę internetową dla czytelników. Liczba miejsc dla klientów: 30. Data ostatniej modernizacji budynku miała miejsce w 2010 roku. Pomieszczenia są obszerne, przestronne i kolorowe. Ponadto wejście do budynku dostosowane jest dla osób z niepełnosprawnością, poruszających się na wózku inwalidzkim<ref>Zychowicz, Małgorzata, Informacje zbierane przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną na potrzeby Głównego Urzędu Statystycznego. </ref>.
Tel. 94-316-70-10, email: bibliotekaikonka@o2.pl
Tel. 94-316-70-10, email: bibliotekaikonka@o2.pl
Biblioteka główna otwarta jest przez 6 dni w tygodniu, w poniedziałek, wtorek i czwartek w godzinach 7.00-17.00; w środę 7.00-15.00; w piątek 7.00-17.00 i w sobotę 9.00-13.00.
Biblioteka główna otwarta jest przez 6 dni w tygodniu, w poniedziałek, wtorek i czwartek w godzinach 7.00-17.00; w środę 7.00-15.00; w piątek 7.00-17.00 i w sobotę 9.00-13.00.
Linia 22: Linia 22:
==Działalność==
==Działalność==


Poza działalnością typowo biblioteczną, formy pracy z czytelnikiem obejmują "Poranki czytanki" - czytanie bajek dla przedszkolaków, Dzień Pluszowego Misia w szkołach i przedszkolach, angielski dla dzieci, lekcje biblioteczne, okolicznościowe spotkania plastyczne. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Bobolicach współpracuje z różnymi instytucjami, m.in. ze szkołami podstawowymi w [[Bobolice|Bobolicach]], [[Kłanino|Kłaninie]], [[Drzewiany|Drzewianach]], [[Kurowo|Kurowie]], [[Dargiń|Darginiu]], gimnazjami w Bobolicach i Darginiu, przedszkolem samorządowym w Bobolicach, oddziałem przedszkolnym w Kłaninie, Środowiskowym Domem Samopomocy "Odnowa", Świetlicą Socjoterapeutyczną "Tafla", Bobolickim Uniwersytetem III Wieku. Biblioteka zatrudnia 4 pracowników.
Poza działalnością typowo biblioteczną, formy pracy z czytelnikiem obejmują "Poranki czytanki" - czytanie bajek dla przedszkolaków, Dzień Pluszowego Misia w szkołach i przedszkolach, angielski dla dzieci, lekcje biblioteczne, okolicznościowe spotkania plastyczne. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Bobolicach współpracuje z różnymi instytucjami, m.in. ze szkołami podstawowymi w [[Bobolice|Bobolicach]], [[Kłanino|Kłaninie]], [[Drzewiany|Drzewianach]], [[Kurowo|Kurowie]], [[Dargiń|Darginiu]], gimnazjami w Bobolicach i Darginiu, przedszkolem samorządowym w Bobolicach, oddziałem przedszkolnym w Kłaninie, Środowiskowym Domem Samopomocy "Odnowa", Świetlicą Socjoterapeutyczną "Tafla", Bobolickim Uniwersytetem III Wieku. Biblioteka zatrudnia 4 pracowników<ref>Zychowicz, Małgorzata. Protokół wizytacji Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej  w Bobolicach z dn. 23.11.2011</ref>.


