Pomnik poległych w I wojnie światowej (Dobra, powiat łobeski): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „__NOTOC__ {{WEdycji}} Pomnik poległych w I wojnie światowej mieszkańców Dobrej (pow. łobeski) Pomnik został wykonany przez rzeźbiarza Helfrieda Küsthardta z...”)
 
 
(Nie pokazano 9 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
__NOTOC__
 
__NOTOC__
{{WEdycji}}
+
'''Pomnik poległych w I wojnie światowej (Dobra, powiat łobeski)'''
Pomnik poległych w I wojnie światowej mieszkańców Dobrej (pow. łobeski)
+
[[Plik:Dobra, I wojna, pomnik archiwalny.jpg.jpg|300px|right|thumb|Pomnik poległych w I wojnie światowej w Dobrej, przed 1945 ]]
 +
Pomnik został wykonany przez rzeźbiarza Helfrieda Küsthardta z Hildesheim  i ustawiony w [[1923]] roku na wzgórzu w centralnym miejscu cmentarza komunalnego. Jest to pełnoplastyczna rzeźba żołnierza w zapiętym pod szyję płaszczu wojskowym, pochylonego do przodu, klęczącego na prawym kolanie, ze złożonymi dłońmi na lewym, ustawiona na dwustopniowym prostopadłościennym cokole. Żołnierz został przedstawiony w geście  oddawania milczącego hołdu poległym kolegom. Rzeźbę flankują cztery słupy, na których umieszczone są tablice z nazwiskami 109 poległych mieszkańców Dobrej. Założenie zostało wykonane ze sztucznego kamienia. Obecnie rzeźba jest pozbawiona głowy. W 2001 roku pomnik został odnowiony.
  
Pomnik został wykonany przez rzeźbiarza Helfrieda Küsthardta z Hildesheim  i ustawiony w 1923 roku na wzgórzu w centralnym miejscu cmentarza komunalnego. Jest to pełnoplastyczna rzeźba żołnierza w zapiętym pod szyję płaszczu wojskowym, pochylonego do przodu, klęczącego na prawym kolanie, ze złożonymi dłońmi na lewym, ustawiona na dwustopniowym prostopadłościennym cokole. Żołnierz został przedstawiony w geście  oddawania milczącego hołdu poległym kolegom. Rzeźbę flankują cztery słupy, na których umieszczone są tablice z nazwiskami 109 poległych mieszkańców Dobrej.  Założenie zostało wykonane ze sztucznego kamienia. Obecnie rzeźba jest pozbawiona głowy.
+
Motyw klęczącego żołnierza był popularny na terenie [[Pomorze Zachodnie|Pomorza Zachodniego]]. Pomniki tego typu można spotkać nadal np. w [[Słowino|Słowinie]] pod [[Darłowo|Darłowem]] i w [[Bukowo Morskie|Bukowie Morskim]] (to również dzieło Helfrieda Küsthardta)
W 2001 roku pomnik został odnowiony.
 
Motyw klęczącego żołnierza był popularny na terenie Pomorza Zachodniego. Pomniki tego typu można spotkać nadal np. w Słowinie pod Darłowem i w Bukowie Morskim (to również dzieło Helfrieda Küsthardta)
 
  
Helfried Küsthardt (1862 Hildesheim – 1950 Hildesheim) niemiecki architekt i rzeźbiarz, członek licznej rodziny rzeźbiarzy, prowadzącej warsztat w rodzinnym mieście. Jego dziełem były m.in. pomniki poległych w I wojnie w Hildesheim i Bukowie Morskim, rzeźby nagrobkowe na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.
+
Helfried Küsthardt (1862 Hildesheim – 1950 Hildesheim) niemiecki architekt i rzeźbiarz, członek licznej rodziny rzeźbiarzy, prowadzącej warsztat w rodzinnym mieście. Jego dziełem były m.in. pomniki poległych w I wojnie w Hildesheim i [[Pomnik poległych w I wojnie światowej (Bukowo Morskie)|Bukowie Morskim]], rzeźby nagrobkowe na [[Cmentarz Centralny|Cmentarzu Centralnym]] w Szczecinie.
 
