Pomnik poległych w I wojnie światowej (Maszewo): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „__NOTOC__ '''Pomnik upamiętniający poległych w I wojnie światowej w Maszewie''' Pomnik poległych w I wojnie światowej upamiętniający poległych żołnierzy...”)
 
Linia 2: Linia 2:
 
'''Pomnik upamiętniający poległych w I wojnie światowej w Maszewie'''
 
'''Pomnik upamiętniający poległych w I wojnie światowej w Maszewie'''
  
 +
Pomnik poległych w I wojnie światowej upamiętniający poległych żołnierzy armii niemieckiej z [[Maszewo|Maszewa]] powstał w 1926 roku. Wybudowano go na półwyspie, w północno-zachodniej części miasta. Jest to jedno z najoryginalniejszych upamiętnień na terenie [[Pomorze Zachodnie|Pomorza Zachodniego]]. Gregor Rosenbauer ze Szczecina zaprojektował niezadaszoną rotundę z dwoma aneksami, w których umieszczone były tablice z nazwiskami poległych. Murowana konstrukcja o dekoracyjnym wątku z powtarzającym się fryzem ząbkowym, wykonana była z użyciem przepalonych cegieł, tworzących zróżnicowaną fakturę ścian. W ścianach bocznych stworzono rząd arkad o pełnym łuku doświetlających wnętrze. Całość została zwieńczona betonowym „krenelażem”. Szczególną uwagę przyciąga, umieszczony na osi wejścia, obramiony betonową opaską prześwit w formie miecza zwróconego głownią do góry.
 +
W 1993 pomnik został odrestaurowany. Otrzymał wtedy nowe tablice z napisami w języku polski i niemieckim „Dla pokojowego współżycia. Ku pamięci niemieckim i polskim ofiarom z obu wojen światowych 1914-1918 i 1939-1945 żyjącym ku przestrodze i pojednaniu. W 1926 r. w Maszewie zbudowany – w 1993 w Maszewie w niemiecko-polskiej współpracy restaurowany”.
  
Pomnik poległych w I wojnie światowej upamiętniający poległych żołnierzy armii niemieckiej z Maszewa powstał w 1926 roku. Wybudowano go na półwyspie, w północno-zachodniej części miasta. Jest to jedno z najoryginalniejszych upamiętnień na terenie Pomorza Zachodniego. Gregor Rosenbauer ze Szczecina zaprojektował niezadaszoną rotundę z dwoma aneksami, w których umieszczone były tablice z nazwiskami poległych. Murowana konstrukcja o dekoracyjnym wątku z powtarzającym się fryzem ząbkowym, wykonana była z użyciem przepalonych cegieł, tworzących zróżnicowaną fakturę ścian. W ścianach bocznych stworzono rząd arkad o pełnym łuku doświetlających wnętrze. Całość została zwieńczona betonowym „krenelażem”. Szczególną uwagę przyciąga, umieszczony na osi wejścia, obramiony betonową opaską prześwit w formie miecza zwróconego głownią do góry.
+
Gregor Rosenbauer (1890 Limburg – 1966 Tutzing) – niemiecki architekt, grafik, pedagog, członek Deutscher Werkbund. W latach 1923-1934 był dyrektorem szczecińskiej Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Jego dziełem były m.in. budynek Szkoły Rzemiosł przy obecnym [[Plac Kilińskiego|placu Kilińskiego]] w Szczecinie (1930), „Ptasia fontanna” w szczecińskim ogrodzie Różanka, budynek Pommersche Bank w [[Koszalin|Koszalinie]] (1936-1937).
W 1993 pomnik został odrestaurowany. Otrzymał wtedy nowe tablice z napisami w języku polski i niemieckim „Dla pokojowego współżycia/ Ku pamięci niemieckim/ i polskim ofiarom z obu/ wojen światowych/ 1914-1918  i  1939-1945/ żyjącym ku przestrodze/ i pojednaniu./ W 1926 r. w Maszewie zbudo-/ wany – w 1993 w Maszewie/ w niemiecko-polskiej/ współpracy restaurowany”.
 
Gregor Rosenbauer (1890 Limburg – 1966 Tutzing) – niemiecki architekt, grafik, pedagog, członek Deutscher Werkbund. W latach 1923-1934 był dyrektorem szczecińskiej Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Jego dziełem były m.in. budynek Szkoły Rzemiosł przy obecnym pl. Kilińskiego w Szczecinie (1930), „Ptasia fontanna” w szczecińskim ogrodzie Różanka, budynek Pommersche Bank w Koszalinie (1936-37).
 
