Park Leśny Głębokie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 1: Linia 1:
{{zwiki}}
'''Park Leśny Głębokie''' – położony w północno-zachodniej części Szczecina park leśny o powierzchni ok. 350 ha, na terenie którego znajduje się [[Jezioro Głębokie]]. Las stanowi część [[Puszcza Wkrzańska|Puszczy Wkrzańskiej]] i jest drugim pod względem powierzchni szczecińskim parkiem leśnym.  
'''Park Leśny Głębokie''' – położony w północno-zachodniej części Szczecina park leśny o powierzchni ok. 350 ha, na terenie którego znajduje się [[Jezioro Głębokie]]. Las stanowi część [[Puszcza Wkrzańska|Puszczy Wkrzańskiej]] i jest drugim pod względem powierzchni szczecińskim parkiem leśnym.  Wersja z 11:42, 2 cze 2011

Park Leśny Głębokie – położony w północno-zachodniej części Szczecina park leśny o powierzchni ok. 350 ha, na terenie którego znajduje się Jezioro Głębokie. Las stanowi część Puszczy Wkrzańskiej i jest drugim pod względem powierzchni szczecińskim parkiem leśnym.

Park leśny porasta las mieszany, charakteryzujący się dużym udziałem sosny zwyczajnej. Od północnego wschodu Park Leśny Głębokie sąsiaduje z osiedlem Głębokie, zaś od północy z osiedlem Pilchowo. Przez teren parku przebiega ścieżka dydaktyczna oraz Szlak Puszczy Wkrzańskiej im. S. Kaczmarka [1].

Przy alei Spacerowej biegnącej wzdłuż północnego brzegu jeziora, na jego północno-zachodnim brzegu rosną pomnikowe drzewa: Dęby Brytyjczycy (5 dębów o obwodzie 300-430 cm), których nazwa upamiętnia Brytyjską Misji Repatriacyjną dla Niemców. Jej siedziba funkcjonowała w latach 1945-1947 w willi stojącej przy pobliskiej ul. Jaworowej. Na zachód od nich rośnie Buk Upiór (obwód 400 cm), jego nazwa wiąże się z „upiornym” kształtem kilkunastu konarów korony drzewa. Przy północno-zachodnim krańcu jeziora znajduje się strzelnica wojskowa „Wołczkowo”. W centralnej części Parku Leśnego znajduje się wzniesienie o wysokości 22 m n.p.m.[2][3].

Przypisy

  1. Szczecin, plan miasta, Cartomedia Poznań 2002, ISBN 978-83-7445-163-5
  2. PTTK, Oddział Regionalny Szczecin im. Stefana Kaczmarka
  3. Red. Białecki Tadeusz – Encyklopedia Szczecina, Szczecin 1999


Lasy Miejskie Szczecina

Uroczysko BukoweUroczysko DąbieUroczysko GłębokieUroczysko KlęskowoUroczysko KupałyUroczysko Las ArkońskiUroczysko MścięcinoUroczysko PłoniaUroczysko SkolwinUroczysko Trzech StrumieniUroczysko WielgowoUroczysko Zdroje