Neu Buchholz

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 11:05, 30 maj 2012 autorstwa Busol (dyskusja | edycje) (zamienił w treści „Kategoria:Etap I - dzielnice” na „Kategoria:Etap I 06 Dzielnice”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Neu Buchholz
Neu Buchholz
Neu Buchholz
Data budowy 1825
[ Zobacz Neu Buchholz na mapie.]
Pozostałości Neu Buchholz

Neu Buchholz. W 1825 roku na zachód od osiedla Bukowo, w leśnej części ul. Zagórskiego, powstała tzw. Nowa Kolonia (niem. Neu Colonie) – enklawa skupiająca pracowników cegielni i kopalni gliny. Osiedle zasiedliło 11 kolonistów, a w 1862 roku mieszkało tu już 111 osób. Wraz z budową osiedla powstały w okolicy 3 cegielnie, z których każda produkowała ponad 100 tysięcy cegieł rocznie. Zakłady składały się łącznie z 7 budynków, wraz z piecami i suszarnią do cegieł. Po rozbudowie osiedla zmieniono jego nazwę na Neu Buchholz, a starą XVII-wieczną część nazwano Alt Buchholz.

W 1939 roku na osiedlu Neu Buchholz wymieniane są trzy duże gospodarstwa: Waltera Schwarza, o powierzchni 26 ha, Richarda Sünrama o pow. 24 ha oraz nadleśniczego Alberta Witt’a o pow. 26 ha.

Obecne osiedle Bukowo, położone wzdłuż wideł ulic Ogrodniczej i Zagórskiego, przed 1945 rokiem należało do Stołczyna i znane było jako West Stolzenhagen.

Zobacz teżIES64.png
Autor opracowania: Marek Łuczak