==Filia==
==Filia==
Linia 30: Linia 30:
==Historia==
==Historia==


Gminna Biblioteka Publiczna w Bobolicach została powołana do życia [[16 stycznia]] [[1949]] roku. Pierwsze 500 woluminów placówka otrzymała od Ministerstwa Oświaty. Stanisław Oleksiak przekazał 78 książek otrzymanych jako nagrodę za zdobycie pierwszego miejsca w regionalnych zawodach kolarskich. Pierwszą bibliotekarką została Bronisława Barnasiówna, która jednocześnie pełniła funkcję kierowniczki biblioteki. W tym czasie organizowano pierwsze Dni Oświaty Książki i Prasy, a praca biblioteki obejmowała organizowanie spotkań autorskich, wystaw, pracę z dziećmi w kołach zainteresowań. Intensywnie rozwijała się praca oświatowo-wychowawcza, polegająca na organizowaniu konkursów recytatorskich, wieczorów poezji. Książkę i czytelnictwo promowano przez organizowanie kiermaszy książek i lekcji bibliotecznych oraz konkursów czytelniczych. W 1960 roku księgozbiór liczył już 4.023 woluminy, a czytelników, łącznie z punktami bibliotecznymi było 810. W tym czasie biblioteka składała się z wypożyczalni, czytelni dla dorosłych i pomieszczenia dla dzieci. Systematycznie powiększał się zasób księgozbioru i wzrastała liczba czytelników. Uległy także zmianie formy pracy z czytelnikami. Organizowano wieczornice literackie, konkursy plastyczne, czytelnicze, odczyty oraz Dni Oświaty Książki i Prasy. Remont biblioteki przeprowadzono dopiero w 1963 roku. W 1967 roku został zakupiony nowy sprzęt do biblioteki: regały, biurka, krzesła, katalogi i stoliki.  W latach 70. i 80. XX wieku systematycznie powiększał się księgozbiór. Gromadzka Biblioteka w [[Goazd|Goździe]] została filią biblioteki w Bobolicach. W 1994 roku, po likwidacji Ośrodka Kultury i Sportu, biblioteka nie miała swojego stałego miejsca. W tym czasie zlikwidowano filię w Goździe, systematycznie zamykano punkty biblioteczne na terenie gminy. Pozostała jedynie filia w Darginiu. Dopiero [[7 czerwca]] [[1997]] roku otwarto nowy obiekt, położony przy placu Zwycięstwa 5 w Bobolicach. W 2005 roku, w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ikonka, biblioteka otrzymała, nieodpłatnie, trzy zestawy komputerowe z dostępem do Internetu. Tym samym przybyło bibliotece jeszcze jedno, nowoczesne źródło informacji. Do końca 2008 roku biblioteka funkcjonowała w strukturach Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Od 1 stycznia 2009 roku Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna zaczęła funkcjonować jako samodzielna instytucja
Gminna Biblioteka Publiczna w Bobolicach została powołana do życia [[16 stycznia]] [[1949]] roku. Pierwsze 500 woluminów placówka otrzymała od Ministerstwa Oświaty. Stanisław Oleksiak przekazał 78 książek otrzymanych jako nagrodę za zdobycie pierwszego miejsca w regionalnych zawodach kolarskich. Pierwszą bibliotekarką została Bronisława Barnasiówna, która jednocześnie pełniła funkcję kierowniczki biblioteki. W tym czasie organizowano pierwsze Dni Oświaty Książki i Prasy, a praca biblioteki obejmowała organizowanie spotkań autorskich, wystaw, pracę z dziećmi w kołach zainteresowań. Intensywnie rozwijała się praca oświatowo-wychowawcza, polegająca na organizowaniu konkursów recytatorskich, wieczorów poezji. Książkę i czytelnictwo promowano przez organizowanie kiermaszy książek i lekcji bibliotecznych oraz konkursów czytelniczych. W 1960 roku księgozbiór liczył już 4.023 woluminy, a czytelników, łącznie z punktami bibliotecznymi było 810. W tym czasie biblioteka składała się z wypożyczalni, czytelni dla dorosłych i pomieszczenia dla dzieci. Systematycznie powiększał się zasób księgozbioru i wzrastała liczba czytelników. Uległy także zmianie formy pracy z czytelnikami. Organizowano wieczornice literackie, konkursy plastyczne, czytelnicze, odczyty oraz Dni Oświaty Książki i Prasy. Remont biblioteki przeprowadzono dopiero w 1963 roku. W 1967 roku został zakupiony nowy sprzęt do biblioteki: regały, biurka, krzesła, katalogi i stoliki.  W latach 70. i 80. XX wieku systematycznie powiększał się księgozbiór. Gromadzka Biblioteka w [[Goazd|Goździe]] została filią biblioteki w Bobolicach. W 1994 roku, po likwidacji Ośrodka Kultury i Sportu, biblioteka nie miała swojego stałego miejsca. W tym czasie zlikwidowano filię w Goździe, systematycznie zamykano punkty biblioteczne na terenie gminy. Pozostała jedynie filia w Darginiu. Dopiero [[7 czerwca]] [[1997]] roku otwarto nowy obiekt, położony przy placu Zwycięstwa 5 w Bobolicach. W 2005 roku, w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ikonka, biblioteka otrzymała, nieodpłatnie, trzy zestawy komputerowe z dostępem do Internetu. Tym samym przybyło bibliotece jeszcze jedno, nowoczesne źródło informacji. Do końca 2008 roku biblioteka funkcjonowała w strukturach Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Od 1 stycznia 2009 roku Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna zaczęła funkcjonować jako samodzielna instytucja<ref>http://www.bibliotekabobolice.szkolnastrona.pl/index.php?p=new&idg=mg,22&id=5&action=show [online]. [Przeglądany 5 czerwca 2013].</ref>.
{{Przypisy}}


