Powiat Szczecin

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat Szczecin – Szczecin, jako miasto wojewódzkie (stolica województwa) jest gminą miejską na prawach powiatu, w którym władzę władzę wykonawczą sprawuje prezydent miasta. W praktyce władze miasta (Rada Miasta Szczecin i Prezydent Miasta Szczecin) realizują rozszerzone zadania, jakie przydziela się powiatom.

Konsekwencje nadania Szczecinowi praw powiatu są następujące: rada miasta i [prezydent miasta]] wykonują kompetencje właściwe dla [[w:Rada gminy|rady gminy i rady powiatu oraz wójta (burmistrza) i starosty, organ wykonawczy miasta na prawach powiatu jest jednoosobowym organem władzy Prezydent miasta, rada miasta nie wybiera prezydenta miasta, ani nie może go odwołać, radni składają ślubowanie według tekstu roty z art. 23a ustawy gminnej. W strukturze organizacyjnej rady miasta na prawach powiatu pojawia się organ nietypowy dla "normalnej" gminy: komisja bezpieczeństwa i porządku publicznego. Pomimo to miasto na prawach powiatu nadal jest gminą, a jego organy podlegają regulacjom ustawy o samorządzie gminnym.

Powiat szczeciński

W latach 19461975 funkcjonował powiat szczeciński, z siedzibą w Szczecinie. Powiat ten wchodził w skład dawnego województwa szczecińskiego i miał identyczne granice jak dzisiejszy [[na terenie obecnego powiat policki. Utworzony został z części dawnych powiatów niemieckich: rędowskiego (Powiat Randow) i wkryujskiego (Powiat Ueckermünde).

Powiatowa Rada Narodowa (PRN) powiatu szczecińskiego miała część wspólnych członków z radą narodową Szczecina (MRN). W administracji istniały wydziały wspólne:

  • PRN podlegały:
  1. skupu,
  2. rolnictwa i leśnictwa;
  • MRN podlegały:
  1. wydział zdrowia i opieki społecznej,
  2. wydział zatrudnienia.

Wspólnym problemem PRN i MRN było przekształcenie podszczecińskiego rolnictwa w wydajne zaplecze warzywno - żywnościowe[1].

Przypisy

  1. Dzieje Szczecina - 1945-1990. T.4. Red. Tadeusz Białecki, Zygmunt Silski. Szczecin: Wyd. 13 Muz, 1998. ISBN 83-908898. s. 120

Zobacz też

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Wojciech Banaszak