Nagroda Literacka Jantar: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 20: Linia 20:
*Dominik Żyburtowicz, ''Klucze uniwersalne'', Poznań: Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, 2019
*Dominik Żyburtowicz, ''Klucze uniwersalne'', Poznań: Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, 2019


Na I edycję konkursu nadesłanych zostało 58 publikacji autorstwa 53 osób, a jury zdecydowało o wyróżnieniu w werdykcie następujących osób:</br>
Finalistką '''I edycji konkursu o Nagrodę Literacką „Jantar” (2019)''' została [[Inga Iwasiów]] za powieść ''Kroniki oporu i miłości'' opublikowaną w wydawnictwie „Świat Książki”.
- Jarosław Błahy, ''Rzeźnik z Niebuszewa'', Szczecin: Wydawnictwo FORMA, 2019 </br>
- [[Eugeniusz Daszkowski|Eugeniusz A. Daszkowski]], ''Rejs do Dżeddy'', Szczecin: Volumina.pl, 2019</br>
- [[Inga Iwasiów]], ''Kroniki oporu i miłości'', Warszawa: Świat Książki, 2019</br>
- [[Artur Daniel Liskowacki]], ''Brzuch Niny Conti'', Szczecin: Wydawnictwo FORMA, 2019</br>
- Alan Sasinowski, ''Wysokie chmury'', Warszawa: Świat Książki, 2019</br>
- Sławomir Wernikowski, ''Passacaglia'', Szczecin: Wydawnictwo FORMA, 2019</br>
- [[Konrad Wojtyła]], ''Pod czerwień : 111 wierszy'', Warszawa: CONVIVO, 2019</br>
- Dominik Żyburtowicz, ''Klucze uniwersalne'', Poznań: Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, 2019
 
Finalistką I edycji konkursu o Nagrodę Literacką „Jantar” (2019) została Inga Iwasiów za powieść ''Kroniki oporu i miłości'' opublikowaną w wydawnictwie „Świat Książki”.


Na II edycję konkursu  nadesłanych zostało 54 publikacje autorstwa 50 twórców, a jury zdecydowało  o wyróżnieniu w werdykcie  następujących osób:</br>
Na II edycję konkursu  nadesłanych zostało 54 publikacje autorstwa 50 twórców, a jury zdecydowało  o wyróżnieniu w werdykcie  następujących osób:</br>
Linia 40: Linia 30:
*Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska, ''Dzielnica (bez)'' cudów, Kraków: Wydawnictwo Księgarnia Akademicka, 2020.</br>
*Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska, ''Dzielnica (bez)'' cudów, Kraków: Wydawnictwo Księgarnia Akademicka, 2020.</br>


Finalistą II edycji Konkursu o Nagrodę Literacką „Jantar” (2020) został Artur Daniel Liskowacki za zbiór mikropowieści Hotel Polski opublikowany przez Wydawnictwo FORMA.
Finalistą '''II edycji Konkursu o Nagrodę Literacką „Jantar” (2020)''' został [[Artur Daniel Liskowacki]] za zbiór mikropowieści ''Hotel Polski'' opublikowany przez Wydawnictwo FORMA.

Wersja z 10:28, 2 lut 2022

200px-Monobook icon.svg.png Ten artykuł jest w trakcie opracowywania. Prosimy nie edytować strony do czasu zniknięcia tej wiadomości. Nazwa użytkownika, który dodał tę wiadomość, jest wyświetlona na stronie historii.


Nagroda Literacka „Jantar” – wyróżnienie, które w ramach konkursu literackiego przyznawane jest od roku 2019 autorowi mieszkającemu w województwie zachodniopomorskim lub związanemu z tym regionem. Patronem konkursu jest marszałek województwa zachodniopomorskiego, a organizatorem Książnica Pomorska. Wyróżnienie przyznawane jest za utwór o walorach literackich, a zgłoszenie do konkursu obejmuje takie gatunki jak: tomy prozy, poezji, reportaży, biografii i esejów. Regulamin pierwszych dwóch edycji nie przewidywał oficjalnych nominacji przed ostatecznym ogłoszeniem nazwiska finalisty, ale punkt ten uległ zmianie w roku 2021 przed ogłoszeniem informacji o starcie trzeciej edycji.

Wyróżnienie składa się z nagrody finansowej ufundowanej przez marszałka województwa zachodniopomorskiego oraz statuetki wykonanej przez świnoujską bursztynniczkę, Małgorzatę Zielińską.

Pierwsza oficjalna informacja o konkursie pojawiła się podczas konferencji prasowej 1 grudnia 2019 r., w której udział wzięli: Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, Paweł Bartnik i Bogdan Twardochleb, pomysłodawcy przedsięwzięcia, Lucjan Bąbolewski, dyrektor Książnicy Pomorskiej oraz Jolanta Liskowacka, kierowniczka Działu Zbiorów Specjalnych. Na konferencji przedstawione zostały założenia konkursu, a także skład jury.

Do prac w konkursowej kapitule zaproszeni zostali: Halina Lizińczyk, długoletnia kierowniczka redakcji literackiej Rozgłośni Polskiego Radia w Szczecinie; Anna Łozowska-Patynowska, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa; Piotr Krupiński, dr hab. nauk humanistyczny i profesor Uniwersytetu Szczecińskiego; Tomasz Mizerkiewicz, prof. dr hab., pracownik Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; Leszek Szaruga, prof. dr hab. nauk humanistycznych pracownik uniwersytetu Warszawskiego, prozaik, poeta i tłumacz. Sekretarzem konkursu została – bez prawa głosu – Aleksandra Skiba, bibliotekarka i rękopiśmienniczka, pracownica Książnicy Pomorskiej.

Skład jury nie zmienił się przez dwie kadencje, a funkcję przewodniczącego sprawował wybrany większością głosów Tomasz Mizerkiewicz.

Na I edycję konkursu nadesłanych zostało 58 publikacji autorstwa 53 osób, a jury zdecydowało o wyróżnieniu w werdykcie następujących osób:

 • Jarosław Błahy, Rzeźnik z Niebuszewa, Szczecin: Wydawnictwo FORMA, 2019
 • Eugeniusz A. Daszkowski, Rejs do Dżeddy, Szczecin: Volumina.pl, 2019
 • Inga Iwasiów, Kroniki oporu i miłości, Warszawa: Świat Książki, 2019
 • Artur Daniel Liskowacki, Brzuch Niny Conti, Szczecin: Wydawnictwo FORMA, 2019
 • Alan Sasinowski, Wysokie chmury, Warszawa: Świat Książki, 2019
 • Sławomir Wernikowski, Passacaglia, Szczecin: Wydawnictwo FORMA, 2019
 • Konrad Wojtyła, Pod czerwień : 111 wierszy, Warszawa: CONVIVO, 2019
 • Dominik Żyburtowicz, Klucze uniwersalne, Poznań: Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, 2019

Finalistką I edycji konkursu o Nagrodę Literacką „Jantar” (2019) została Inga Iwasiów za powieść Kroniki oporu i miłości opublikowaną w wydawnictwie „Świat Książki”.

Na II edycję konkursu nadesłanych zostało 54 publikacje autorstwa 50 twórców, a jury zdecydowało o wyróżnieniu w werdykcie następujących osób:

 • Dariusz Bitner, Wędrowiec, Szczecin: Wydawnictwo Granda, 2020.
 • Jolanta Jonaszko, Portrety, Szczecin: Wydawnictwo FORMA, 2020.
 • Artur Daniel Liskowacki, Hotel Polski, Szczecin: Wydawnictwo FORMA, 2020
 • Katarzyna Rembacka, Komunista na peryferiach władzy: historia Leonarda Borkowicza (1912–1989), Szczecin–Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej, 2020.
 • Elżbieta Tylenda, Księga dusz wędrujących, Łobez: Wydawnictwo BRYK-ART, 2020.
 • Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska, Dzielnica (bez) cudów, Kraków: Wydawnictwo Księgarnia Akademicka, 2020.

Finalistą II edycji Konkursu o Nagrodę Literacką „Jantar” (2020) został Artur Daniel Liskowacki za zbiór mikropowieści Hotel Polski opublikowany przez Wydawnictwo FORMA.