Pomoc:Tworzenie nowych haseł: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (1 wersja)
 
 
(Nie pokazano 26 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
{{Skrót|[[WP:TPA]], [[WP:PIERWSZY]], [[WP:NOWY]]}}
+
== Tworzenie nowego hasła ==
{{Edytowanie – nawigacja}}
+
Tworzenia nowego hasła możesz dokonać na kilka opisanych sposobów.
 
+
* Kliknięcie na oznaczony kolorem czerwonym odsyłacz obecny na dowolnej stronie Internetowej Encyklopedii Szczecina. Po kliknięciu otwiera się strona tworzenia hasła o nazwie podanej w czerwonym odsyłaczu.
<!--
+
* Wykorzystanie wyszukiwarki Internetowej Encyklopedii Szczecina. W tym celu należy wpisać dokładną nazwę docelowego artykułu (biorąc pod uwagę np. wyrazy rozpoczynające się od dużych liter) i uruchomić przeszukiwanie (np. przez wciśnięcie klawisza enter). Spowoduje to pojawienie się strony z wynikami wyszukiwania, na której będzie możliwość przejścia do tworzenia hasła przez naciśnięcie odsyłacza z wyróżnionym czerwonym tekstem.
 
 
PRZECZYTAJ TO, ZANIM ZACZNIESZ EDYCJĘ TEJ STRONY
 
 
 
Ten artykuł mówi JAK pisać nowe artykuły, a NIE JEST miejscem na zaczęcie takowego.
 
 
 
Jeżeli szukasz miejsca na eksperymentowanie z edycją Wikipedii, mamy od tego brudnopis,
 
dostępny pod adresem http://pl.wikipedia.org/wiki/WP:Brudnopis
 
Oczywiście jednak, jak wszystko w Wikipedii, możesz edytować tę stronę, jeśli uważasz, że ją w ten sposób poprawisz.
 
 
 
-->
 
{{Spis treści}}
 
Jeśli znasz temat nieobecny dotychczas w Wikipedii, a wart opisania – stwórz nowe hasło. Poniżej zebrane zostały wskazówki, jak zrobić to poprawnie.
 
