Pomoc:Tworzenie nowych haseł: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 19 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
Jeśli znasz temat nieobecny dotychczas w Internetowej Encyklopedii Szczecina, a wart opisania – stwórz nowe hasło. Poniżej zebrane zostały wskazówki, jak zrobić to poprawnie.  
+
== Tworzenie nowego hasła ==
 +
Tworzenia nowego hasła możesz dokonać na kilka opisanych sposobów.
 +
* Kliknięcie na oznaczony kolorem czerwonym odsyłacz obecny na dowolnej stronie Internetowej Encyklopedii Szczecina. Po kliknięciu otwiera się strona tworzenia hasła o nazwie podanej w czerwonym odsyłaczu.
 +
* Wykorzystanie wyszukiwarki Internetowej Encyklopedii Szczecina. W tym celu należy wpisać dokładną nazwę docelowego artykułu (biorąc pod uwagę np. wyrazy rozpoczynające się od dużych liter) i uruchomić przeszukiwanie (np. przez wciśnięcie klawisza enter). Spowoduje to pojawienie się strony z wynikami wyszukiwania, na której będzie możliwość przejścia do tworzenia hasła przez naciśnięcie odsyłacza z wyróżnionym czerwonym tekstem.
 
== Podstawowe wskazówki ==
 
== Podstawowe wskazówki ==
Dla stworzenia poprawnego, nowego hasła, w zasadzie konieczna jest wiedza o tym [[Pomoc]] przynajmniej w podstawowym zakresie.
+
* Bez podstawowych umiejętności być może stworzysz hasło, które ze względu na niezgodność z obowiązującymi w Internetowej Encyklopedii Szczecina [[Pomoc:Zasady|zasadami]] zostanie usunięte. [[Pomoc:Administracja|Administratorzy]] sprawdzają zmiany, w tym nowe strony po ich utworzeniu.
* Bez podstawowych umiejętności być może stworzysz hasło, które ze względu na niezgodność z obowiązującymi w Wikipedii [[Pomoc:Zasady|zasadami]] zostanie usunięte. [[Pomoc:Administracja|Administratorzy]] sprawdzają]] zmiany, w tym nowe strony po ich utworzeniu.
+
* Poćwicz pisanie w [http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Wikipedia:Krok_pierwszy_-_edytowanie&action=edit&section=new Samouczku Wikipedii (działa tak samo jak Internetowa Encyklopedia Szczecina]
* Poćwicz pisanie w Wikipedii w [http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Wikipedia:Krok_pierwszy_-_edytowanie&action=edit&section=new Samouczku Wiki]
+
* Aby zapoznać się ze sposobem pisania i używaniem znaczników [[w:Wikikod|Wikikodu]] spróbuj edycji istniejących haseł lub sprawdź jak są sformatowane klikając na zakładkę <tt>[edytuj]</tt> nad oknem hasła.  
* Aby zapoznać się ze sposobem pisania i używaniem znaczników Wikipedii spróbuj edycji istniejących haseł lub sprawdź jak są sformatowane klikając na zakładkę <tt>[edytuj]</tt> nad oknem hasła.  
+
* W trakcie pisania używaj systematycznie przycisku <tt>[Pokaż podgląd]</tt> pod oknem edycji. Edytor wyświetli wówczas rzeczywisty podgląd hasła, a pod nim ponownie okno edycyjne. Nad hasłem widnieje czerwone ostrzeżenie: ''Uwaga: To jest tylko podgląd – artykuł nie został jeszcze zapisany!''Oznacza to, że hasło nie zostało jeszcze wprowadzone do encyklopedii, a jedynie pokazane w docelowej postaci. Dopiero kliknięcie przycisku <tt>[Zapisz]</tt> spowoduje włączenie hasła do bazy.  
* W trakcie pisania używaj systematycznie przycisku <tt>[Pokaż podgląd]</tt> pod oknem edycji. Edytor Wikipedii wyświetli wówczas rzeczywisty podgląd hasła, a pod nim ponownie okno edycyjne. Nad hasłem widnieje czerwone ostrzeżenie: "''Uwaga: To jest tylko podgląd – artykuł nie został jeszcze zapisany!''" Oznacza to, że hasło nie zostało jeszcze wprowadzone do encyklopedii, a jedynie pokazane w docelowej postaci. Dopiero kliknięcie przycisku <tt>[Zapisz]</tt> spowoduje włączenie hasła do bazy.  
+
<!--* Pamiętaj, że nie ma obowiązku podpisywania się pod hasłami. Hasło po zapisaniu należy do publicznej domeny i może być poprawiane i uzupełniane przez inne osoby a współautorstwo jest widoczne w historii hasła. Jeśli jednak uważasz, że temat opracowałeś całościowo, możesz podpisać się używając szablonu [[:Szablon:Autor|Autor]].-->
* Pamiętaj, że nie podpisujemy się pod hasłami. Hasło po zapisaniu należy do publicznej domeny i może być poprawiane i uzupełniane przez inne osoby, więc podpisywanie się nie ma sensu. Współautorstwo jest widoczne w historii hasła.
+
* Nie dubluj tematów: Internetowa Encyklopedia Szczecina ma już '''{{NUMBEROFARTICLES}}''' haseł. Przed utworzeniem kolejnego sprawdź, czy temat który chcesz opisać nie istnieje już w Internetowej Encyklopedii Szczecina. Przeszukaj jej zasoby sprawdzając różne nazwy, pod którymi temat mógł zostać już opisany i odpowiednie kategorie tematyczne.  Jeżeli znajdziesz hasło pod inną nazwą i uważasz, że czytelnicy mogą szukać tematu pod nazwą, której Ty bezskutecznie poszukiwałeś – utwórz [[Pomoc:Poradnik autora#Przekierowania|przekierowanie]].
; Nie dubluj tematów: IES ma już {{NUMBEROFARTICLES}} haseł. Przed utworzeniem kolejnego sprawdź, czy temat który chcesz opisać nie istnieje już w Wikipedii. Przeszukaj jej zasoby sprawdzając różne nazwy, pod którymi temat mógł zostać już opisany i odpowiednie kategorie tematyczne.  Jeżeli znajdziesz hasło pod inną nazwą i uważasz, że czytelnicy mogą szukać tematu pod nazwą, której Ty bezskutecznie poszukiwałeś – utwórz [[Pomoc:Przekierowanie|przekierowanie]].
+
* Nie twórz haseł-sierotek: Internetowa Encyklopedia Szczecina jest publikacją hipertekstową tj. zbiorem stron powiązanych odsyłaczami. Zadbaj o umieszczenie odsyłaczy w nowym haśle. Dodaj też odsyłacze do nowo utworzonego hasła w istniejących hasłach (oczywiście wraz z odpowiednim kontekstem).  
; Nie twórz haseł-sierotek: Wikipedia jest publikacją hipertekstową tj. zbiorem stron powiązanych odsyłaczami. Zadbaj o umieszczenie odsyłaczy w nowym haśle. Dodaj też odsyłacze do nowo utworzonego hasła w istniejących hasłach (oczywiście wraz z odpowiednim kontekstem). Umieść też hasło w odpowiedniej dla danego tematu [[Pomoc:Kategorie|kategorii]]. Znajdź i dodaj odsyłacze do haseł o tym samym temacie istniejących w innych wersjach językowych Wikipedii.  
+
* Umieść hasło w odpowiedniej dla danego tematu [[Pomoc:Kategorie i sortowanie|kategorii]].
; Wpisz właściwy tytuł: Wiele tematów można opisać pod alternatywnymi nazwami. W przypadku wątpliwości skontakut się z [[Pomoc:Administracja|Administracją]]
+
* Wpisz właściwy tytuł: Wiele tematów można opisać pod alternatywnymi nazwami. W przypadku wątpliwości skontaktuj się z [[Pomoc:Administracja|Administracją]]
 
+
{{DEFAULTSORT:Tworzenie nowych haseł}}
== Podstawowe zasady ==
 
 
 
; Ochrona praw autorskich: Nie kopiuj tekstów źródłowych (możesz jedynie zacytować niewielkie fragmenty) i koniecznie [[Pomoc:Źródła|podawaj źródła informacji]]. Podawaj źródło także jeśli korzystasz z publikacji dostępnej w [[w:Domena publiczna|domenie publicznej]]. Pamiętaj, że większość materiałów dostępnych w sieci i tradycyjnych publikacjach wymaga ochrony [[w:Prawo autorskie|praw autorskich]], nawet jeśli nie zawiera takiego zastrzeżenia.
 
; [[Pomoc:Weryfikowalność|Weryfikowalność]] i [[Pomoc:Źródła|podawanie źródeł informacji]]: Obok treści zasadniczej hasła, wiarygodne źródła stanowią w zasadzie niezbędny składnik każdego nowego hasła. Możliwość weryfikacji haseł w źródłach jest ważnym elementem budowania wiarygodności Wikipedii. Opieraj się na zaufanych źródłach i cytuj je poprawnie. Dzięki temu i niekopiowaniu dużych fragmentów tekstów źródłowych masz szanse uniknąć plagiatu.
 
; Otwarta licencja: Zważ, że Wikipedia jest encyklopedią typu [[w:Wolna dokumentacja|open content]]. Tworząc nowe hasło pomagasz rozwijać ''wolną'', publicznie użyteczną bazę informacji. Wszystko, co tu wprowadzasz jest automatycznie udostępniane na licencji [http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl CC-BY-SA 3.0] i  "[[w:GNU Free Documentation License]]". Dlatego też tak ważne jest przy tworzeniu haseł przestrzeganie [[Pomoc:Prawa autorskie|praw autorskich]].
 
; Encyklopedyczność hasła: Wikipedia nie ma ograniczeń właściwych dla tradycyjnych (papierowych) encyklopedii, a to oznacza, że może zawierać bardzo szeroki zakres tematyczny haseł. Zasady encyklopedyczności nie pozwalają jednak na umieszczanie tu całkiem dowolnych haseł. Strony nie mające charakteru encyklopedycznego są usuwane zgodnie z zasadami [[Pomoc:Zasady kasowania]]. Wikipedia [[Pomoc:Czym Wikipedia nie jest|nie jest]] katalogiem wszystkiego, co istnieje. Zastanów się, czy temat o którym chcesz napisać jest encyklopedyczny, czyli wystarczająco ważny, by umieścić go w Wikipedii. Zawrzyj w treści hasła informacje dowodzące, że temat zasługuje na publikację.
 
::: '''Reklamy''': Nie reklamuj za pomocą Wikipedii swojej firmy czy produktów. Nie wprowadzaj odnośników stron komercyjnych, jeśli ze względów merytorycznych nie są tego warte. Jeśli uważasz jednak, że takie hasło powinno trafić do IES skontaktuj się z [[Pomoc:Administracja|Administracją]]
 
::: '''Twórczość własna''': Wikipedia nie jest miejscem na publikowanie własnych teorii czy opinii. Typowym błędem jest prezentowanie nowych idei. Gromadzimy tu wyłącznie informacje opublikowane wcześniej w wiarygodnych  źródłach.
 
::: '''Szczątkowa informacja''': Hasła muszą zawierać dość treści, by mieć charakter encyklopedyczny. Oczywiście pierwsza wersja hasła bardzo rzadko wyczerpuje temat. Zwykle to co powstaje na początku to tylko zalążek hasła, który będzie przez Wikipedystów rozbudowywany.
 
 
 
== Tworzenie nowego hasła ==
 
 
 
Tworzenia nowego hasła możesz dokonać na kilka opisanych poniżej sposobów. Użyto w nich przykładowej nazwy ''Wprawka''.
 
 
 
# Kliknięcie na oznaczony kolorem czerwonym odsyłacz obecny na dowolnej stronie Wikipedii. Po kliknięciu otwiera się strona tworzenia hasła o nazwie podanej w czerwonym odsyłaczu.
 
# Wykorzystanie wyszukiwarki Wikipedii. W tym celu należy wpisać dokładną nazwę docelowego artykułu (biorąc pod uwagę np. wyrazy rozpoczynające się od dużych liter) i uruchomić przeszukiwanie (np. przez wciśnięcie klawisza enter). Spowoduje to pojawienie się strony z wynikami wyszukiwania, na której będzie możliwość przejścia do tworzenia hasła przez naciśnięcie odsyłacza z wyróżnionym czerwonym tekstem.
 
 
 
== Dodatkowe informacje ==
 
; Teksty obcojęzyczne: Nie należy wstawiać do IES tekstów obcojęzycznych.
 
; Tłumaczenia: Można tworzyć hasła tłumacząc je z obcojęzycznych wersji Wikipedii. Zasady obowiązujące w projekcie pozwalają tłumaczyć hasła (dosłownie czy choćby we fragmentach) bez obowiązku ubiegania się o pozwolenie. Nie zabieraj się jednak za to bez odpowiedniej znajomości języka obcego. Jeśli jesteś pewien swych umiejętności i możliwości oceny wiarygodności hasła – tłumacz tylko [[Pomoc:Weryfikowalność|weryfikowalne]] hasła, podając oryginalne źródła, w miarę możliwości sprawdzając pochodzące z nich informacje.
 
; Brakujące hasła: Jeśli szukasz tematu do opisania przeglądaj hasła z interesującego Cię działu. Wcześniej czy później trafisz na czerwone odsyłacze wskazujące na terminy nieobecne w Wikipedii. Mamy też odrębną stronę stanowiącą wykaz propozycji tematów. Zobacz też kategorię ''[[:Kategoria:Strony do zrobienia|Strony do zrobienia]]''.
 
 
 
 
[[Kategoria:Pomoc]]
 
[[Kategoria:Pomoc]]

Aktualna wersja na dzień 11:38, 7 cze 2013

Tworzenie nowego hasła

Tworzenia nowego hasła możesz dokonać na kilka opisanych sposobów.

  • Kliknięcie na oznaczony kolorem czerwonym odsyłacz obecny na dowolnej stronie Internetowej Encyklopedii Szczecina. Po kliknięciu otwiera się strona tworzenia hasła o nazwie podanej w czerwonym odsyłaczu.
  • Wykorzystanie wyszukiwarki Internetowej Encyklopedii Szczecina. W tym celu należy wpisać dokładną nazwę docelowego artykułu (biorąc pod uwagę np. wyrazy rozpoczynające się od dużych liter) i uruchomić przeszukiwanie (np. przez wciśnięcie klawisza enter). Spowoduje to pojawienie się strony z wynikami wyszukiwania, na której będzie możliwość przejścia do tworzenia hasła przez naciśnięcie odsyłacza z wyróżnionym czerwonym tekstem.

Podstawowe wskazówki

  • Bez podstawowych umiejętności być może stworzysz hasło, które ze względu na niezgodność z obowiązującymi w Internetowej Encyklopedii Szczecina zasadami zostanie usunięte. Administratorzy sprawdzają zmiany, w tym nowe strony po ich utworzeniu.
  • Poćwicz pisanie w Samouczku Wikipedii (działa tak samo jak Internetowa Encyklopedia Szczecina
  • Aby zapoznać się ze sposobem pisania i używaniem znaczników Wikikodu spróbuj edycji istniejących haseł lub sprawdź jak są sformatowane klikając na zakładkę [edytuj] nad oknem hasła.
  • W trakcie pisania używaj systematycznie przycisku [Pokaż podgląd] pod oknem edycji. Edytor wyświetli wówczas rzeczywisty podgląd hasła, a pod nim ponownie okno edycyjne. Nad hasłem widnieje czerwone ostrzeżenie: „Uwaga: To jest tylko podgląd – artykuł nie został jeszcze zapisany!” Oznacza to, że hasło nie zostało jeszcze wprowadzone do encyklopedii, a jedynie pokazane w docelowej postaci. Dopiero kliknięcie przycisku [Zapisz] spowoduje włączenie hasła do bazy.
  • Nie dubluj tematów: Internetowa Encyklopedia Szczecina ma już 7708 haseł. Przed utworzeniem kolejnego sprawdź, czy temat który chcesz opisać nie istnieje już w Internetowej Encyklopedii Szczecina. Przeszukaj jej zasoby sprawdzając różne nazwy, pod którymi temat mógł zostać już opisany i odpowiednie kategorie tematyczne. Jeżeli znajdziesz hasło pod inną nazwą i uważasz, że czytelnicy mogą szukać tematu pod nazwą, której Ty bezskutecznie poszukiwałeś – utwórz przekierowanie.
  • Nie twórz haseł-sierotek: Internetowa Encyklopedia Szczecina jest publikacją hipertekstową tj. zbiorem stron powiązanych odsyłaczami. Zadbaj o umieszczenie odsyłaczy w nowym haśle. Dodaj też odsyłacze do nowo utworzonego hasła w istniejących hasłach (oczywiście wraz z odpowiednim kontekstem).
  • Umieść hasło w odpowiedniej dla danego tematu kategorii.
  • Wpisz właściwy tytuł: Wiele tematów można opisać pod alternatywnymi nazwami. W przypadku wątpliwości skontaktuj się z Administracją