{{Autor|[[Użytkownik:Magda|Magdalena Młynarczyk]]}}
==Bibliografia==
* Zychowicz, Małgorzata. Informacje zbierane przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną na potrzeby Głównego Urzędu Statystycznego.
* Zychowicz, Małgorzata. Protokół wizytacji Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bobolicach z dn. 23.11.2011
 
{{AutorP|[[Użytkownik:Magda|Magdalena Młynarczyk]]}}


[[Kategoria:Pomeranica]]
[[Kategoria:Pomeranica]]
Linia 38: Linia 43:
[[Kategoria:Pomeranica - Biblioteki]]
[[Kategoria:Pomeranica - Biblioteki]]
[[Kategoria:Bobolice]]
[[Kategoria:Bobolice]]
[[Kategoria:Powiat koszaliński]]
[[Kategoria:Gmina Bobolice]]
[[Kategoria:Gmina Bobolice]]
[[Kategoria:Dargiń]]
[[Kategoria:Dargiń]]
[[Kategoria:Pomeranica - do sprawdzenia]]
{{DEFAULTSORT:Bobolice}}

Aktualna wersja na dzień 18:14, 2 lis 2016

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Bobolicach
[[Grafika:{{{biblioteka_grafika}}}|240px|Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Bobolicach]]
{{{grafika_opis}}}
Rok założenia 1949
Rodzaj biblioteki publiczna
Miejscowość Bobolice
Adres plac Zwycięstwa 5
76-020 Bobolice
Strona internetowa biblioteki.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Bobolicach

Biblioteka zajmuje lokal współużytkowany z innymi instytucjami, siedziba biblioteki znajduje się na I piętrze ośrodka kultury. Pow. wynosi 154 m² i obejmuje wypożyczalnię, czytelnię, oddział dla dzieci z kącikiem malucha, kawiarenkę internetową dla czytelników. Liczba miejsc dla klientów: 30. Data ostatniej modernizacji budynku miała miejsce w 2010 roku. Pomieszczenia są obszerne, przestronne i kolorowe. Ponadto wejście do budynku dostosowane jest dla osób z niepełnosprawnością, poruszających się na wózku inwalidzkim[1]. Tel. 94-316-70-10, email: bibliotekaikonka@o2.pl Biblioteka główna otwarta jest przez 6 dni w tygodniu, w poniedziałek, wtorek i czwartek w godzinach 7.00-17.00; w środę 7.00-15.00; w piątek 7.00-17.00 i w sobotę 9.00-13.00.

Księgozbiór

Klasyfikacja i ustawienie książek – wg Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej (UKD). Biblioteka posiada katalog komputerowy, wykorzystuje program MAK. Księgozbiór liczy 10524 woluminów (stan na 31.12.12). Poza tym biblioteka prenumeruje 20 tytułów czasopism.

Działalność

Poza działalnością typowo biblioteczną, formy pracy z czytelnikiem obejmują "Poranki czytanki" - czytanie bajek dla przedszkolaków, Dzień Pluszowego Misia w szkołach i przedszkolach, angielski dla dzieci, lekcje biblioteczne, okolicznościowe spotkania plastyczne. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Bobolicach współpracuje z różnymi instytucjami, m.in. ze szkołami podstawowymi w Bobolicach, Kłaninie, Drzewianach, Kurowie, Darginiu, gimnazjami w Bobolicach i Darginiu, przedszkolem samorządowym w Bobolicach, oddziałem przedszkolnym w Kłaninie, Środowiskowym Domem Samopomocy "Odnowa", Świetlicą Socjoterapeutyczną "Tafla", Bobolickim Uniwersytetem III Wieku. Biblioteka zatrudnia 4 pracowników[2].

