Pomnik poległych w I wojnie światowej (Maszewo)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 14:43, 28 cze 2013 autorstwa A. Bartczak (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „__NOTOC__ '''Pomnik upamiętniający poległych w I wojnie światowej w Maszewie''' Pomnik poległych w I wojnie światowej upamiętniający poległych żołnierzy...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pomnik upamiętniający poległych w I wojnie światowej w Maszewie


Pomnik poległych w I wojnie światowej upamiętniający poległych żołnierzy armii niemieckiej z Maszewa powstał w 1926 roku. Wybudowano go na półwyspie, w północno-zachodniej części miasta. Jest to jedno z najoryginalniejszych upamiętnień na terenie Pomorza Zachodniego. Gregor Rosenbauer ze Szczecina zaprojektował niezadaszoną rotundę z dwoma aneksami, w których umieszczone były tablice z nazwiskami poległych. Murowana konstrukcja o dekoracyjnym wątku z powtarzającym się fryzem ząbkowym, wykonana była z użyciem przepalonych cegieł, tworzących zróżnicowaną fakturę ścian. W ścianach bocznych stworzono rząd arkad o pełnym łuku doświetlających wnętrze. Całość została zwieńczona betonowym „krenelażem”. Szczególną uwagę przyciąga, umieszczony na osi wejścia, obramiony betonową opaską prześwit w formie miecza zwróconego głownią do góry. W 1993 pomnik został odrestaurowany. Otrzymał wtedy nowe tablice z napisami w języku polski i niemieckim „Dla pokojowego współżycia/ Ku pamięci niemieckim/ i polskim ofiarom z obu/ wojen światowych/ 1914-1918 i 1939-1945/ żyjącym ku przestrodze/ i pojednaniu./ W 1926 r. w Maszewie zbudo-/ wany – w 1993 w Maszewie/ w niemiecko-polskiej/ współpracy restaurowany”. Gregor Rosenbauer (1890 Limburg – 1966 Tutzing) – niemiecki architekt, grafik, pedagog, członek Deutscher Werkbund. W latach 1923-1934 był dyrektorem szczecińskiej Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Jego dziełem były m.in. budynek Szkoły Rzemiosł przy obecnym pl. Kilińskiego w Szczecinie (1930), „Ptasia fontanna” w szczecińskim ogrodzie Różanka, budynek Pommersche Bank w Koszalinie (1936-37).


LITERATURA

Wójcik Kamila, Karta ewidencyjna miejsc upamiętnienia poległych w I wojnie światowej, Szczecin 1998, w archiwum Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie Bonowska Magdalena, Przemijanie. Śmierć, pogrzeb i życie pozagrobowe w wyobrażeniach mieszkańców Pomorza Zachodniego na przełomie XIX i XX wieku, Poznań 2004 Kozińska Bogdana, Die künstlerische Tätigkeit der Lehrer der Stettiner Kunstgewerbeschule in den 1920er und 1930er Jahren [in:] Bildende Kunst in Mecklenburg und Pommern von 1800 bis 1950. Kunsprozesse zwischen Zentrum und Peripherie, Hg. B. Lichtnau, Berlin 2011, s.222-238 Rembas Michał, Zachodniopomorskie tajemnice, Szczecin 2011

LINKI ZEWNĘTRZNE www.gregor-rosenbauer.de