Paul Lütkemann: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 15 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 5: Linia 5:
 
|grafika_opis=
 
|grafika_opis=
 
|funkcja=kompozytor, organista, trębacz
 
|funkcja=kompozytor, organista, trębacz
|urodziny_data=ok. 1560
+
|urodziny_data=ok. [[1560]]
|urodziny_miejsce=Kołobrzeg  
+
|urodziny_miejsce=[[Kołobrzeg ]]
|smierc_data=ok. 1611
+
|smierc_data=między [[1611]] a [[1616]]
|smierc_miejsce=Szczecin
+
|smierc_miejsce= Frankfurt nad Odrą
 
|miejsce_spoczynku=
 
|miejsce_spoczynku=
 
|lokalizacja_grobu=
 
|lokalizacja_grobu=
Linia 17: Linia 17:
 
|lokalizacja_grobu=
 
|lokalizacja_grobu=
 
}}
 
}}
 +
'''Paul Lütkemann''' (także: Paul Luetkeman, Paulus Lutkemannus, Luetkemann, Littkemann, Lütgemann), (ca. '''1560'''- ca. '''1611-1616''') – kompozytor, organista, trębacz.
 +
==Życiorys==
 +
Urodził się około roku [[1560]] w [[Kołobrzeg]]u. Był być może synem Joachima Lütkemanna, pierwszego znanego z nazwiska organisty [[Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Kołobrzeg)|katedry]] kołobrzeskiej. Wymienianego w dokumentach z roku [[1571]]. Studia muzyczne rozpoczął w [[1578]] roku we Frankfurcie nad Odrą na tamtejszym uniwersytecie. Zachował się jego wpis immatrykulacyjny, gdzie Lütkemann podobnie jak w późniejszych dokumentach dodaje do swojego imienia i nazwiska przydomek Colbergensis – od miasta Kołobrzeg, miejsca swojego urodzenia. Można domyślać się, że pochodził z niezamożnej rodziny – zaznaczona opłata za studia na wpisie immatrykulacyjnym wynosi 2 dukaty, co było kwotą niewielką (normalne czesne w Viadrinie wynosiło wówczas 8 do 12 talarów).<br />
  
 +
Od roku [[1587]] zatrudniony był jako muzyk miejski w Wismarze, a w [[1588]] roku uzyskał posadę muzyka miejskiego w Szczecinie, gdzie do jego zadań należało muzykowanie w kościołach [[Kościół św. Jakuba|św. Jakuba]] i [[Kościół św. Mikołaja|św. Mikołaja]] granie hejnałów i organizacja wydarzeń muzycznych. Współpracował w Szczecinie z kantorem [[Pedagogium]] [[Philipp Dulichius| Philippem Dulichiusem]].
 +
Jako kompozytor był przede wszystkim autorem pieśni, motetów i fantazji chorałowych. W roku [[1597]] wydał zbiór pt. "Nowe Pieśni Łacińskie i Niemieckie".
  
'''Paul Lütkemann''' (także: Luetkemann, ur. ok. 1560 w Kołobrzegu – zm. ok. 1611 w Szczecinie) – kompozytor, organista, trębacz.
+
Około roku [[1606]] opuścił Szczecin i powrócił do Frankfurtu nad Odrą. W sierpniu roku [[1607]] w kościele mariackim we Frankfurcie została ochrzczona córka Lütkemanna, Sophie. We Frankfurcie podobnie, jak w innych miastach pełnił funkcję muzyka miejskiego i komponował utwory okazjonalne na śluby i chrzciny.  
  
Urodził się w [[Kołobrzeg]]u, syn Joachima Lütkemanna, pierwszego znanego z nazwiska organisty [[Katedra w Kołobrzegu|katedry kołobrzeskiej]]. Studia muzyczne rozpoczął w [[1578]] we Frankfurcie nad Odrą na tamtejszym Uniwersytecie [[Viadrina]]. Zachował się jego wpis immatrykulacyjny, gdzie Lütkemann podobnie jak w późniejszych dokumentach dodaje do swojego imienia i nazwiska przydomek Colbergensis – od miasta Kołobrzeg, miejsca swojego zamieszkania. Można domyślać się, że pochodził z niezamożnej rodziny – zaznaczona opłata za studia na wpisie immatrykulacyjnym wynosi 2 dukaty, co było kwotą niewielką (normalne czesne na Viadrinie wynosiło wówczas 8 do 10 talarów).
+
Ostatnie wzmianki o Lütkemannie  pochodzą z roku [[1611]]. W roku [[1613]] przez miasto przeszła epidemia dżumy, nie wiadomo jednak czy kompozytor ją przeżył, czy nie. Ofiarą epidemii padł wówczas inny muzyk działający w Szczecinie i Frankfurcie, przyjaciel Lütkemanna i kantor szczecińskiego kościoła mariackiego, [[Bartolomäus Gesius]]. Z [[1616]] roku pochodzi wydanie dzieł Lütkemanna, określone już jako „pośmiertne”.
 
 
Od roku 1587 zatrudniony był jako muzyk miejski w Wismarze, a od 1588 uzyskał posadę hejnalisty w Szczecinie, gdzie do jego zadań należało muzykowanie w [[Kościół św. Jakuba|kościołach św. Jakuba]] i [[Kościół św. Mikołaja|św. Mikołaja]] oraz granie hejnałów. Jako kompozytor był przede wszystkim autorem pieśni, motetów i fantazji chorałowych. W roku 1597 wydał zbiór pt. ''Nowe Pieśni Łacińskie i Niemieckie''.
 
 
 
Około roku 1606 opuścił Szczecin i powrócił do Frankfurtu nad Odrą. W sierpniu roku 1607 w kościele mariackim we Frankfurcie została ochrzczona córka Lütkemanna, Sophie. We Frankfurcie pełnił funkcję podobną jak w innych miastach, komponował utwory okazjonalne na śluby i chrzciny.
 
 
 
Ostatnie wzmianki o Lütkemannie  pochodzą z roku 1611. W roku 1613 przez miasto przeszła epidemia dżumy, nie wiadomo jednak czy kompozytor ją przeżył, czy nie. Ofiarą epidemii padł wówczas inny muzyk działający w Szczecinie i Frankfurcie, przyjaciel Lütkemanna i kantor szczecińskiego kościoła mariackiego, [[Bartolomäus Gesius]]. Z 1616 roku pochodzi wydanie dzieł Lütkemanna, określone już jako „pośmiertne”.
 
  
 
==Twórczość==
 
==Twórczość==
 
 
Lütkemann pisał zarówno muzykę wokalną, jak i instrumentalną. Jeszcze za jego życia, w Szczecinie wydane zostały dwie księgi jego kompozycji:
 
Lütkemann pisał zarówno muzykę wokalną, jak i instrumentalną. Jeszcze za jego życia, w Szczecinie wydane zostały dwie księgi jego kompozycji:
  
* zbiór pieśni niemieckich i łacińskich, fantazji i innych utworów (1597)
+
* zbiór pieśni niemieckich i łacińskich, fantazji i innych utworów ([[1597]])
* zbiór „Motetae aliquot VI & V. Vocum”- zawierający 6-głosowy motet Patria rara tibi lucent iam lumnia oraz 5-głosowe pieśni i utwór instrumentalny (1605)
+
* zbiór „Motetae aliquot VI & V. Vocum”- zawierający 6-głosowy motet Patria rara tibi lucent iam lumnia oraz 5-głosowe pieśni i utwór instrumentalny ([[1605]])
 
 
Dużo więcej kompozycji znalazło się w pośmiertnym zbiorze wydanym we Frankfurcie nad Odrą w roku 1616, przez oficynę Friedricha Hartmanna. Zbiór obejmował pieśni kościelne, opracowane na 4, 5 i 6 głosów, przeznaczone na wszystkie niedziele i święta roku liturgicznego. Ponadto Lütkemann komponował wiele drobnych utworów okazjonalnych (co wynikało z jego zatrudnienia), tworzył też instrumentalne tańce (pawany, galiardy).
 
  
Najważniejszym dokonaniem Lütkemanna są jego fantazje chorałowe zawarte w zbiorze z roku 1597. Fantazje te są rzadkim w tamtej epoce przykładem instrumentalnego opracowania melodii chorałowych, a czasem też popularnych pieśni. Kompozycje te przeznaczone na instrumenty smyczkowe, w większości 5-głosowe, cechują się zaawansowaną, imitacyjną polifonią, niekiedy nowatorskimi rozwiązaniami formalnymi, oraz swobodnym traktowaniem źródłowej melodii, która bywa ozdabiana, przetwarzana rytmicznie, lub urozmaicana krótkimi wstawkami. Czasem też pojawia się fragmentarycznie w różnych głosach. Najbardziej znanym spośród tych utworów jest fantazja na temat pieśni ''Innsbruck, ich muß dich lassen'' Heinricha Isaaca.
+
Dużo więcej kompozycji znalazło się w pośmiertnym zbiorze wydanym we Frankfurcie nad Odrą w roku [[1616]], przez oficynę Friedricha Hartmanna. Zbiór obejmował pieśni kościelne, opracowane na 4, 5 i 6 głosów, przeznaczone na wszystkie niedziele i święta roku liturgicznego. Ponadto Lütkemann komponował wiele drobnych utworów okazjonalnych (co wynikało z jego zatrudnienia), tworzył też instrumentalne tańce (pawany, galiardy).  
  
