Portrety miast - Strzelin: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 11 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Portrety miast - Strzelin''' '''(1994)''' - film dokumentalny z autorskiego cyklu „Portrety miast”, prezentujący historię, gospodarkę i kulturę Strzelina. Nazwa pisana osady powstała w 1228 roku i wywodzi się od starosłowiańskiego słowa „streło” – strzała. Prawa miejskie nadał osadzie Bolko I Świdnicki w 1292 roku. Przez stulecia Strzelin był jednym z największych skupisk ludności polskiej na Dolnym Śląsku. W 1813 roku, podczas odwrotu wojsk napoleońskich, doszło tu do historycznego spotkania cara Aleksandra I z królem Fryderykiem Wilhelmem III oraz wodzów armii rosyjskiej i pruskiej, feldmarszałków Kutuzowa i Blűchera. W czasie II wojny światowej miasto zostało zniszczone w 70 proc. Wraz z historykiem, Januszem Czachorowskim, zwiedzamy nieliczne, zachowane zabytki, m.in. romańską Rotundę św. Gotarda z drugiej poł. XII wieku, częściowo ocalałe mury Zamku Książąt Brzeskich, a także gmach miejscowego liceum, do którego uczęszczał strzelinianin, Paweł Erlich, laureat nagrody Nobla z 1908 roku w dziedzinie immunologii. Dzisiejszy Strzelin to przede wszystkim miejsce wydobycia najtwardszego granitu na świecie. Ogromne złoża tego surowca (największa kopalnia w Europie) eksploatowane są od 1860 roku. Strzelińskiego granitu użyto m.in. do budowy Pałacu Kultury i Nauki, Placu Defilad i pomnika Nike w Warszawie. O współczesnym Strzelinie opowiada Jan Smarczewski, redaktor „Panoramy Strzelińskiej”.
+
'''Portrety miast - Strzelin''' '''(1994)''' film dokumentalny z autorskiego cyklu ''[[Portrety miast]]'', prezentujący historię, gospodarkę i kulturę Strzelina. Nazwa pisana osady powstała w 1228 roku i wywodzi się od starosłowiańskiego słowa „streło” – strzała. Prawa miejskie nadał osadzie Bolko I Świdnicki w 1292 roku. Przez stulecia Strzelin był jednym z największych skupisk ludności polskiej na Dolnym Śląsku. W 1813 roku, podczas odwrotu wojsk napoleońskich, doszło tu do historycznego spotkania cara Aleksandra I z królem Fryderykiem Wilhelmem III oraz wodzów armii rosyjskiej i pruskiej, feldmarszałków Kutuzowa i Blűchera. W czasie II wojny światowej miasto zostało zniszczone w 70 proc. Wraz z historykiem, Januszem Czachorowskim, zwiedzamy nieliczne, zachowane zabytki, m.in. romańską Rotundę św. Gotarda z drugiej poł. XII wieku, częściowo ocalałe mury Zamku Książąt Brzeskich, a także gmach miejscowego liceum, do którego uczęszczał strzelinianin, Paweł Erlich, laureat nagrody Nobla z 1908 roku w dziedzinie immunologii. Dzisiejszy Strzelin to przede wszystkim miejsce wydobycia najtwardszego granitu na świecie. Ogromne złoża tego surowca (największa kopalnia w Europie) eksploatowane są od 1860 roku. Strzelińskiego granitu użyto m.in. do budowy Pałacu Kultury i Nauki, Placu Defilad i pomnika Nike w Warszawie. O współczesnym Strzelinie opowiada Jan Smarczewski, redaktor „Panoramy Strzelińskiej”.
 +
<br/><br/>
 +
== Informacje o filmie ==
 +
* '''scenariusz i realizacja:''' [[Andrzej Androchowicz]]
 +
* '''zdjęcia:''' Andrzej Gier
 +
* '''dźwięk:''' Elżbieta Czekaj
 +
* '''montaż:''' Elżbieta Jackiewicz
 +
* '''kier. produkcji:''' Nina Ciążyńska
 +
* '''dane techn.:''' MV
 +
* '''czas:''' 20’
 +
* '''produkcja:''' TVP Wrocław 1994
 +
* '''emisja:''' 29 grudnia 1994, godz. 1.45 (TVP 1 - program ogólnopolski)
 +
<br/><br/>
 +
 
