Ratusz (Maszewo)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 10:58, 26 paź 2015 autorstwa Izabela Strzelecka (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{koordynaty|53.496028|15.061099|12}} {{Zabytek|660 z dnia 12 lipca 2010}} {{Obiekt infobox |obiekt = Ratusz |zabytek=|obiekt_grafika = Maszewo...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Geolokalizacja: 53.496028,15.061099

200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. 660 z dnia 12 lipca 2010[1]
Ratusz
Ratusz
Lokalizacja Plac Wolności 2, Maszewo
Projektant Lawerentz
Data budowy 1821-1827
[ Zobacz Ratusz na mapie.]

Budynek ratusza w Maszewie powstał w latach 1821-1827 według projektu mistrza budowlanego Lawerentza. Posadowiony jest na placu rynkowym, w miejscu pierwszej średniowiecznej budowli, która powstała zapewne wkrótce po lokacji miasta (w 1278 roku). Nieznana jest jednak jej forma architektoniczna. Według danych archiwalnych budowla ta została zniszczona w 1. poł. XVII w., wkrótce potem odbudowana z cegły. Na pocz. XIX w. ratusz został przebudowany, a następnie rozebrany i wzniesiony istniejący do dziś budynek. Jego obecna forma jest wynikiem przebudowy w 1920 roku.

Wymurowany z cegły ratusz ulokowany jest kalenicowo w pierzei zachodniej placu rynkowego, skrzydło boczne (oficyna) usytuowane jest przy ul. Krótkiej. Korpus główny założony został na prostokątnym rzucie, z przelotową sienią w osi krótkiej. W jej tylnej części umieszczone są schody. Pomieszczenia wnętrza zachowały częściowo pierwotny układ dwutraktowy. Do tylnej ściany korpusu (po stronie południowej) dostawione jest skrzydło boczne, na rzucie wydłużonego prostokąta.

Bryła korpusu parterowa, przekryta jest wysokim dwuspadowym dachem mansardowym (naczółkowym) z poddaszem mieszczącym dwa poziomy użytkowe. W obu połaciach dachowych umieszczone są wystawki (od frontu trzy, po stronie tylnej dwie).

Elewacje otynkowane, ze skromnym detalem tynkarskim, ograniczonym do opasek okiennych, gzymsowych, obiegających krawędzie szczytów, naroża części głównej podkreślone są pilastrami. Fasada 7-osiowa, symetryczna, z wejściem umieszczonym pośrodku elewacji. Akcentowana jest trzema 2-osiowymi wystawkami, zamkniętymi trójkątnymi szczytami. Wystawki elewacji tylnej o naczółkowym zadaszeniu. Budynek oficynowy dwukondygnacyjny, przekryty jest niskim dachem dwuspadowym.

We wnętrzu o częściowo wtórnych podziałach (mieszczącym komisariat policji, bank, urząd miejski), nie zachowało się historyczne wyposażenie.

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml

Bibliografia

  • Lemcke, H. Die Bau- und Kunstdenkmäler des Regierungsbezirks Stettin. H. IX. Kreis Naugard. Stettin 1910.
  • Karta ewidencyjna zabytków architektury i budownictwa. Oprac. B. Szerniewicz, 1996. Archiwum Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Kamila Wójcik