Nagroda Literacka Jantar

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 11:10, 2 lut 2022 autorstwa Izabela Strzelecka (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{WEdycji}} '''Nagroda Literacka „Jantar”''' – wyróżnienie, które w ramach konkursu literackiego przyznawane jest od roku 2019 autorowi mieszkającemu w wo...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Monobook icon.svg.png Ten artykuł jest w trakcie opracowywania. Prosimy nie edytować strony do czasu zniknięcia tej wiadomości. Nazwa użytkownika, który dodał tę wiadomość, jest wyświetlona na stronie historii.


Nagroda Literacka „Jantar” – wyróżnienie, które w ramach konkursu literackiego przyznawane jest od roku 2019 autorowi mieszkającemu w województwie zachodniopomorskim lub związanemu z tym regionem. Patronem konkursu jest marszałek województwa zachodniopomorskiego, a organizatorem Książnica Pomorska. Wyróżnienie przyznawane jest za utwór o walorach literackich, a zgłoszenie do konkursu obejmuje takie gatunki jak: tomy prozy, poezji, reportaży, biografii i esejów. Regulamin pierwszych dwóch edycji nie przewidywał oficjalnych nominacji przed ostatecznym ogłoszeniem nazwiska finalisty, ale punkt ten uległ zmianie w roku 2021 przed ogłoszeniem informacji o starcie trzeciej edycji.

Wyróżnienie składa się z nagrody finansowej ufundowanej przez marszałka województwa zachodniopomorskiego oraz statuetki wykonanej przez świnoujską bursztynniczkę, Małgorzatę Zielińską.

Pierwsza oficjalna informacja o konkursie pojawiła się podczas konferencji prasowej 1 grudnia 2019 r., w której udział wzięli: Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, Paweł Bartnik i Bogdan Twardochleb, pomysłodawcy przedsięwzięcia, Lucjan Bąbolewski, dyrektor Książnicy Pomorskiej oraz Jolanta Liskowacka, kierowniczka Działu Zbiorów Specjalnych. Na konferencji przedstawione zostały założenia konkursu, a także skład jury.

Do prac w konkursowej kapitule zaproszeni zostali: Halina Lizińczyk, długoletnia kierowniczka redakcji literackiej Rozgłośni Polskiego Radia w Szczecinie; Anna Łozowska-Patynowska, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa; Piotr Krupiński, dr hab. nauk humanistyczny i profesor Uniwersytetu Szczecińskiego; Tomasz Mizerkiewicz, prof. dr hab., pracownik Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; Leszek Szaruga, prof. dr hab. nauk humanistycznych pracownik uniwersytetu Warszawskiego, prozaik, poeta i tłumacz. Sekretarzem konkursu została – bez prawa głosu – Aleksandra Skiba, bibliotekarka i rękopiśmienniczka, pracownica Książnicy Pomorskiej.

Skład jury nie zmienił się przez dwie kadencje, a funkcję przewodniczącego sprawował wybrany większością głosów Tomasz Mizerkiewicz.

Na I edycję konkursu nadesłanych zostało 58 publikacji autorstwa 53 osób, a jury zdecydowało o wyróżnieniu w werdykcie następujących osób:

  • Jarosław Błahy, Rzeźnik z Niebuszewa, Szczecin: Wydawnictwo FORMA, 2019
  • Eugeniusz A. Daszkowski, Rejs do Dżeddy, Szczecin: Volumina.pl, 2019
  • Inga Iwasiów, Kroniki oporu i miłości, Warszawa: Świat Książki, 2019
  • Artur Daniel Liskowacki, Brzuch Niny Conti, Szczecin: Wydawnictwo FORMA, 2019
  • Alan Sasinowski, Wysokie chmury, Warszawa: Świat Książki, 2019
  • Sławomir Wernikowski, Passacaglia, Szczecin: Wydawnictwo FORMA, 2019
  • Konrad Wojtyła, Pod czerwień : 111 wierszy, Warszawa: CONVIVO, 2019
  • Dominik Żyburtowicz, Klucze uniwersalne, Poznań: Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, 2019

Na I edycję konkursu nadesłanych zostało 58 publikacji autorstwa 53 osób, a jury zdecydowało o wyróżnieniu w werdykcie następujących osób:
- Jarosław Błahy, Rzeźnik z Niebuszewa, Szczecin: Wydawnictwo FORMA, 2019
- Eugeniusz A. Daszkowski, Rejs do Dżeddy, Szczecin: Volumina.pl, 2019
- Inga Iwasiów, Kroniki oporu i miłości, Warszawa: Świat Książki, 2019
- Artur Daniel Liskowacki, Brzuch Niny Conti, Szczecin: Wydawnictwo FORMA, 2019
- Alan Sasinowski, Wysokie chmury, Warszawa: Świat Książki, 2019
- Sławomir Wernikowski, Passacaglia, Szczecin: Wydawnictwo FORMA, 2019
- Konrad Wojtyła, Pod czerwień : 111 wierszy, Warszawa: CONVIVO, 2019
- Dominik Żyburtowicz, Klucze uniwersalne, Poznań: Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, 2019