{{Nawigacja|zalecenia}}
 
 
== Podstawowe wskazówki ==
 
== Podstawowe wskazówki ==
{{main|Pomoc:Pierwsze kroki|Pomoc:Jak edytować Wikipedię}}
+
* Bez podstawowych umiejętności być może stworzysz hasło, które ze względu na niezgodność z obowiązującymi w Internetowej Encyklopedii Szczecina [[Pomoc:Zasady|zasadami]] zostanie usunięte. [[Pomoc:Administracja|Administratorzy]] sprawdzają zmiany, w tym nowe strony po ich utworzeniu.
Dla stworzenia poprawnego, nowego hasła, w zasadzie konieczna jest wiedza o tym [[Pomoc:Jak edytować Wikipedię|jak edytować Wikipedię]] przynajmniej w podstawowym zakresie.
+
* Poćwicz pisanie w [http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Wikipedia:Krok_pierwszy_-_edytowanie&action=edit&section=new Samouczku Wikipedii (działa tak samo jak Internetowa Encyklopedia Szczecina]
* Bez podstawowych umiejętności być może stworzysz hasło, które ze względu na niezgodność z obowiązującymi w Wikipedii [[Pomoc:Zasady|zasadami]] zostanie usunięte. Administratorzy i inni uczestnicy [[Pomoc:Prośby do administratorów|sprawdzają]] zmiany, w tym nowe strony po ich utworzeniu.
+
* Aby zapoznać się ze sposobem pisania i używaniem znaczników [[w:Wikikod|Wikikodu]] spróbuj edycji istniejących haseł lub sprawdź jak są sformatowane klikając na zakładkę <tt>[edytuj]</tt> nad oknem hasła.  
* Poćwicz pisanie w Wikipedii w [[Pomoc:Brudnopis|ogólnodostępnym brudnopisie]], a jeśli [[Pomoc:Logowanie|zarejestrowałeś]] już swoje konto użyj [[Specjalna:Mypage/brudnopis|własnego brudnopisu]].
+
* W trakcie pisania używaj systematycznie przycisku <tt>[Pokaż podgląd]</tt> pod oknem edycji. Edytor wyświetli wówczas rzeczywisty podgląd hasła, a pod nim ponownie okno edycyjne. Nad hasłem widnieje czerwone ostrzeżenie: ''Uwaga: To jest tylko podgląd – artykuł nie został jeszcze zapisany!''Oznacza to, że hasło nie zostało jeszcze wprowadzone do encyklopedii, a jedynie pokazane w docelowej postaci. Dopiero kliknięcie przycisku <tt>[Zapisz]</tt> spowoduje włączenie hasła do bazy.  
* Aby zapoznać się ze sposobem pisania i używaniem [[Pomoc:Znaczniki|znaczników]] Wikipedii spróbuj edycji istniejących haseł lub sprawdź jak są sformatowane klikając na zakładkę <tt>[edytuj]</tt> nad oknem hasła.  
+
<!--* Pamiętaj, że nie ma obowiązku podpisywania się pod hasłami. Hasło po zapisaniu należy do publicznej domeny i może być poprawiane i uzupełniane przez inne osoby a współautorstwo jest widoczne w historii hasła. Jeśli jednak uważasz, że temat opracowałeś całościowo, możesz podpisać się używając szablonu [[:Szablon:Autor|Autor]].-->
* W trakcie pisania używaj systematycznie przycisku <tt>[Pokaż podgląd]</tt> pod oknem edycji. Edytor Wikipedii wyświetli wówczas rzeczywisty podgląd hasła, a pod nim ponownie okno edycyjne. Nad hasłem widnieje czerwone ostrzeżenie: "''Uwaga: To jest tylko podgląd – artykuł nie został jeszcze zapisany!''" Oznacza to, że hasło nie zostało jeszcze wprowadzone do encyklopedii, a jedynie pokazane w docelowej postaci. Dopiero kliknięcie przycisku <tt>[Zapisz]</tt> spowoduje włączenie hasła do bazy.  
+
* Nie dubluj tematów: Internetowa Encyklopedia Szczecina ma już '''{{NUMBEROFARTICLES}}''' haseł. Przed utworzeniem kolejnego sprawdź, czy temat który chcesz opisać nie istnieje już w Internetowej Encyklopedii Szczecina. Przeszukaj jej zasoby sprawdzając różne nazwy, pod którymi temat mógł zostać już opisany i odpowiednie kategorie tematyczne.  Jeżeli znajdziesz hasło pod inną nazwą i uważasz, że czytelnicy mogą szukać tematu pod nazwą, której Ty bezskutecznie poszukiwałeś – utwórz [[Pomoc:Poradnik autora#Przekierowania|przekierowanie]].
* Jeśli wiesz, że poprawne opracowanie hasła zajmie Ci kilka edycji, wstaw na jego początku szablon {{s|wEdycji|nazwa użytkownika w bierniku}}, by pokazać innym, że pracujesz nad danym artykułem. Usuń go jednak po wykonaniu wszystkich edycji. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest przygotowanie treści hasła we własnym [[Specjalna:Mypage/brudnopis|brudnopisie]], gdzie można dopracowywać hasło tak długo jak potrzeba, by po ukończeniu skopiować je do głównej przestrzeni Wikipedii.
+
* Nie twórz haseł-sierotek: Internetowa Encyklopedia Szczecina jest publikacją hipertekstową tj. zbiorem stron powiązanych odsyłaczami. Zadbaj o umieszczenie odsyłaczy w nowym haśle. Dodaj też odsyłacze do nowo utworzonego hasła w istniejących hasłach (oczywiście wraz z odpowiednim kontekstem).  
* Pamiętaj, że nie podpisujemy się pod hasłami. Hasło po zapisaniu należy do publicznej domeny i może być poprawiane i uzupełniane przez inne osoby, więc podpisywanie się nie ma sensu. Współautorstwo jest widoczne w historii hasła.
+
* Umieść hasło w odpowiedniej dla danego tematu [[Pomoc:Kategorie i sortowanie|kategorii]].
; Nie dubluj tematów: Polska Wikipedia ma już {{NUMBEROFARTICLES}} haseł. Przed utworzeniem kolejnego sprawdź, czy temat który chcesz opisać nie istnieje już w Wikipedii. [[Pomoc:Przeszukiwanie|Przeszukaj]] jej zasoby sprawdzając różne nazwy, pod którymi temat mógł zostać już opisany i odpowiednie kategorie tematyczne.  Jeżeli znajdziesz hasło pod inną nazwą i uważasz, że czytelnicy mogą szukać tematu pod nazwą, której Ty bezskutecznie poszukiwałeś – utwórz [[Pomoc:Przekierowanie|przekierowanie]].
+
* Wpisz właściwy tytuł: Wiele tematów można opisać pod alternatywnymi nazwami. W przypadku wątpliwości skontaktuj się z [[Pomoc:Administracja|Administracją]]
; Nie twórz haseł-sierotek: Wikipedia jest publikacją [[hipertekst]]ową tj. zbiorem stron powiązanych odsyłaczami. Zadbaj o [[Pomoc:Linkowanie|umieszczenie odsyłaczy]] w nowym haśle. Dodaj też odsyłacze do nowo utworzonego hasła w istniejących hasłach (oczywiście wraz z odpowiednim kontekstem). Umieść też hasło w odpowiedniej dla danego tematu [[Pomoc:Kategoryzacja|kategorii]]. Znajdź i dodaj odsyłacze do haseł o tym samym temacie istniejących w innych wersjach językowych Wikipedii (tzw. [[Pomoc:Interwiki|interwiki]]).  
+
{{DEFAULTSORT:Tworzenie nowych haseł}}
; Wpisz właściwy tytuł: Wiele tematów można opisać pod alternatywnymi nazwami. Jeśli nie wiesz, która nazwa jest prawidłowa lub właściwsza, sprawdź jaki tytuł ma odpowiednie hasło w innych encyklopediach (np: [http://encyklopedia.pwn.pl/ publikacjach PWN], [http://portalwiedzy.onet.pl/ WIEM] itp.)  i zastosuj się do tamtejszej terminologii, pamiętając jednak, że reguły nazewnictwa haseł w Wikipedii mogą się różnić od tych encyklopedii (m.in: tylko pierwsza litera nazwy hasła powinna być wielka, hasła biograficzne tworzymy wg schematu (Imię Nazwisko, a nie NAZWISKO, IMIĘ itd.) Jeśli na dany temat brak informacji w innych encyklopediach – poszukaj wiarygodnych źródeł ustalających poprawną terminologię tematu, który chcesz omówić, np: odpowiednich podręczników akademickich. Sam nie wymyślaj tytułów haseł. Standardy nazw w niektórych działach tematycznych ustalają [[Pomoc:Zalecenia edycyjne#Zasady tworzenia nazw stron|zalecenia edycyjne]].
+
[[Kategoria:Pomoc]]
 
