Pałac (Otok)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 12:05, 10 lis 2013 autorstwa Sidvicious (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę " {{Dwór infobox |dwór_nazwa = Pałac w Otoku |dwór_grafika = Pałac (Otok).jpeg |grafika_opis = |lokalizacja = <Otok> |nazwa_niemiecka ...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałac w Otoku
Pałac w Otoku
Nazwa niemiecka Woedtke
Lokalizacja <Otok>
Projektant E. Knoblauch
Data budowy 1852-1864 r.


Geolokalizacja: 53.98032,15.211918


Wieś

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1224 roku z dokumentu Księżnej Anastazji. Pierwotnie usadowił się tu ród słowiański który w późniejszym czasie zmienił swoje nazwisko z Otok na Wotik, następnie na Wotuch, Woitke, Woetke, a od 1618 roku na Woedtke. W XV wieku rodzina von Woedtke podzieliła się na dwie linie : pierwsza w Otoku, druga w Cerkwicy. W 1628 roku właścicielami majątku byli bracia Peter i Henning von Woedtke. W połowie XVIII wieku właścicielem Otoku był Eggard von Woedtke, następnie przez osiem lat jego synowie. W 1764 roku majątek należał do Leopolda von Woedtke, w 1785 roku do jego brata Wilhelma Maximiliana. W latach 1828-1851 Otok był w rękach Fryderyka Wilhelma von Woedtke, a administratorem majątku jego bratanek porucznik Karol Ludwig. W 1862 roku właścicielem miejscowości był Karol Ludwig von Woedtke. W tym czasie majątek obejmował 792 ha ziemi, a wieś z 15 gospodarstwami chłopskimi liczyła 271 ha ziemi. Na przełomie XIX i XX wieku majątek należał do Fryderyka von Woedtke. W 1944 roku właścicielem majątku był Karol Leopold von Woedtke. Po II wojnie światowej na terenie majątku stacjonowało Wojsko Polskie. Od 1948 roku była w nim stadnina koni. Od 1959 roku teren należał do PGR. Na początku lat sześćdziesiątych znajdował się w nim Zakład Karny, w późniejszym czasie Szkoła Rolnicza. Obecnie teren należy do prywatnego właściciela.

Dwór

We wsi znajdują się zachowane ruiny pałacu zbudowanego w stylu neogotyckim powstałego w latach 1852-1864 wg projektu berlińskiego architekta E. Knoblaucha. Zachował się szkic rzutu pałacu z 1862 roku. Był to budynek dwukondygnacyjny, o powierzchni 2800 m2, z rozczłonkowaną bryłą, z narożną wieżą o obrysie 470 cm i dużą salą balową na parterze. Obecnie budynek jest pozbawiony dachu, stropów i stolarki. Stan techniczny stanowi zagrożenie dla życia. W sąsiedztwie znajduje się park dworski z XIX wieku o powierzchni 2,2 ha z bogatym starodrzewem złożonym min. z dębu kaukaskiego, lip, platanów, grabów i świerków. Obiekt dostępny.

Bibliografia

Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie


IES64.png
Autor opracowania: Maciej Burdzy