Pomoc:Szablony

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 12:26, 15 lis 2010 autorstwa Busol (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „Szablony są specjalną konstrukcją wikikodu, umożliwiającą tworzenie często używanego tekstu lub obiektu z tekstem i grafiką dla wstawiania ich do stron Wikiped...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szablony są specjalną konstrukcją wikikodu, umożliwiającą tworzenie często używanego tekstu lub obiektu z tekstem i grafiką dla wstawiania ich do stron Wikipedii.


Tworzone sy się je jako nowy artykuł w przestrzeni nazw Szablon. Nowy szablon tworzymy więc poprzez wpisanie treści na stronie Szablon:Nazwa szablonu – np. Szablon:Film. Użycie polega na wstawieniu w czasie edycji konstrukcji typu:

   * {{subst:nazwa szablonu}} (wprowadza dany tekst w momencie edycji)
   * Szablon:Nazwa szablonu (wprowadza dany tekst w momencie oglądania strony przez odbiorcę)

W subst: i msg: spacje zastępujemy znakiem podkreślenia. Dla ułatwienia oprogramowanie pozwala pominąć przedrostek msg: – dlatego najczęściej użycie szablonu polega na wpisaniu na stronie Szablon:Nazwa szablonu, np. Szablon:Spoiler.

Obecnie faktycznie szablony są makrami napisanymi w wikikodzie z zastosowaniem funkcji parsera, niekiedy są to teksty bardzo skomplikowane i nieudokumentowane; z tego powodu pewna liczba szablonów jest na stałe zablokowana dla zwykłych uczestników. Szczegóły techniczne są opisane na pewnym poziomie w polskiej wikipedii, natomiast najpełniejsza dokumentacja, w języku angielskim, znajduje się na witrynie meta.

Infoboxy

Linki zewnętrzne

  • {[Szablony|w:Pomoc:Szablony]]