Postomino

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Postomino
Postomino
{{{grafika_opis}}}
Powiat Powiat Sławieński
Gmina Gmina Postomino
Sołectwo Postomino
[ Strona internetowa miejscowości.]

Postomino (kaszb. Postòminò, niem. Pustamin) – wieś gminna położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Postomino przy drodze wojewódzkiej nr 203. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa słupskiego, obecnie miejscowość jest siedzibą gminy Postomino.

Geografia

Położenie

Miejscowość jest położona 15 km na północ od Sławna, 20 km na wschód od Darłowa, 25 km na zachód od Słupska oraz 20 km na południe od Morza Bałtyckiego, na przecięciu ciągów komunikacyjnych łączących Sławno z Jarosławcem oraz Ustkę i Słupsk z Darłowem i Koszalinem.

Klimat

Obiekty fizjograficzne

Postomino leży wśród morenowych wzgórz, w pobliżu najwyższego w okolicy wzniesienia Srebrnogóry – 62 m n.p.m.).

Przyroda

Historia

Najstarsze ślady pobytu człowieka na tych terenach pochodzą z pierwszych dwóch wieków n.e. Odkryto cmentarzysko z grobami jamowymi ze znajdującymi się w nich naczyniami z brązu. Miejscowość istniała już w XII-XIII w. Tak jak i pozostałe ziemie należała do Księstwa Sławieńskiego. Po raz pierwszy wieś wzmiankowana była 23 marca 1301 roku, gdy książę Sambor Rugijski nadał księciu Mateuszowi jako lenno kilka wsi w ziemi sławieńskiej. W 1329 roku Ger von Below otrzymał Postomino jako lenno. Wieś nie uległa przez wieki dużym przeobrażeniom. Już w średniowieczu wybudowano to kościół. Postomino wielokrotnie zmieniało właścicieli. Do 1792 roku było własnością rodziny von Belowów. Paul Jacob von Below sprzedał wieś Wandelinowi von Bilifingerowi. Za jego panowania w roku 1813 nastąpiło uwłaszczenie chłopów. W 1837 roku Postomino stało się własnością von Maltzana, a w 1842 roku Alberta von Denzina. W 1854 roku majątek odziedziczył Martin Denzin. Jego rodzina stale umacniała swą pozycję, w wyniku tego w dniu koronacji Wilhelma I na króla pruskiego wprowadzili oni do swojego herbu dwuogonowego złotego lwa w koronie. Rodzina Denzinów wygasła w 1908 roku. Wieś była kilkakrotnie niszczona przez pożary, m.in. w 1819, 1847, 1868 i 1898. W 1846 roku funkcjonowała tu już poczta. 18 sierpnia 1911 roku oddano do użytku linię kolejową ze Sławna przez Postomino do Ustki. W 1913 założono elementarną szkołę podstawową. W okresie międzywojennym 73 mieszkańców pracowało w rzemiośle, 43 w handlu i transporcie, 38 miało status urzędników, a 319 było robotnikami. We wsi działały stowarzyszenia: Związek Śpiewaczy, Stowarzyszenie Żołnierzy, Klub Kolarski oraz Ochotnicza Straż Pożarna. 8 marca 1945 roku do Postomino wkroczyły wojska sowieckie. Większość niemieckich mieszkańców po zakończeniu działań wojennych pozostała we wsi. W ramach planowej akcji dotychczasowych mieszkańców wysiedlono do Niemiec w latach 1945-1946. Już latem 1945 roku zagrody chłopskie zaczęli stopniowo przejmować Polacy. W 1975 roku wieś stała się siedzibą władz gminy[1].

Samorząd

Gospodarka i infrastruktura

INSTYTUCJE - Urząd Gminy Postomino, - Agencja Mienia Gminnego i Spraw Publicznych, - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, - Bank Spółdzielczy w Ustce o/Postomino, - Poczta Polska, - Straż Gminna. ORGANIZACJE - Ochotnicza Straż Pożarna, - Stowarzyszenie Obrony Praw Bezrobotnych, - siedziba największego w gminie pracodawcy – Spółki z o.o. „LAMINOPOL” (Zakład Produkcyjny w Postominie) zatrudniającej około 70 osób.

Kultura

  • Gminna Biblioteka Publiczna,
  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP.

Oświata

Kościoły i związki wyznaniowe

Sport

  • Uczniowski Klub Sportowy „Wieża”,

Turystyka

Demografia

Służba zdrowia

  • Ośrodek Zdrowia „Ars-Medica”

Herb

Zabytki

  • neobarokowy kościół św. Floriana z 1846 r.,
  • park dworski

Pomniki

Osoby urodzone w miejscowości

Osoby związane z miejscowością

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Zobacz też

  1. Plan rozwoju miejscowości Postomino. Załącznik Nr 1 do uchwały Nr X/102/07 Rady Gminy Postomino z dnia 26 września 2007 r., Postomino 2007, s. 3-4.