  
  
LITERATURA
+
==Bibliografia==
 
   
 
   
Wójcik Kamila, Karta ewidencyjna miejsc upamiętnienia poległych w I wojnie światowej, Szczecin 1998, w archiwum Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie
+
*Wójcik Kamila. Karta ewidencyjna miejsc upamiętnienia poległych w I wojnie światowej. Szczecin 1998. Archiwum Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.
Bonowska Magdalena, Przemijanie. Śmierć, pogrzeb i życie pozagrobowe w wyobrażeniach mieszkańców Pomorza Zachodniego na przełomie XIX i XX wieku, Poznań 2004
+
*Bonowska Magdalena. Przemijanie. Śmierć, pogrzeb i życie pozagrobowe w wyobrażeniach mieszkańców Pomorza Zachodniego na przełomie XIX i XX wieku. Poznań 2004.
Kozińska Bogdana, Die künstlerische Tätigkeit der Lehrer der Stettiner Kunstgewerbeschule in den 1920er und 1930er Jahren [in:] Bildende Kunst in Mecklenburg und Pommern von 1800 bis 1950. Kunsprozesse zwischen Zentrum und Peripherie, Hg. B. Lichtnau, Berlin 2011, s.222-238
+
*Kozińska Bogdana. Die künstlerische Tätigkeit der Lehrer der Stettiner Kunstgewerbeschule in den 1920er und 1930er Jahren. W: Bildende Kunst in Mecklenburg und Pommern von 1800 bis 1950. Kunsprozesse zwischen Zentrum und Peripherie, Hg. B. Lichtnau. Berlin 2011, s.222-238.
Rembas Michał, Zachodniopomorskie tajemnice, Szczecin 2011
+
*Rembas Michał. Zachodniopomorskie tajemnice. Szczecin 2011.
  
LINKI ZEWNĘTRZNE
+
==Linki zewnętrzne==
www.gregor-rosenbauer.de
+
 
 +
*[www.gregor-rosenbauer.de Gregor Rosenbauer]

Wersja z 14:52, 28 cze 2013

Pomnik upamiętniający poległych w I wojnie światowej w Maszewie

Pomnik poległych w I wojnie światowej upamiętniający poległych żołnierzy armii niemieckiej z Maszewa powstał w 1926 roku. Wybudowano go na półwyspie, w północno-zachodniej części miasta. Jest to jedno z najoryginalniejszych upamiętnień na terenie Pomorza Zachodniego. Gregor Rosenbauer ze Szczecina zaprojektował niezadaszoną rotundę z dwoma aneksami, w których umieszczone były tablice z nazwiskami poległych. Murowana konstrukcja o dekoracyjnym wątku z powtarzającym się fryzem ząbkowym, wykonana była z użyciem przepalonych cegieł, tworzących zróżnicowaną fakturę ścian. W ścianach bocznych stworzono rząd arkad o pełnym łuku doświetlających wnętrze. Całość została zwieńczona betonowym „krenelażem”. Szczególną uwagę przyciąga, umieszczony na osi wejścia, obramiony betonową opaską prześwit w formie miecza zwróconego głownią do góry. W 1993 pomnik został odrestaurowany. Otrzymał wtedy nowe tablice z napisami w języku polski i niemieckim „Dla pokojowego współżycia. Ku pamięci niemieckim i polskim ofiarom z obu wojen światowych 1914-1918 i 1939-1945 żyjącym ku przestrodze i pojednaniu. W 1926 r. w Maszewie zbudowany – w 1993 w Maszewie w niemiecko-polskiej współpracy restaurowany”.

Gregor Rosenbauer (1890 Limburg – 1966 Tutzing) – niemiecki architekt, grafik, pedagog, członek Deutscher Werkbund. W latach 1923-1934 był dyrektorem szczecińskiej Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Jego dziełem były m.in. budynek Szkoły Rzemiosł przy obecnym placu Kilińskiego w Szczecinie (1930), „Ptasia fontanna” w szczecińskim ogrodzie Różanka, budynek Pommersche Bank w Koszalinie (1936-1937).


Bibliografia

  • Wójcik Kamila. Karta ewidencyjna miejsc upamiętnienia poległych w I wojnie światowej. Szczecin 1998. Archiwum Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.
  • Bonowska Magdalena. Przemijanie. Śmierć, pogrzeb i życie pozagrobowe w wyobrażeniach mieszkańców Pomorza Zachodniego na przełomie XIX i XX wieku. Poznań 2004.
  • Kozińska Bogdana. Die künstlerische Tätigkeit der Lehrer der Stettiner Kunstgewerbeschule in den 1920er und 1930er Jahren. W: Bildende Kunst in Mecklenburg und Pommern von 1800 bis 1950. Kunsprozesse zwischen Zentrum und Peripherie, Hg. B. Lichtnau. Berlin 2011, s.222-238.
  • Rembas Michał. Zachodniopomorskie tajemnice. Szczecin 2011.

Linki zewnętrzne

  • [www.gregor-rosenbauer.de Gregor Rosenbauer]