 
== Podstawowe zasady ==
 
<!--
 
 
 
PRZECZYTAJ TO, ZANIM ZACZNIESZ EDYCJĘ TEJ STRONY
 
 
 
Ten artykuł mówi JAK pisać nowe artykuły, a NIE JEST miejscem na zaczęcie takowego.
 
 
 
Jeżeli szukasz miejsca na eksperymentowanie z edycją Wikipedii, mamy od tego brudnopis,
 
dostępny pod adresem http://pl.wikipedia.org/wiki/WP:Brudnopis
 
Oczywiście jednak, jak wszystko w Wikipedii, możesz edytować tę stronę, jeśli uważasz, że ją w ten sposób poprawisz.
 
 
 
-->
 
{{main|Pomoc:Regulamin i zalecenia edycyjne}}
 
; Ochrona praw autorskich: Nie kopiuj tekstów źródłowych (możesz jedynie [[prawo cytatu|zacytować]] niewielkie fragmenty) i koniecznie [[Pomoc:Źródła|podawaj źródła informacji]]. Podawaj źródło także jeśli korzystasz z publikacji dostępnej w [[Domena publiczna|domenie publicznej]]. Pamiętaj, że większość materiałów dostępnych w sieci i tradycyjnych publikacjach wymaga ochrony [[Prawo autorskie|praw autorskich]], nawet jeśli nie zawiera takiego zastrzeżenia.
 
; [[Pomoc:Weryfikowalność|Weryfikowalność]] i [[Pomoc:Źródła|podawanie źródeł informacji]]: Obok treści zasadniczej hasła, wiarygodne źródła stanowią w zasadzie niezbędny składnik każdego nowego hasła. Możliwość weryfikacji haseł w źródłach jest ważnym elementem budowania wiarygodności Wikipedii. Opieraj się na zaufanych źródłach i [[Pomoc:Źródła|cytuj je poprawnie]]. Dzięki temu i niekopiowaniu dużych fragmentów tekstów źródłowych masz szanse uniknąć [[plagiat]]u.
 
; Otwarta licencja: Zważ, że Wikipedia jest encyklopedią typu [[Wolna dokumentacja|open content]]. Tworząc nowe hasło pomagasz rozwijać ''wolną'', publicznie użyteczną bazę informacji. Wszystko, co tu wprowadzasz jest automatycznie udostępniane na licencji [http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl CC-BY-SA 3.0] i  "[[GNU Free Documentation License]]". Dlatego też tak ważne jest przy tworzeniu haseł przestrzeganie [[Pomoc:Prawa autorskie|praw autorskich]].
 
; [[Pomoc:Neutralny punkt widzenia|Neutralny punkt widzenia]]: Nie należy tworzyć haseł wspierających konkretny pogląd w polityce, religii, filozofii czy innych tematach. Zapoznaj się z obowiązującym w Wikipedii [[Pomoc:Neutralny punkt widzenia|neutralnym punktem widzenia]] zanim zabierzesz się za kontrowersyjny temat. Wikipedia nie jest miejscem dla propagandy czy wojen ideologicznych.
 
; Encyklopedyczność hasła: Wikipedia nie ma ograniczeń właściwych dla tradycyjnych (papierowych) encyklopedii, a to oznacza, że może zawierać bardzo szeroki zakres tematyczny haseł. Zasady [[Pomoc:Encyklopedyczność|encyklopedyczności]] nie pozwalają jednak na umieszczanie tu całkiem dowolnych haseł. Strony nie mające charakteru encyklopedycznego są usuwane zgodnie z zasadami [[Pomoc:Zasady ekspresowego kasowania|ekspresowego kasowania]]. Wikipedia [[Pomoc:Czym Wikipedia nie jest|nie jest]] katalogiem wszystkiego, co istnieje. Zastanów się, czy temat o którym chcesz napisać jest encyklopedyczny, czyli wystarczająco ważny, by umieścić go w Wikipedii. Zawrzyj w treści hasła informacje dowodzące, że temat zasługuje na publikację.
 
::: '''[[Pomoc:Spam|Reklamy]]''': Nie reklamuj za pomocą Wikipedii swojej firmy czy produktów. Nie wprowadzaj odnośników stron komercyjnych, jeśli ze względów merytorycznych nie są tego warte. Informacje zawarte w Wikipedii powinny prezentować [[Pomoc:Neutralny punkt widzenia|neutralny punkt widzenia]].
 
::: '''[[Pomoc:Nie przedstawiamy twórczości własnej|Twórczość własna]]''': Wikipedia nie jest miejscem na publikowanie własnych teorii czy opinii. Typowym błędem jest prezentowanie nowych idei. Gromadzimy tu wyłącznie informacje opublikowane wcześniej w wiarygodnych  źródłach.
 
::: '''Szczątkowa informacja''': Hasła muszą zawierać dość treści, by mieć charakter encyklopedyczny. Krótkie definicje słownikowe powinny znaleźć się w [[wikt:Strona główna|Wikisłowniku]], a pojedyncze zdania mogą zostać usunięte automatycznie. Oczywiście pierwsza wersja hasła bardzo rzadko wyczerpuje temat. Zwykle to co powstaje na początku to tylko [[Pomoc:Zalążek artykułu|zalążek]] hasła, który będzie przez Wikipedystów rozbudowywany. Na końcu zalążka powinieneś wpisać szablon {{s|stub}}. Oznaczone są w ten sposób hasła, które koniecznie wymagają rozbudowy.
 
::: '''Tematy lokalne''': Artykuły interesujące dla względnie niewielkiej grupy czytelników mogą być uznane za nie dość [[Pomoc:Encyklopedyczność|encyklopedyczne]]. Jeśli takie hasło ma pozostać w Wikipedii, zawrzyj w treści informacje świadczące o encyklopedycznym charakterze opisywanego tematu, powołaj się na wiarygodne źródła.
 
 
 
== Tworzenie nowego hasła ==
 
<!--
 
 
 
PRZECZYTAJ TO, ZANIM ZACZNIESZ EDYCJĘ TEJ STRONY
 
Ten artykuł mówi JAK pisać nowe artykuły, a NIE JEST miejscem na zaczęcie takowego.
 
Jeżeli szukasz miejsca na eksperymentowanie z edycją Wikipedii, mamy od tego brudnopis, dostępny pod adresem http://pl.wikipedia.org/wiki/WP:Brudnopis
 
Oczywiście jednak, jak wszystko w Wikipedii, możesz edytować tę stronę, jeśli uważasz, że ją w ten sposób poprawisz.
 
-->
 
 
 
Tworzenia nowego hasła możesz dokonać na kilka opisanych poniżej sposobów. Użyto w nich przykładowej nazwy ''Wprawka''.
 
 
 
1. Możesz wpisać w pasku adresu Twojej przeglądarki tekst "<nowiki>http://pl.wikipedia.org/wiki/</nowiki>''Wprawka''" i nacisnąć Enter. Jeśli hasła z podaną nazwa nie ma, to zgłosi się strona informująca o tym i proponująca m.in. utworzenie takiej strony przez odsyłacz pod tekstem "''utworzyć nowy artykuł Wprawka''" (to samo można uzyskać klikając na takiej stronie zakładkę "''utwórz''").
 
 
 
2. Innym sposobem jest kliknięcie na oznaczony kolorem czerwonym odsyłacz obecny na dowolnej stronie Wikipedii. Po kliknięciu otwiera się strona tworzenia hasła o nazwie podanej w czerwonym odsyłaczu.
 
 
 
3. Kolejnym sposobem jest wykorzystanie wyszukiwarki Wikipedii. W tym celu należy wpisać dokładną nazwę docelowego artykułu (biorąc pod uwagę np. wyrazy rozpoczynające się od dużych liter) i uruchomić przeszukiwanie (np. przez wciśnięcie klawisza enter). Spowoduje to pojawienie się strony z wynikami wyszukiwania, na której będzie możliwość przejścia do tworzenia hasła przez naciśnięcie odsyłacza z wyróżnionym czerwonym tekstem, tak jak to pokazuje ilustracja poniżej. 
 
[[Plik:Nowy-artykul-2.png|thumb|564px|left]]<br clear="all" />
 
 
 
4. W identyczny sposób działa poniższa ramka. W pasku wpisz tytuł zaplanowanego Twojego artykułu i kliknij przycisk "''Wyszukaj''". Dalej postępowanie jest identyczne jak opisane powyżej.
 
<center>
 
<div style="border: 2px solid #fc0; width:35%; background: #fe9; margin:0; padding: 1em; text-align:center">
 
<div style="border: 2px solid #fd6; background: #fff; margin:1em 1ex 1ex 1ex; padding: 1em; text-align:center">
 
{| cellpadding="8" cellspacing="0" border="0"
 
| align="right" |'''''Nowy?'''''<br /><small>Podaj tytuł i naciśnij "''Wyszukaj''"</small>
 
| align="left" |
 
<inputbox>
 
type=fulltext
 
width=25
 
searchbuttonlabel=Wyszukaj
 
</inputbox>
 
|}
 
</div>
 
</div>
 
</center>
 
 
 
== Tworzenie podstron ==
 
{{main|Pomoc:Podstrony}}
 
Podstrony tworzone są poza przestrzenią główną haseł Wikipedii, w przestrzeni prywatnej użytkowników lub w obrębie stron pomocy, archiwalnych itp. Mają postać "Nazwa hasła/nazwa podstrony". Użytkownicy mogą tworzyć podstrony np. dla odrębnego zredagowania hasła dublując funkcje brudnopisu (przykład: "Wikipedysta:Nazwa/Nowe hasło"). Zbędne podstrony należy oznaczać do [[:Kategoria:Ekspresowe kasowanie|usunięcia]]. Podstronę tworzy się poprzez wpisanie po linku w oknie przeglądarki (przedstawiającej hasło, dla której chce się utworzyć podstronę) znaku "/" i nazwy podstrony. Po wyświetleniu nowej strony kliknąć należy na link "utworzyć nowy artykuł Wikipedysta:nazwa/nazwa podstrony".
 
