Peter Fuchs

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 10:02, 28 paź 2016 autorstwa Busol (dyskusja | edycje) (Zastępowanie tekstu - "Kategoria:Pomeranica - do sprawdzenia" na "")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Peter Fuchs
duchowny
Miejsce urodzenia Gorzów Wielkopolski
Data śmierci 3 lipca 1577
Miejsce śmierci Chojna
Narodowość niemiecka

Peter Fuchs (zm. 1577) — niemiecki duchowny.

Życiorys

Peter Fuchs (Fuchsius) pochodził z Gorzowa Wielkopolskiego. Kształcił się na uniwersytecie we Frankfurcie nad Odrą, gdzie 11 lipca 1553 roku uzyskał tytuł magistra. Do 1562 roku pracował tam jako pastor. W lipcu tegoż roku otrzymał od superintendenta zakaz głoszenia kazań z uwagi na odmienne zdanie w sprawie sporu teologicznego z Gottschalkiem Praetoriusem. Nie przeszkodziło to jednak Fuchsowi w objęciu posady kaznodziei na dworze margrabiego Jana z Kostrzyna. W 1565 roku został inspektorem (superintendentem) kościoła w Chojnie. W czasie swego urzędowania Fuchs rozszerzył porządek nabożeństw, wprowadzając doń sporządzane przez siebie streszczenia ewangelii zaopatrzone we fragmenty Wyznania augsburskiego. Zreformował finanse parafii, wprowadzając nowy rejestr czynszów z gruntów kościelnych (w miejsce matrykuły z 1548 roku). W jego czasach remontowano także sam kościół - rozbudowano i odnowiono organy, odrestaurowano okna i wzniesiono nową ambonę. Fuchs brał dwukrotnie udział w synodach krajowych, na które zjeżdżali się najważniejsi brandenburscy duchowni. Pierwszy z nich odbył się w Kostrzynie jeszcze za życia margrabiego Jana (zm. 1571), a drugi — w Lubuszu w 1576 roku. Fuchs zmarł 3 lipca 1577 roku i został pochowany w kościele Mariackim w Chojnie.

Wedle anegdoty przekazanej przez Augustina Kehrberga 2 września 1576 roku Fuchs znalazł na ołtarzu żywą jaszczurkę, podrzuconą rzekomo przez wiedźmę. Po tym wydarzeniu zachorował i niecały rok później zmarł.

Bratem Petera Fuchsa był Michael (1544-1604) - pastor i superintendent kościoła chojeńskiego w latach 1567-1606.

Publikacje

  • Oratio de Melchiore Dregero theologiae licenciato, apud Francofordianos professore et concionatore, recitata a M. Petro Fuchsio Landesbergense. (...) Francofordiae ad Oderam 1559.

Bibliografia

  • Bütow, Hans. Zur Reformationsgeschichte der Stadt Königsberg Nm. „Die Neumark. Jahrbuch des Vereins für Geschichte der Neumark”, Bd. 14.
  • Jarzębowski, Leonard. Jurewiczówna, Filomena. Polonika nie umieszczone w Bibliografii Polskiej Estreicherów. Starodruki, wiek XVI. W: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernikaw Toruniu. Nauki humanistyczno-społeczne, 1964, z. 11, s. 93-142.
  • Kehrberg, Augustin. Erleuterter historisch–chronologischer Abriß der Stadt Königsberg in der Neu-Marck (…). Berlin 1725. Abth. I.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Michał Gierke