Filia

Filia w Darginiu jest otwarta przez 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00-16.00 oraz w jedną sobotę w miesiącu w godzinach: 9.00-13.00. Adres: Dargiń 47, 76-020 Bobolice, tel. 664-156-656. Siedziba filii znajduje się w szkole, posiada osobne wejście, pow. wynosi 101 m². Znajduje się tam wypożyczalnia i czytelnia w jednym pomieszczeniu.

Historia

Gminna Biblioteka Publiczna w Bobolicach została powołana do życia 16 stycznia 1949 roku. Pierwsze 500 woluminów placówka otrzymała od Ministerstwa Oświaty. Stanisław Oleksiak przekazał 78 książek otrzymanych jako nagrodę za zdobycie pierwszego miejsca w regionalnych zawodach kolarskich. Pierwszą bibliotekarką została Bronisława Barnasiówna, która jednocześnie pełniła funkcję kierowniczki biblioteki. W tym czasie organizowano pierwsze Dni Oświaty Książki i Prasy, a praca biblioteki obejmowała organizowanie spotkań autorskich, wystaw, pracę z dziećmi w kołach zainteresowań. Intensywnie rozwijała się praca oświatowo-wychowawcza, polegająca na organizowaniu konkursów recytatorskich, wieczorów poezji. Książkę i czytelnictwo promowano przez organizowanie kiermaszy książek i lekcji bibliotecznych oraz konkursów czytelniczych. W 1960 roku księgozbiór liczył już 4.023 woluminy, a czytelników, łącznie z punktami bibliotecznymi było 810. W tym czasie biblioteka składała się z wypożyczalni, czytelni dla dorosłych i pomieszczenia dla dzieci. Systematycznie powiększał się zasób księgozbioru i wzrastała liczba czytelników. Uległy także zmianie formy pracy z czytelnikami. Organizowano wieczornice literackie, konkursy plastyczne, czytelnicze, odczyty oraz Dni Oświaty Książki i Prasy. Remont biblioteki przeprowadzono dopiero w 1963 roku. W 1967 roku został zakupiony nowy sprzęt do biblioteki: regały, biurka, krzesła, katalogi i stoliki. W latach 70. i 80. XX wieku systematycznie powiększał się księgozbiór. Gromadzka Biblioteka w Goździe została filią biblioteki w Bobolicach. W 1994 roku, po likwidacji Ośrodka Kultury i Sportu, biblioteka nie miała swojego stałego miejsca. W tym czasie zlikwidowano filię w Goździe, systematycznie zamykano punkty biblioteczne na terenie gminy. Pozostała jedynie filia w Darginiu. Dopiero 7 czerwca 1997 roku otwarto nowy obiekt, położony przy placu Zwycięstwa 5 w Bobolicach. W 2005 roku, w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ikonka, biblioteka otrzymała, nieodpłatnie, trzy zestawy komputerowe z dostępem do Internetu. Tym samym przybyło bibliotece jeszcze jedno, nowoczesne źródło informacji. Do końca 2008 roku biblioteka funkcjonowała w strukturach Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Od 1 stycznia 2009 roku Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna zaczęła funkcjonować jako samodzielna instytucja[3].

Przypisy

  1. Zychowicz, Małgorzata, Informacje zbierane przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną na potrzeby Głównego Urzędu Statystycznego.
  2. Zychowicz, Małgorzata. Protokół wizytacji Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bobolicach z dn. 23.11.2011
  3. http://www.bibliotekabobolice.szkolnastrona.pl/index.php?p=new&idg=mg,22&id=5&action=show [online]. [Przeglądany 5 czerwca 2013].


Bibliografia

  • Zychowicz, Małgorzata. Informacje zbierane przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną na potrzeby Głównego Urzędu Statystycznego.
  • Zychowicz, Małgorzata. Protokół wizytacji Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bobolicach z dn. 23.11.2011Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Magdalena Młynarczyk