Pilchowo: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
Linia 29: Linia 29:
 
[[Kategoria:Części miasta]]
 
[[Kategoria:Części miasta]]
 
{{zwiki}}
 
{{zwiki}}
{{werif}}[[Hasła do wyjaśnienia - fizjografia i dzielnice]]
+
{{werif}}[[Kategoria:Hasła do wyjaśnienia - fizjografia i dzielnice]]

Aktualna wersja na dzień 16:30, 29 sie 2013

Pilchowo
Pilchowo
Zrób zdjęcie tego miejsca: Pomóż nam
Dawna nazwa Pilichowo
Nazwa niemiecka Polchow
Dzielnica Zachód

Pilchowo (niem. Polchow) – część miasta[1] Szczecina na osiedlu Głębokie-Pilchowo, położone u podnóża Wzgórz Warszewskich, na skraju Puszczy Wkrzańskiej, na północ od Głębokiego; przylega do wsi o tej samej nazwie.

Historia

Powstało w XII w. jako osobna wieś. Początkowo w:widlica, następnie owalnica. Rozrost wsi w kierunkach północnym i południowym spowodował ostateczne przekształcenie jej w nieregularna ulicówkę. W 1228 zbudowano tu kościół z kamienia granitowego. Na przełomie XIII i XIV wieku staje się wsią książęcą stanowiąc zaplecze gospodarcze dla miasta. W 1945 południową część wsi (poniżej Wieleckiego Potoku) włączono w obszar miejski Szczecina.

Przez osiedle prowadzi Szlak rowerowy czerwony.svg.png Szlak „Puszcza Wkrzańska”.

Zobacz też

Przypisy

  1. Pilchowo. W: Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju [on-line]. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2010-05-06].

Linki zewnętrzne


Wikipedia.jpg
Artykuł może zawierać treści pochodzące z Wikipedii.200px-Nuvola apps important.svg.png Artykuł z Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się w trakcie weryfikacji i oczekuje na ewentualne uzupełnienie bibliografii i/lub dostosowanie do standardów Encyklopedii Pomorza Zachodniego