Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego ( Koszalin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 18:44, 20 lut 2019 autorstwa Sylwia Wesołowska (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego
Autor Romuald Wiśniewski
Lokalizacja Koszalin, pl. Wolności
Data powstania 2003
Materiał brąz, granit, beton
Wymiary {{{wymiary}}}


Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego - koszaliński pomnik przedstawiający Marszałka Piłsudskiego w pozycji stojącej, z szablą. Pomnik stanął na placu Wolności, w miejscu pomnika Zwycięskiej Armii Radzieckiej.

Historia

Autorem rzeźby jest Romuald Wiśniewski. Odsłonięto go w Święto Niepodległości 11 listopada 2003 r. Sylwetka przedstawiająca Marszałka z szablą u boku odlana jest z brązu. Ma razem z postumentem 9,5 m. Na obłożonym ciemnym granitem betonowym postumencie zamieszczono napis: „Józef Piłsudski 1867-1935. Pierwszy Marszałek Polski. Dał Polsce Wolność, Granice, Moc i Szacunek”. Poniżej znajduje się cytat z poezji Juliusza Słowackiego: „Ziarnem Polski być jeden prosty człowiek może, jak w ziarnku żyta – żyje całe przyszłe zboże.” Członkowie Stowarzyszenia Komitetu Budowy Pomnika, doprowadzili do jego postawienia ze składek mieszkańców, dzięki ich inicjatywie, plac z pomnikiem Marszałka stał się głównym miejscem obchodów uroczystości patriotycznych w Koszalinie.


Bibliografia

  • Laskowski Leszek. Pomniki Koszalina. Przewodnik. Koszalin: Koszalińska Biblioteka Publiczna, 2009.str 8-9 ISBN 978-83-87317-65-2.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski