Ręczno-Nożna Kapela Przydrożna (zespół muz.): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 4: Linia 4:


== Historia ==
== Historia ==
Zespół został założony w 1980 roku przez kompozytora i muzyka, [[Brunon Gościniak|Brunona Gościniaka]], oraz autora tekstów i kompozytora, Tadeusza Klimowskiego. Kapela działała przy ówczesnym stoczniowym Domu Kultury „Korab” w [[Szczecin|Szczecinie]]. Liderem, kierownikiem artystycznym (od 1985) oraz głównym współtwórcą repertuaru był [[Brunon Gościniak]]. Autorem większości tekstów był Tadeusz Klimowski. Zespół tworzyli muzycy amatorzy, na co dzień pracujący w takich zawodach jak dziennikarz, kolejarz, pracownik wyższej uczelni. Solistą kapeli był Józef Bartoń.
Zespół został założony pod koniec 1979 roku przez kompozytora i muzyka, [[Brunon Gościniak|Brunona Gościniaka]], oraz autora tekstów i dziennikarza radiowo-telewizyjnego, Tadeusza Klimowskiego, tworzących wspólnie repertuar do popularnej w latach 60. satyrycznej audycji radiowej ''Radiokuter''. Kapela działała przy ówczesnym stoczniowym Domu Kultury „Korab” w [[Szczecin|Szczecinie]]. Liderem, kierownikiem artystycznym (od 1985) oraz głównym współtwórcą repertuaru był [[Brunon Gościniak]]. Autorem większości tekstów był Tadeusz Klimowski. Zespół tworzyli muzycy amatorzy, na co dzień pracujący w takich zawodach jak dziennikarz, kolejarz, pracownik wyższej uczelni. Solistą kapeli był Józef Bartoń.
 
Ręczno-Nożna Kapela Przydrożna zadebiutowała w marcu 1980 roku podczas wojewódzkiego przeglądu zespołów muzycznych, który odbył się w Centrum Kultury Młodzieży „Słowianin” w [[Szczecin|Szczecinie]].


Kapela wystąpiła w filmie muzycznym zrealizowanym w Ośrodku TVP w [[Szczecin|Szczecinie]] przez Kazimierza Oracza wg scenariusza Tadeusza Klimowskiego.
Kapela wystąpiła w filmie muzycznym zrealizowanym w Ośrodku TVP w [[Szczecin|Szczecinie]] przez Kazimierza Oracza wg scenariusza Tadeusza Klimowskiego.

Wersja z 13:22, 11 maj 2016

Ręczno-Nożna Kapela Przydrożna – szczeciński zespół wokalno-instrumentalny wykonujący utwory z gatunku zwanego folklorem miejskim

STRONA W BUDOWIE

Historia

Zespół został założony pod koniec 1979 roku przez kompozytora i muzyka, Brunona Gościniaka, oraz autora tekstów i dziennikarza radiowo-telewizyjnego, Tadeusza Klimowskiego, tworzących wspólnie repertuar do popularnej w latach 60. satyrycznej audycji radiowej Radiokuter. Kapela działała przy ówczesnym stoczniowym Domu Kultury „Korab” w Szczecinie. Liderem, kierownikiem artystycznym (od 1985) oraz głównym współtwórcą repertuaru był Brunon Gościniak. Autorem większości tekstów był Tadeusz Klimowski. Zespół tworzyli muzycy amatorzy, na co dzień pracujący w takich zawodach jak dziennikarz, kolejarz, pracownik wyższej uczelni. Solistą kapeli był Józef Bartoń.

Ręczno-Nożna Kapela Przydrożna zadebiutowała w marcu 1980 roku podczas wojewódzkiego przeglądu zespołów muzycznych, który odbył się w Centrum Kultury Młodzieży „Słowianin” w Szczecinie.

Kapela wystąpiła w filmie muzycznym zrealizowanym w Ośrodku TVP w Szczecinie przez Kazimierza Oracza wg scenariusza Tadeusza Klimowskiego.Skład zespołuPiosenki (wybór)

Tytuł Kompozytor Autor tekstu Posłuchaj
Ach, Zofija! Marino Marini; aranż. Brunon Gościniak Tadeusz Klimowski
Biała mewa mel. rosyjska, oprac. Rajmund Fleszar Rajmund Fleszar
Felek ratownik Stanisław Berger Tadeusz Klimowski
Malowana lala Zygmunt Lewandowski Jerzy Rasciszewski
Polewaczka Brunon Gościniak Tadeusz Klimowski <player>15_Polewaczka.mp3</player>
Tango za kotarą Brunon Gościniak Tadeusz Klimowski
Turzyńska polka Brunon Gościniak Tadeusz KlimowskiRęczno-Nożna Kapela PrzydrożnaIES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz