Piotr Jaroszyk

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 10:54, 26 lut 2021 autorstwa Sylwia Wesołowska (dyskusja | edycje) (→‎Bibliografia)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr Jaroszyk
działacz społeczny, filmowiec
Data urodzenia 1942
Data śmierci 23 września 2003
Miejsce śmierci Koszalin
Miejsce spoczynku Cmentarz Komunalny w Koszalinie kwatera AZ-2, rząd 3, grób 48
Lokalizacja grobu zobacz na mapie
Narodowość polska

Piotr Jaroszyk (1942-2003) - koszaliński działacz kulturalny, przez 16 lat dyrektor Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Był człowiekiem kina, przez całe życie związany z filmem.

Życie i działalność

Piotr Jaroszyk był synem znanego koszalińskiego działacza polonijnego i społecznego, redaktora Henryka Jaroszyka. Po skończeniu w 1963 roku Studium Nauczycielskiego w Gdańsku-Oliwie podjął pracę jako nauczyciel w Koszalinie. Jednak zainteresowania filmem okazały się silniejsze i Piotr Jaroszyk rozpoczął pracę w Centrali Wynajmu Filmów w Koszalinie. Ostatecznie kierował tą instytucją do 1990 roku.

W swojej pracy zawodowej zajmował się udostępnianiem premier filmowych sieci kin województwa koszalińskiego w tym koszalińskim kinom, takim jak słynna Adria. W latach 1966-1990 był członkiem Komisji Selekcyjnej zagranicznych zakupów filmów na potrzeby polskiej kinematografii i telewizji. Pracował także w Instytucie Sztuki Filmowej Bałtyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej. Był twórcą "Konfrontacji" -spotkań odbywających się w kinie Adria.

Był inicjatorem oraz pierwszym dyrektorem I edycji Festiwalu Młodzi i Film w 1973 roku. Pełnił funkcję dyrektora festiwalu aż do 1989 roku Gdy festiwal przestał istnieć (po 1989 roku) Piotr Jaroszyk wraz z małżonką prowadził firmę produkcji i dystrybucji filmów, prowadzili także impresariat.

Po 10 latach przerwy Piotr Jaroszyk w ramach Instytutu Sztuki Filmowej Bałtyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej doprowadził do reaktywacji Festiwalu Młodzi i Film.

Piotr i Barbara Jaroszykowie byli także pomysłodawcami powstania Europejskiego Festiwalu Filmowego "Integracja Ty i Ja", skierowanego do osób niepełnosprawnych ruchowo. Piotr Jaroszyk zmarł po ciężkiej chorobie, został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie. [1].

Przypisy

  1. Galeria 7 - Wczoraj byli z nami. W: Koszaliński Portal Historyczny [online]. [Przeglądany 01 sierpnia 2013].

Bibliografia

  • Jurszewicz, Dana. Piotr Jaroszyk (1942-2003) W: Kultura Koszalińska. Almanach 2008, Koszalin: Koszalińska Biblioteka Publiczna, 2009. ISSN 1896-5504Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski