Pomnik poległych w I wojnie światowej (Cerkwica)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 11:46, 24 cze 2013 autorstwa A. Bartczak (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „__NOTOC__ '''Pomnik poległych w I wojnie światowej w Cerkwicy''' powstał w latach 20. XX wieku<ref>W literaturze można spotkać datę 1920. Wydaje się to jednak...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pomnik poległych w I wojnie światowej w Cerkwicy powstał w latach 20. XX wieku[1]Zlokalizowany został na cmentarzu komunalnym i ma charakter „Gaju Bohaterów” (w literaturze polskiej tego typu założenia określane są też jako Gaje Chwały). Jest to założenie symboliczne – pomnik główny w centrum cmentarza w formie kopca z głazów narzutowych jest otoczony nasadzonymi wzdłuż alejek cmentarnych dębami, u stóp których znajdują się mniejsze głazy granitowe z imionami i nazwiskami 99 poległych. Każdy z poległych „otrzymał” swoje drzewo i kamień ze swoim imieniem i nazwiskiem. Na głazie głównym wyryta inskrypcja „Unsern toten Helden [naszym martwym bohaterom] / 1914 – 1918”, powyżej Krzyż Żelazny, a poniżej dwie skrzyżowane gałązki oliwne. Cmentarz razem z pomnikiem został w 2004 roku wpisany do rejestru zabytków.

Podobne „gaje” stworzono także dla poległych m.in. z gminy Karcino pod Kołobrzegiem i Mieszewa w gminie Węgorzyno.

  1. W literaturze można spotkać datę 1920. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne. Większość pomników poległych w I wojnie światowej na Pomorzu Zachodnim powstała w połowie lat 20. XX wieku. Patrz: Baatz F., Buske N., Lissok M. Die Dorfkirchen im historischen Kreis Greifenberg. Mühlhein, 2006, s.166.