Pomnik poległych w I wojnie światowej (Dobra, powiat łobeski)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 20:34, 30 cze 2013 autorstwa A. Bartczak (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „__NOTOC__ {{WEdycji}} Pomnik poległych w I wojnie światowej mieszkańców Dobrej (pow. łobeski) Pomnik został wykonany przez rzeźbiarza Helfrieda Küsthardta z...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Monobook icon.svg.png Ten artykuł jest w trakcie opracowywania. Prosimy nie edytować strony do czasu zniknięcia tej wiadomości. Nazwa użytkownika, który dodał tę wiadomość, jest wyświetlona na stronie historii.


Pomnik poległych w I wojnie światowej mieszkańców Dobrej (pow. łobeski)

Pomnik został wykonany przez rzeźbiarza Helfrieda Küsthardta z Hildesheim i ustawiony w 1923 roku na wzgórzu w centralnym miejscu cmentarza komunalnego. Jest to pełnoplastyczna rzeźba żołnierza w zapiętym pod szyję płaszczu wojskowym, pochylonego do przodu, klęczącego na prawym kolanie, ze złożonymi dłońmi na lewym, ustawiona na dwustopniowym prostopadłościennym cokole. Żołnierz został przedstawiony w geście oddawania milczącego hołdu poległym kolegom. Rzeźbę flankują cztery słupy, na których umieszczone są tablice z nazwiskami 109 poległych mieszkańców Dobrej. Założenie zostało wykonane ze sztucznego kamienia. Obecnie rzeźba jest pozbawiona głowy. W 2001 roku pomnik został odnowiony. Motyw klęczącego żołnierza był popularny na terenie Pomorza Zachodniego. Pomniki tego typu można spotkać nadal np. w Słowinie pod Darłowem i w Bukowie Morskim (to również dzieło Helfrieda Küsthardta)

Helfried Küsthardt (1862 Hildesheim – 1950 Hildesheim) niemiecki architekt i rzeźbiarz, członek licznej rodziny rzeźbiarzy, prowadzącej warsztat w rodzinnym mieście. Jego dziełem były m.in. pomniki poległych w I wojnie w Hildesheim i Bukowie Morskim, rzeźby nagrobkowe na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

LITERATURA Wójcik Kamila, Karta ewidencyjna miejsc upamiętnienia poległych w I wojnie światowej nr 170, oprac. Szczecin 1998, w archiwum Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie Bonowska Magdalena, Przemijanie. Śmierć, pogrzeb i życie pozagrobowe w wyobrażeniach mieszkańców Pomorza Zachodniego na przełomie XIX i XX wieku, Poznań 2004 Walasek Lidia, Wójcik Kamila, Upamiętnienia żołnierzy niemieckich poległych w I wojnie światowej, [w:] Nekropolie, kirkuty, cmentarze. Materiały z ogólnopolskiej konferencji, Szczecin 11-12 czerwca 2002, red. A. Łazowski, Szczecin 2002, s.303-315

LINKI ZEWNĘTRZNE http://www.kmkbuecholdt.de/historisches/personen/architekten_kue.htm http://www.westernpomerania.com.pl/?art_id=232