 +
== Inne filmy z cyklu ==
 +
* '''1994''' – ''[[Portrety miast - Milicz]]''
 +
* '''1994''' – ''[[Portrety miast - Oława]]''
 +
* '''1994''' – ''[[Portrety miast - Środa Śląska]]''
 +
* '''1997''' – ''[[Portrety miast - Kalisz]]''
 +
* '''1998''' – ''[[Portrety miast - Szprotawa (film)|Portrety miast - Szprotawa ]]''
 +
* '''1998''' – ''[[Portrety miast - Mieroszów]]''
 +
* '''1999''' – ''[[Portrety miast - Nowa Ruda]]''
 +
* '''1999''' – ''[[Portrety miast - Nysa]]''
 +
* '''1999''' – ''[[Portrety miast - Kamienna Góra]]''
 +
* '''1999''' – ''[[Portrety miast - Sobótka]]''
 +
* '''1999''' – ''[[Portrety miast - Trzebnica]]''
 +
<br/><br/>
 +
 
  
== Informacje o filmie ==
 
* scenariusz i realizacja: [[Andrzej Androchowicz]]
 
* zdjęcia: Andrzej Gier
 
* dźwięk: Elżbieta Czekaj
 
* montaż: Elżbieta Jackiewicz
 
* kier. produkcji: Nina Ciążyńska
 
* dane techn.: MV
 
* czas: 20’
 
* produkcja: TVP Wrocław 1994
 
 
{{Autor|[[User:Andriusza|Andrzej Androchowicz]]}}
 
{{Autor|[[User:Andriusza|Andrzej Androchowicz]]}}
[[Kategoria:Filmy]] [[Kategoria:Filmy dokumentalne]]
+
 
 +
[[Kategoria:Filmy dokumentalne]]
 +
[[Kategoria:Inne filmy twórców szczecińskich]]

Aktualna wersja na dzień 10:20, 28 cze 2016

Portrety miast - Strzelin (1994) – film dokumentalny z autorskiego cyklu Portrety miast, prezentujący historię, gospodarkę i kulturę Strzelina. Nazwa pisana osady powstała w 1228 roku i wywodzi się od starosłowiańskiego słowa „streło” – strzała. Prawa miejskie nadał osadzie Bolko I Świdnicki w 1292 roku. Przez stulecia Strzelin był jednym z największych skupisk ludności polskiej na Dolnym Śląsku. W 1813 roku, podczas odwrotu wojsk napoleońskich, doszło tu do historycznego spotkania cara Aleksandra I z królem Fryderykiem Wilhelmem III oraz wodzów armii rosyjskiej i pruskiej, feldmarszałków Kutuzowa i Blűchera. W czasie II wojny światowej miasto zostało zniszczone w 70 proc. Wraz z historykiem, Januszem Czachorowskim, zwiedzamy nieliczne, zachowane zabytki, m.in. romańską Rotundę św. Gotarda z drugiej poł. XII wieku, częściowo ocalałe mury Zamku Książąt Brzeskich, a także gmach miejscowego liceum, do którego uczęszczał strzelinianin, Paweł Erlich, laureat nagrody Nobla z 1908 roku w dziedzinie immunologii. Dzisiejszy Strzelin to przede wszystkim miejsce wydobycia najtwardszego granitu na świecie. Ogromne złoża tego surowca (największa kopalnia w Europie) eksploatowane są od 1860 roku. Strzelińskiego granitu użyto m.in. do budowy Pałacu Kultury i Nauki, Placu Defilad i pomnika Nike w Warszawie. O współczesnym Strzelinie opowiada Jan Smarczewski, redaktor „Panoramy Strzelińskiej”.

Informacje o filmie

  • scenariusz i realizacja: Andrzej Androchowicz
  • zdjęcia: Andrzej Gier
  • dźwięk: Elżbieta Czekaj
  • montaż: Elżbieta Jackiewicz
  • kier. produkcji: Nina Ciążyńska
  • dane techn.: MV
  • czas: 20’
  • produkcja: TVP Wrocław 1994
  • emisja: 29 grudnia 1994, godz. 1.45 (TVP 1 - program ogólnopolski)Inne filmy z cyklu


IES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz