Pomoc:Tworzenie nowych haseł

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 11:24, 28 paź 2010 autorstwa Busol (dyskusja | edycje) (1 wersja)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szablon:Skrót Szablon:Edytowanie – nawigacja

Szablon:Spis treści Jeśli znasz temat nieobecny dotychczas w Wikipedii, a wart opisania – stwórz nowe hasło. Poniżej zebrane zostały wskazówki, jak zrobić to poprawnie. Szablon:Nawigacja

Podstawowe wskazówki

Szablon:Main Dla stworzenia poprawnego, nowego hasła, w zasadzie konieczna jest wiedza o tym jak edytować Wikipedię przynajmniej w podstawowym zakresie.

  • Bez podstawowych umiejętności być może stworzysz hasło, które ze względu na niezgodność z obowiązującymi w Wikipedii zasadami zostanie usunięte. Administratorzy i inni uczestnicy sprawdzają zmiany, w tym nowe strony po ich utworzeniu.
  • Poćwicz pisanie w Wikipedii w ogólnodostępnym brudnopisie, a jeśli zarejestrowałeś już swoje konto użyj własnego brudnopisu.
  • Aby zapoznać się ze sposobem pisania i używaniem znaczników Wikipedii spróbuj edycji istniejących haseł lub sprawdź jak są sformatowane klikając na zakładkę [edytuj] nad oknem hasła.
  • W trakcie pisania używaj systematycznie przycisku [Pokaż podgląd] pod oknem edycji. Edytor Wikipedii wyświetli wówczas rzeczywisty podgląd hasła, a pod nim ponownie okno edycyjne. Nad hasłem widnieje czerwone ostrzeżenie: "Uwaga: To jest tylko podgląd – artykuł nie został jeszcze zapisany!" Oznacza to, że hasło nie zostało jeszcze wprowadzone do encyklopedii, a jedynie pokazane w docelowej postaci. Dopiero kliknięcie przycisku [Zapisz] spowoduje włączenie hasła do bazy.
  • Jeśli wiesz, że poprawne opracowanie hasła zajmie Ci kilka edycji, wstaw na jego początku szablon {{wEdycji|nazwa użytkownika w bierniku}}, by pokazać innym, że pracujesz nad danym artykułem. Usuń go jednak po wykonaniu wszystkich edycji. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest przygotowanie treści hasła we własnym brudnopisie, gdzie można dopracowywać hasło tak długo jak potrzeba, by po ukończeniu skopiować je do głównej przestrzeni Wikipedii.
  • Pamiętaj, że nie podpisujemy się pod hasłami. Hasło po zapisaniu należy do publicznej domeny i może być poprawiane i uzupełniane przez inne osoby, więc podpisywanie się nie ma sensu. Współautorstwo jest widoczne w historii hasła.
Nie dubluj tematów
Polska Wikipedia ma już 7707 haseł. Przed utworzeniem kolejnego sprawdź, czy temat który chcesz opisać nie istnieje już w Wikipedii. Przeszukaj jej zasoby sprawdzając różne nazwy, pod którymi temat mógł zostać już opisany i odpowiednie kategorie tematyczne. Jeżeli znajdziesz hasło pod inną nazwą i uważasz, że czytelnicy mogą szukać tematu pod nazwą, której Ty bezskutecznie poszukiwałeś – utwórz przekierowanie.
Nie twórz haseł-sierotek
Wikipedia jest publikacją hipertekstową tj. zbiorem stron powiązanych odsyłaczami. Zadbaj o umieszczenie odsyłaczy w nowym haśle. Dodaj też odsyłacze do nowo utworzonego hasła w istniejących hasłach (oczywiście wraz z odpowiednim kontekstem). Umieść też hasło w odpowiedniej dla danego tematu kategorii. Znajdź i dodaj odsyłacze do haseł o tym samym temacie istniejących w innych wersjach językowych Wikipedii (tzw. interwiki).
Wpisz właściwy tytuł
Wiele tematów można opisać pod alternatywnymi nazwami. Jeśli nie wiesz, która nazwa jest prawidłowa lub właściwsza, sprawdź jaki tytuł ma odpowiednie hasło w innych encyklopediach (np: publikacjach PWN, WIEM itp.) i zastosuj się do tamtejszej terminologii, pamiętając jednak, że reguły nazewnictwa haseł w Wikipedii mogą się różnić od tych encyklopedii (m.in: tylko pierwsza litera nazwy hasła powinna być wielka, hasła biograficzne tworzymy wg schematu (Imię Nazwisko, a nie NAZWISKO, IMIĘ itd.) Jeśli na dany temat brak informacji w innych encyklopediach – poszukaj wiarygodnych źródeł ustalających poprawną terminologię tematu, który chcesz omówić, np: odpowiednich podręczników akademickich. Sam nie wymyślaj tytułów haseł. Standardy nazw w niektórych działach tematycznych ustalają zalecenia edycyjne.

Podstawowe zasady

Szablon:Main

Ochrona praw autorskich
Nie kopiuj tekstów źródłowych (możesz jedynie zacytować niewielkie fragmenty) i koniecznie podawaj źródła informacji. Podawaj źródło także jeśli korzystasz z publikacji dostępnej w domenie publicznej. Pamiętaj, że większość materiałów dostępnych w sieci i tradycyjnych publikacjach wymaga ochrony praw autorskich, nawet jeśli nie zawiera takiego zastrzeżenia.
Weryfikowalność i podawanie źródeł informacji
Obok treści zasadniczej hasła, wiarygodne źródła stanowią w zasadzie niezbędny składnik każdego nowego hasła. Możliwość weryfikacji haseł w źródłach jest ważnym elementem budowania wiarygodności Wikipedii. Opieraj się na zaufanych źródłach i cytuj je poprawnie. Dzięki temu i niekopiowaniu dużych fragmentów tekstów źródłowych masz szanse uniknąć plagiatu.
Otwarta licencja
Zważ, że Wikipedia jest encyklopedią typu open content. Tworząc nowe hasło pomagasz rozwijać wolną, publicznie użyteczną bazę informacji. Wszystko, co tu wprowadzasz jest automatycznie udostępniane na licencji CC-BY-SA 3.0 i "GNU Free Documentation License". Dlatego też tak ważne jest przy tworzeniu haseł przestrzeganie praw autorskich.
Neutralny punkt widzenia
Nie należy tworzyć haseł wspierających konkretny pogląd w polityce, religii, filozofii czy innych tematach. Zapoznaj się z obowiązującym w Wikipedii neutralnym punktem widzenia zanim zabierzesz się za kontrowersyjny temat. Wikipedia nie jest miejscem dla propagandy czy wojen ideologicznych.
Encyklopedyczność hasła
Wikipedia nie ma ograniczeń właściwych dla tradycyjnych (papierowych) encyklopedii, a to oznacza, że może zawierać bardzo szeroki zakres tematyczny haseł. Zasady encyklopedyczności nie pozwalają jednak na umieszczanie tu całkiem dowolnych haseł. Strony nie mające charakteru encyklopedycznego są usuwane zgodnie z zasadami ekspresowego kasowania. Wikipedia nie jest katalogiem wszystkiego, co istnieje. Zastanów się, czy temat o którym chcesz napisać jest encyklopedyczny, czyli wystarczająco ważny, by umieścić go w Wikipedii. Zawrzyj w treści hasła informacje dowodzące, że temat zasługuje na publikację.
Reklamy: Nie reklamuj za pomocą Wikipedii swojej firmy czy produktów. Nie wprowadzaj odnośników stron komercyjnych, jeśli ze względów merytorycznych nie są tego warte. Informacje zawarte w Wikipedii powinny prezentować neutralny punkt widzenia.
Twórczość własna: Wikipedia nie jest miejscem na publikowanie własnych teorii czy opinii. Typowym błędem jest prezentowanie nowych idei. Gromadzimy tu wyłącznie informacje opublikowane wcześniej w wiarygodnych źródłach.
Szczątkowa informacja: Hasła muszą zawierać dość treści, by mieć charakter encyklopedyczny. Krótkie definicje słownikowe powinny znaleźć się w Wikisłowniku, a pojedyncze zdania mogą zostać usunięte automatycznie. Oczywiście pierwsza wersja hasła bardzo rzadko wyczerpuje temat. Zwykle to co powstaje na początku to tylko zalążek hasła, który będzie przez Wikipedystów rozbudowywany. Na końcu zalążka powinieneś wpisać szablon {{stub}}. Oznaczone są w ten sposób hasła, które koniecznie wymagają rozbudowy.
Tematy lokalne: Artykuły interesujące dla względnie niewielkiej grupy czytelników mogą być uznane za nie dość encyklopedyczne. Jeśli takie hasło ma pozostać w Wikipedii, zawrzyj w treści informacje świadczące o encyklopedycznym charakterze opisywanego tematu, powołaj się na wiarygodne źródła.

Tworzenie nowego hasła

Tworzenia nowego hasła możesz dokonać na kilka opisanych poniżej sposobów. Użyto w nich przykładowej nazwy Wprawka.

1. Możesz wpisać w pasku adresu Twojej przeglądarki tekst "http://pl.wikipedia.org/wiki/Wprawka" i nacisnąć Enter. Jeśli hasła z podaną nazwa nie ma, to zgłosi się strona informująca o tym i proponująca m.in. utworzenie takiej strony przez odsyłacz pod tekstem "utworzyć nowy artykuł Wprawka" (to samo można uzyskać klikając na takiej stronie zakładkę "utwórz").

2. Innym sposobem jest kliknięcie na oznaczony kolorem czerwonym odsyłacz obecny na dowolnej stronie Wikipedii. Po kliknięciu otwiera się strona tworzenia hasła o nazwie podanej w czerwonym odsyłaczu.

3. Kolejnym sposobem jest wykorzystanie wyszukiwarki Wikipedii. W tym celu należy wpisać dokładną nazwę docelowego artykułu (biorąc pod uwagę np. wyrazy rozpoczynające się od dużych liter) i uruchomić przeszukiwanie (np. przez wciśnięcie klawisza enter). Spowoduje to pojawienie się strony z wynikami wyszukiwania, na której będzie możliwość przejścia do tworzenia hasła przez naciśnięcie odsyłacza z wyróżnionym czerwonym tekstem, tak jak to pokazuje ilustracja poniżej.


4. W identyczny sposób działa poniższa ramka. W pasku wpisz tytuł zaplanowanego Twojego artykułu i kliknij przycisk "Wyszukaj". Dalej postępowanie jest identyczne jak opisane powyżej.

Nowy?
Podaj tytuł i naciśnij "Wyszukaj"

Tworzenie podstron

Szablon:Main Podstrony tworzone są poza przestrzenią główną haseł Wikipedii, w przestrzeni prywatnej użytkowników lub w obrębie stron pomocy, archiwalnych itp. Mają postać "Nazwa hasła/nazwa podstrony". Użytkownicy mogą tworzyć podstrony np. dla odrębnego zredagowania hasła dublując funkcje brudnopisu (przykład: "Wikipedysta:Nazwa/Nowe hasło"). Zbędne podstrony należy oznaczać do usunięcia. Podstronę tworzy się poprzez wpisanie po linku w oknie przeglądarki (przedstawiającej hasło, dla której chce się utworzyć podstronę) znaku "/" i nazwy podstrony. Po wyświetleniu nowej strony kliknąć należy na link "utworzyć nowy artykuł Wikipedysta:nazwa/nazwa podstrony".

Dodatkowe informacje

Teksty obcojęzyczne
Nie należy wstawiać do polskiej Wikipedii tekstów obcojęzycznych. Odpowiednim miejscem dla nich są różne wersje językowe Wikipedii.
Tłumaczenia
Można tworzyć hasła tłumacząc je z obcojęzycznych wersji Wikipedii. Zasady obowiązujące w projekcie pozwalają tłumaczyć hasła (dosłownie czy choćby we fragmentach) bez obowiązku ubiegania się o pozwolenie. Nie zabieraj się jednak za to bez odpowiedniej znajomości języka obcego. Jeśli jesteś pewien swych umiejętności i możliwości oceny wiarygodności hasła – tłumacz tylko weryfikowalne hasła, podając oryginalne źródła, w miarę możliwości sprawdzając pochodzące z nich informacje.
Użytkownicy Firefoksa 2 i starszych
Użycie sposobu tworzenia haseł nr 1 może być kłopotliwe. Jeśli bowiem nazwa hasła zawiera litery ze znakami diakrytycznymi, wpisanie takiej nazwy w polu adresowym przeglądarki powoduje zamianę np. polskich znaków na dziwne "krzaczki". Użytkownicy tej przeglądarki powinni wpisywać nazwę w polu wyszukiwarki (lewa kolumna, na górze), a potem na wyświetlonej stronie kliknąć czerwony odsyłacz "Możesz stworzyć artykuł o tej nazwie".
Brakujące hasła
Jeśli szukasz tematu do opisania przeglądaj hasła z interesującego Cię działu. Wcześniej czy później trafisz na czerwone odsyłacze wskazujące na terminy nieobecne w Wikipedii. Mamy też odrębną stronę stanowiącą wykaz propozycji tematów. Zobacz też kategorię Strony do zrobienia.

af:Pomoc:Hoe om 'n nuwe bladsy te skep als:Hilfe:Neue Seite anlegen am:እርዳታ:Starting a new page ar:مساعدة:إنشاء صفحة جديدة bn:সাহায্য:নতুন নিবন্ধ শুরু করণ zh-min-nan:Help:Khui sin ia̍h br:Skoazell:Sevel ur bajenn nevez ca:Ajuda:Com iniciar una pàgina cv:Википеди:Çěнě статьясене пуçласси çинчен cs:Wikipedie:Jak vytvořit článek da:Hjælp:Starte en side de:Hilfe:Neue Seite anlegen en:Help:Starting a new page es:Ayuda:Cómo empezar una página eo:Helpo:Kiel krei paĝon eu:Laguntza:Sarrera berriak fa:راهنما:ساخت صفحهٔ جدید fr:Aide:Comment créer un article ga:Cabhair:Tús a chur le leathanach nua gl:Pomoc:Como crear unha páxina id:Pomoc:Memulai halaman baru ia:Adjuta:Como crear paginas is:Pomoc:Að byrja nýja síðu it:Aiuto:Come scrivere una voce jv:Pomoc:Miwiti kaca enggal ka:დახმარება:ახალი გვერდის შექმნა ku:Alîkar:Gotareke nû lt:Pagalba:Kaip kurti puslapius arz:ويكيبيديا:إنشاء صفحة ms:Pomoc:Bagaimana memulakan laman baru nl:Help:Nieuwe pagina aanmaken ja:Help:新規ページの作成 no:Hjelp:Hvordan starte en side pt:Ajuda:Guia de edição/Como começar uma página ru:Википедия:Как создать статью sk:Pomoc:Ako vytvoriť nový článok su:Pomoc:Cara nyieun artikel anyar udm:Pomoc:Выль статьяез кылдытыны uk:Довідка:Створення нової сторінки vi:Trợ giúp:Viết trang mới yi:הילף:אנהייבן א נייעם בלאט zh-yue:Help:開新版 zh:Help:创建新页面