+
[[Plik:Dobra, Nowogard, pomnik11, I wojna, BDZ, 2009, AB.JPG|300px|right|thumb|Pomnik poległych w I wojnie światowej w Dobrej, 2009]]
LITERATURA
+
==Bibliografia==
Wójcik Kamila, Karta ewidencyjna miejsc upamiętnienia poległych w I wojnie światowej nr 170, oprac. Szczecin 1998, w archiwum Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie
+
* Bonowska Magdalena. Przemijanie. Śmierć, pogrzeb i życie pozagrobowe w wyobrażeniach mieszkańców Pomorza Zachodniego na przełomie XIX i XX wieku. Poznań 2004.
Bonowska Magdalena, Przemijanie. Śmierć, pogrzeb i życie pozagrobowe w wyobrażeniach mieszkańców Pomorza Zachodniego na przełomie XIX i XX wieku, Poznań 2004
+
* Walasek Lidia, Wójcik Kamila. Upamiętnienia żołnierzy niemieckich poległych w I wojnie światowej. W: Nekropolie, kirkuty, cmentarze. Materiały z ogólnopolskiej konferencji. Szczecin 11-12 czerwca 2002. Red. A. Łazowski. Szczecin 2002, s. 303-315.
Walasek Lidia, Wójcik Kamila, Upamiętnienia żołnierzy niemieckich poległych w I wojnie światowej, [w:] Nekropolie, kirkuty, cmentarze. Materiały z ogólnopolskiej konferencji, Szczecin 11-12 czerwca 2002, red. A. Łazowski, Szczecin 2002, s.303-315  
+
* Wójcik Kamila. Karta ewidencyjna miejsc upamiętnienia poległych w I wojnie światowej nr 170. Oprac. Szczecin 1998. Archiwum Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.
 
+
==Linki zewnętrzne==
LINKI ZEWNĘTRZNE
+
* [http://www.kmkbuecholdt.de/historisches/personen/architekten_kue.htm Archtek Datenbank zur Bau- und Architekturgeschichte des 19. und 20. Jahrhunderts für den deutschsprachigen Raum]
http://www.kmkbuecholdt.de/historisches/personen/architekten_kue.htm
+
* [http://www.westernpomerania.com.pl/?art_id=232 Architektura Pomorza Zachodniego]
http://www.westernpomerania.com.pl/?art_id=232
+
{{AutorP|[[Użytkownik:A. Bartczak|Anna Bartczak]]}}
 +
[[Kategoria:Pomeranica - Zabytki]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica]]
 +
[[Kategoria:Dobra (powiat łobeski)]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica - Pomniki]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica - Cmentarze]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica FB]]
 +
{{DEFAULTSORT:Dobra (powiat łobeski)}}

Aktualna wersja na dzień 00:21, 8 gru 2014

Pomnik poległych w I wojnie światowej (Dobra, powiat łobeski)

Pomnik poległych w I wojnie światowej w Dobrej, przed 1945

Pomnik został wykonany przez rzeźbiarza Helfrieda Küsthardta z Hildesheim i ustawiony w 1923 roku na wzgórzu w centralnym miejscu cmentarza komunalnego. Jest to pełnoplastyczna rzeźba żołnierza w zapiętym pod szyję płaszczu wojskowym, pochylonego do przodu, klęczącego na prawym kolanie, ze złożonymi dłońmi na lewym, ustawiona na dwustopniowym prostopadłościennym cokole. Żołnierz został przedstawiony w geście oddawania milczącego hołdu poległym kolegom. Rzeźbę flankują cztery słupy, na których umieszczone są tablice z nazwiskami 109 poległych mieszkańców Dobrej. Założenie zostało wykonane ze sztucznego kamienia. Obecnie rzeźba jest pozbawiona głowy. W 2001 roku pomnik został odnowiony.

Motyw klęczącego żołnierza był popularny na terenie Pomorza Zachodniego. Pomniki tego typu można spotkać nadal np. w Słowinie pod Darłowem i w Bukowie Morskim (to również dzieło Helfrieda Küsthardta)

Helfried Küsthardt (1862 Hildesheim – 1950 Hildesheim) niemiecki architekt i rzeźbiarz, członek licznej rodziny rzeźbiarzy, prowadzącej warsztat w rodzinnym mieście. Jego dziełem były m.in. pomniki poległych w I wojnie w Hildesheim i Bukowie Morskim, rzeźby nagrobkowe na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Pomnik poległych w I wojnie światowej w Dobrej, 2009

Bibliografia

  • Bonowska Magdalena. Przemijanie. Śmierć, pogrzeb i życie pozagrobowe w wyobrażeniach mieszkańców Pomorza Zachodniego na przełomie XIX i XX wieku. Poznań 2004.
  • Walasek Lidia, Wójcik Kamila. Upamiętnienia żołnierzy niemieckich poległych w I wojnie światowej. W: Nekropolie, kirkuty, cmentarze. Materiały z ogólnopolskiej konferencji. Szczecin 11-12 czerwca 2002. Red. A. Łazowski. Szczecin 2002, s. 303-315.
  • Wójcik Kamila. Karta ewidencyjna miejsc upamiętnienia poległych w I wojnie światowej nr 170. Oprac. Szczecin 1998. Archiwum Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Anna Bartczak