 
 
== Dodatkowe informacje ==
 
; Teksty obcojęzyczne: Nie należy wstawiać do polskiej Wikipedii tekstów obcojęzycznych. Odpowiednim miejscem dla nich są różne wersje językowe Wikipedii.
 
; Tłumaczenia: Można tworzyć hasła tłumacząc je z obcojęzycznych wersji Wikipedii. Zasady obowiązujące w projekcie pozwalają tłumaczyć hasła (dosłownie czy choćby we fragmentach) bez obowiązku ubiegania się o pozwolenie. Nie zabieraj się jednak za to bez odpowiedniej znajomości języka obcego. Jeśli jesteś pewien swych umiejętności i możliwości oceny wiarygodności hasła – tłumacz tylko [[Pomoc:Weryfikowalność|weryfikowalne]] hasła, podając oryginalne źródła, w miarę możliwości sprawdzając pochodzące z nich informacje.
 
; Użytkownicy Firefoksa 2 i starszych: Użycie sposobu tworzenia haseł nr 1 może być kłopotliwe. Jeśli bowiem nazwa hasła zawiera litery ze znakami diakrytycznymi, wpisanie takiej nazwy w polu adresowym przeglądarki powoduje zamianę np. polskich znaków na dziwne "krzaczki". Użytkownicy tej przeglądarki powinni wpisywać nazwę w polu wyszukiwarki (lewa kolumna, na górze), a potem na wyświetlonej stronie kliknąć czerwony odsyłacz "''Możesz stworzyć artykuł o tej nazwie''".
 
; Brakujące hasła: Jeśli szukasz tematu do opisania przeglądaj hasła z interesującego Cię działu. Wcześniej czy później trafisz na czerwone odsyłacze wskazujące na terminy nieobecne w Wikipedii. Mamy też odrębną stronę stanowiącą wykaz [[Pomoc:Brakujące hasła|propozycji tematów]]. Zobacz też kategorię ''[[:Kategoria:Strony do zrobienia|Strony do zrobienia]]''.
 
 
 
[[Kategoria:Pomoc - edytowanie stron]]
 
 
 
[[af:Pomoc:Hoe om 'n nuwe bladsy te skep]]
 
[[als:Hilfe:Neue Seite anlegen]]
 
[[am:እርዳታ:Starting a new page]]
 
[[ar:مساعدة:إنشاء صفحة جديدة]]
 
[[bn:সাহায্য:নতুন নিবন্ধ শুরু করণ]]
 
[[zh-min-nan:Help:Khui sin ia̍h]]
 
[[br:Skoazell:Sevel ur bajenn nevez]]
 
[[ca:Ajuda:Com iniciar una pàgina]]
 
[[cv:Википеди:Çěнě статьясене пуçласси çинчен]]
 
[[cs:Wikipedie:Jak vytvořit článek]]
 
[[da:Hjælp:Starte en side]]
 
[[de:Hilfe:Neue Seite anlegen]]
 
[[en:Help:Starting a new page]]
 
[[es:Ayuda:Cómo empezar una página]]
 
[[eo:Helpo:Kiel krei paĝon]]
 
[[eu:Laguntza:Sarrera berriak]]
 
[[fa:راهنما:ساخت صفحهٔ جدید]]
 
[[fr:Aide:Comment créer un article]]
 
[[ga:Cabhair:Tús a chur le leathanach nua]]
 
[[gl:Pomoc:Como crear unha páxina]]
 
[[id:Pomoc:Memulai halaman baru]]
 
[[ia:Adjuta:Como crear paginas]]
 
[[is:Pomoc:Að byrja nýja síðu]]
 
[[it:Aiuto:Come scrivere una voce]]
 
[[jv:Pomoc:Miwiti kaca enggal]]
 
[[ka:დახმარება:ახალი გვერდის შექმნა]]
 
[[ku:Alîkar:Gotareke nû]]
 
[[lt:Pagalba:Kaip kurti puslapius]]
 
[[arz:ويكيبيديا:إنشاء صفحة]]
 
[[ms:Pomoc:Bagaimana memulakan laman baru]]
 
[[nl:Help:Nieuwe pagina aanmaken]]
 
[[ja:Help:新規ページの作成]]
 
[[no:Hjelp:Hvordan starte en side]]
 
[[pt:Ajuda:Guia de edição/Como começar uma página]]
 
[[ru:Википедия:Как создать статью]]
 
[[sk:Pomoc:Ako vytvoriť nový článok]]
 
[[su:Pomoc:Cara nyieun artikel anyar]]
 
[[udm:Pomoc:Выль статьяез кылдытыны]]
 
[[uk:Довідка:Створення нової сторінки]]
 
[[vi:Trợ giúp:Viết trang mới]]
 
[[yi:הילף:אנהייבן א נייעם בלאט]]
 
[[zh-yue:Help:開新版]]
 
[[zh:Help:创建新页面]]
 

Aktualna wersja na dzień 11:38, 7 cze 2013

Tworzenie nowego hasła

Tworzenia nowego hasła możesz dokonać na kilka opisanych sposobów.

  • Kliknięcie na oznaczony kolorem czerwonym odsyłacz obecny na dowolnej stronie Internetowej Encyklopedii Szczecina. Po kliknięciu otwiera się strona tworzenia hasła o nazwie podanej w czerwonym odsyłaczu.
  • Wykorzystanie wyszukiwarki Internetowej Encyklopedii Szczecina. W tym celu należy wpisać dokładną nazwę docelowego artykułu (biorąc pod uwagę np. wyrazy rozpoczynające się od dużych liter) i uruchomić przeszukiwanie (np. przez wciśnięcie klawisza enter). Spowoduje to pojawienie się strony z wynikami wyszukiwania, na której będzie możliwość przejścia do tworzenia hasła przez naciśnięcie odsyłacza z wyróżnionym czerwonym tekstem.

Podstawowe wskazówki

  • Bez podstawowych umiejętności być może stworzysz hasło, które ze względu na niezgodność z obowiązującymi w Internetowej Encyklopedii Szczecina zasadami zostanie usunięte. Administratorzy sprawdzają zmiany, w tym nowe strony po ich utworzeniu.
  • Poćwicz pisanie w Samouczku Wikipedii (działa tak samo jak Internetowa Encyklopedia Szczecina
  • Aby zapoznać się ze sposobem pisania i używaniem znaczników Wikikodu spróbuj edycji istniejących haseł lub sprawdź jak są sformatowane klikając na zakładkę [edytuj] nad oknem hasła.
  • W trakcie pisania używaj systematycznie przycisku [Pokaż podgląd] pod oknem edycji. Edytor wyświetli wówczas rzeczywisty podgląd hasła, a pod nim ponownie okno edycyjne. Nad hasłem widnieje czerwone ostrzeżenie: „Uwaga: To jest tylko podgląd – artykuł nie został jeszcze zapisany!” Oznacza to, że hasło nie zostało jeszcze wprowadzone do encyklopedii, a jedynie pokazane w docelowej postaci. Dopiero kliknięcie przycisku [Zapisz] spowoduje włączenie hasła do bazy.
  • Nie dubluj tematów: Internetowa Encyklopedia Szczecina ma już 7708 haseł. Przed utworzeniem kolejnego sprawdź, czy temat który chcesz opisać nie istnieje już w Internetowej Encyklopedii Szczecina. Przeszukaj jej zasoby sprawdzając różne nazwy, pod którymi temat mógł zostać już opisany i odpowiednie kategorie tematyczne. Jeżeli znajdziesz hasło pod inną nazwą i uważasz, że czytelnicy mogą szukać tematu pod nazwą, której Ty bezskutecznie poszukiwałeś – utwórz przekierowanie.
  • Nie twórz haseł-sierotek: Internetowa Encyklopedia Szczecina jest publikacją hipertekstową tj. zbiorem stron powiązanych odsyłaczami. Zadbaj o umieszczenie odsyłaczy w nowym haśle. Dodaj też odsyłacze do nowo utworzonego hasła w istniejących hasłach (oczywiście wraz z odpowiednim kontekstem).
  • Umieść hasło w odpowiedniej dla danego tematu kategorii.
  • Wpisz właściwy tytuł: Wiele tematów można opisać pod alternatywnymi nazwami. W przypadku wątpliwości skontaktuj się z Administracją