Piotr Mync

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Wikipedia.jpg
Artykuł może zawierać treści pochodzące z Wikipedii.

Piotr Jerzy Mync (ur. 8 czerwca 1956 w Szczecinie) – architekt, polityk, były wiceminister rozwoju regionalnego.

Życiorys

W 1980 ukończył studia na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej. Do 1989 pracował w Szczecińskim Oddziale Biura Studiów i Projektów Służby Zdrowia. W 1980 wstąpił do „Solidarności”, wszedł w skład Komitetu Założycielskiego w swoim zakładzie pracy. Po wprowadzeniu stanu wojennego zajmował się redagowaniem i dystrybucją pism drugiego obiegu, tj. „KOS” i „Feniks”.

Od 1990 do 1991 był zatrudniony w Egon Saat AB Architektkontor w Sztokholmie jako projektant architektury. Następnie do 1998 pełnił funkcję wiceprezydenta Szczecina, odpowiedzialnego za zadania z zakresu planowania przestrzennego, polityki mieszkaniowej, gospodarki nieruchomościami i geodezji. Później zajmował stanowisko prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, a w latach 2000–2001 podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego i Budownictwa. Działał w tym okresie w Ruchu Społecznym AWS.

Po odejściu z administracji rządowej był wiceprezesem zarządu prywatnej spółki z o.o., a w 2003 został prezesa Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Od 1981 należy do Stowarzyszenia Architektów Polskich. W 2006 odznaczony przez prezydenta Polski Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski na uroczystościach z okazji 26. rocznicy Porozumień Sierpniowych w Szczecinie.

Bibliografia200px-Nuvola apps important.svg.png Artykuł z Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się w trakcie weryfikacji i oczekuje na ewentualne uzupełnienie bibliografii i/lub dostosowanie do standardów Encyklopedii Pomorza Zachodniego