 +
Najważniejszym dokonaniem Lütkemanna są jego fantazje chorałowe zawarte w zbiorze z roku [[1597]]. Fantazje te są rzadkim w tamtej epoce przykładem instrumentalnego opracowania melodii chorałowych, a czasem też popularnych pieśni. Kompozycje te przeznaczone na instrumenty smyczkowe, w większości 5-głosowe, cechują się zaawansowaną, imitacyjną polifonią, niekiedy nowatorskimi rozwiązaniami formalnymi, oraz swobodnym traktowaniem źródłowej melodii, która bywa ozdabiana, przetwarzana rytmicznie, lub urozmaicana krótkimi wstawkami. Czasem też pojawia się fragmentarycznie w różnych głosach. Najbardziej znanym spośród tych utworów jest fantazja na temat pieśni "Innsbruck, ich muß dich lassen" Heinricha Isaaca.
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
 
+
* Birkholz, Christiane. Paulus Luetkemannus Colbergensis. Eine stilkritische Untersuchung zur Musik der Spätrenaissance. Hamburg 2011.
Andreas Waczkat, Paul Luetkemann, w: ''Kompozytorzy szczecińscy'', tom I, pod red. Eugeniusza Kusa, Mikołaja Szczęsnego i Edwarda Włodarczyka, Szczecin 2003, s. 67 – 84.  
+
* Böhme, Erdmann Werner. Paul Lütkemann, Fantasien der pommerschen Reformationszeit (1597). Denkmäler der Musik in Pommern, Band 2. Kassel 1931.
 
+
* Schwarz, Werner. Pommersche Musikgeschichte. Köln-Wien Bd. 1 1988, Bd. 2 1994.
{{autor|Wojciech Kral}}
+
* Waczkat, Andreas. Paul Luetkemann und sein erster Teil... (Stettin 1597). W: Stettiner Komponisten, Greifswalder Beiträge zur Musikwissenschaft. Band 11, 2004.
 
+
* Waczkat, Andreas.  Paul Luetkemann (ok. 1560 - ok. 1611-1616). W: Kompozytorzy szczecińscy. Red. E. Kus, M. Szczęsny i E. Włodarczyk. T. 1. Szczecin 2003, s. 67–84.  
 +
{{AutorP|[[Użytkownik:Konzerthaus|Wojciech Kral]]}}
 
{{DEFAULTSORT: Lütkemann, Paul}}
 
{{DEFAULTSORT: Lütkemann, Paul}}
[[Kategoria:Kompozytorzy]]
+
[[Kategoria:Pomeranica]]
[[Kategoria:Organiści]]
+
[[Kategoria:Pomeranica - Kompozytorzy]]
[[Kategoria:Muzycy]]
+
[[Kategoria:Pomeranica - Muzycy]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica - Muzyka]]
 +
[[Kategoria:Kołobrzeg]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica FB]]

Aktualna wersja na dzień 12:01, 29 kwi 2014

Paul Lütkemann
kompozytor, organista, trębacz
Data urodzenia ok. 1560
Miejsce urodzenia Kołobrzeg
Data śmierci między 1611 a 1616
Miejsce śmierci Frankfurt nad Odrą
Narodowość niemiecka


Paul Lütkemann (także: Paul Luetkeman, Paulus Lutkemannus, Luetkemann, Littkemann, Lütgemann), (ca. 1560- ca. 1611-1616) – kompozytor, organista, trębacz.

Życiorys

Urodził się około roku 1560 w Kołobrzegu. Był być może synem Joachima Lütkemanna, pierwszego znanego z nazwiska organisty katedry kołobrzeskiej. Wymienianego w dokumentach z roku 1571. Studia muzyczne rozpoczął w 1578 roku we Frankfurcie nad Odrą na tamtejszym uniwersytecie. Zachował się jego wpis immatrykulacyjny, gdzie Lütkemann podobnie jak w późniejszych dokumentach dodaje do swojego imienia i nazwiska przydomek Colbergensis – od miasta Kołobrzeg, miejsca swojego urodzenia. Można domyślać się, że pochodził z niezamożnej rodziny – zaznaczona opłata za studia na wpisie immatrykulacyjnym wynosi 2 dukaty, co było kwotą niewielką (normalne czesne w Viadrinie wynosiło wówczas 8 do 12 talarów).

Od roku 1587 zatrudniony był jako muzyk miejski w Wismarze, a w 1588 roku uzyskał posadę muzyka miejskiego w Szczecinie, gdzie do jego zadań należało muzykowanie w kościołach św. Jakuba i św. Mikołaja granie hejnałów i organizacja wydarzeń muzycznych. Współpracował w Szczecinie z kantorem Pedagogium Philippem Dulichiusem. Jako kompozytor był przede wszystkim autorem pieśni, motetów i fantazji chorałowych. W roku 1597 wydał zbiór pt. "Nowe Pieśni Łacińskie i Niemieckie".

Około roku 1606 opuścił Szczecin i powrócił do Frankfurtu nad Odrą. W sierpniu roku 1607 w kościele mariackim we Frankfurcie została ochrzczona córka Lütkemanna, Sophie. We Frankfurcie podobnie, jak w innych miastach pełnił funkcję muzyka miejskiego i komponował utwory okazjonalne na śluby i chrzciny.

Ostatnie wzmianki o Lütkemannie pochodzą z roku 1611. W roku 1613 przez miasto przeszła epidemia dżumy, nie wiadomo jednak czy kompozytor ją przeżył, czy nie. Ofiarą epidemii padł wówczas inny muzyk działający w Szczecinie i Frankfurcie, przyjaciel Lütkemanna i kantor szczecińskiego kościoła mariackiego, Bartolomäus Gesius. Z 1616 roku pochodzi wydanie dzieł Lütkemanna, określone już jako „pośmiertne”.

Twórczość

Lütkemann pisał zarówno muzykę wokalną, jak i instrumentalną. Jeszcze za jego życia, w Szczecinie wydane zostały dwie księgi jego kompozycji:

  • zbiór pieśni niemieckich i łacińskich, fantazji i innych utworów (1597)
  • zbiór „Motetae aliquot VI & V. Vocum”- zawierający 6-głosowy motet Patria rara tibi lucent iam lumnia oraz 5-głosowe pieśni i utwór instrumentalny (1605)

Dużo więcej kompozycji znalazło się w pośmiertnym zbiorze wydanym we Frankfurcie nad Odrą w roku 1616, przez oficynę Friedricha Hartmanna. Zbiór obejmował pieśni kościelne, opracowane na 4, 5 i 6 głosów, przeznaczone na wszystkie niedziele i święta roku liturgicznego. Ponadto Lütkemann komponował wiele drobnych utworów okazjonalnych (co wynikało z jego zatrudnienia), tworzył też instrumentalne tańce (pawany, galiardy).

Najważniejszym dokonaniem Lütkemanna są jego fantazje chorałowe zawarte w zbiorze z roku 1597. Fantazje te są rzadkim w tamtej epoce przykładem instrumentalnego opracowania melodii chorałowych, a czasem też popularnych pieśni. Kompozycje te przeznaczone na instrumenty smyczkowe, w większości 5-głosowe, cechują się zaawansowaną, imitacyjną polifonią, niekiedy nowatorskimi rozwiązaniami formalnymi, oraz swobodnym traktowaniem źródłowej melodii, która bywa ozdabiana, przetwarzana rytmicznie, lub urozmaicana krótkimi wstawkami. Czasem też pojawia się fragmentarycznie w różnych głosach. Najbardziej znanym spośród tych utworów jest fantazja na temat pieśni "Innsbruck, ich muß dich lassen" Heinricha Isaaca.

Bibliografia

  • Birkholz, Christiane. Paulus Luetkemannus Colbergensis. Eine stilkritische Untersuchung zur Musik der Spätrenaissance. Hamburg 2011.
  • Böhme, Erdmann Werner. Paul Lütkemann, Fantasien der pommerschen Reformationszeit (1597). Denkmäler der Musik in Pommern, Band 2. Kassel 1931.
  • Schwarz, Werner. Pommersche Musikgeschichte. Köln-Wien Bd. 1 1988, Bd. 2 1994.
  • Waczkat, Andreas. Paul Luetkemann und sein erster Teil... (Stettin 1597). W: Stettiner Komponisten, Greifswalder Beiträge zur Musikwissenschaft. Band 11, 2004.
  • Waczkat, Andreas. Paul Luetkemann (ok. 1560 - ok. 1611-1616). W: Kompozytorzy szczecińscy. Red. E. Kus, M. Szczęsny i E. Włodarczyk. T. 1. Szczecin 2003, s. 67–84.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Wojciech Kral