Rocznik Chojeński

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

"Rocznik Chojeński. Pismo historyczno-społeczne" powstał w 2009 roku, jako kontynuacja inicjatywy naukowej, realizowanej w Chojnie w latach 2007 i 2008. Zorganizowano wówczas dwie konferencje naukowe, na które przygotowane zostały materiały, opublikowane jako dwie części studiów Chojna i okolice na przestrzeni wieków (cz. I - 2007, cz. II - 2008).

Zainteresowanie historią miasta i dawnej Nowej Marchii w Chojnie oraz skupienie się wokół inicjatywy konferencyjnej grupy osób spowodowały, że zapadła decyzja o powołaniu periodyku popularnonaukowego, który przybliżałby zainteresowanym historię i współczesność miasta i regionu.

Pierwszy tom "Rocznika Chojeńskiego" ukazał się drukiem na przełomie listopada i grudnia 2009. Od tamtej pory ukazuje się cyklicznie, zawsze późną jesienią. Zawartość tomów dostępna na stronie www.rocznikchojenski.pl.

Skład pierwszej rady redakcyjnej: Wojciech Długoborski Adam Fedorowicz Saba Keller Przemek Lewandowski Paweł Migdalski (sekretarz redakcji) Robert Ryss Grzegorz Sakowski Radosław Skrycki (redaktor naczelny)

Od 2014 roku redakcję tworzą: Dorota Dobak-Hadrzyńska (od II tomu prowadzi stały dział "Terra Artificum") Michał Gierke (sekretarz redakcji) Przemek Lewandowski Robert Ryss Radosław Skrycki (redaktor naczelny)

W 2012 roku pismo zostało zgłoszone do oceny parametrycznej czasopism, prowadzonej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2013 roku w ocenie ministerialnej otrzymało 4 punkty w grupie czasopism w kategorii B.

Aktualna Rada Naukowa: prof. dr hab. Radosław Gaziński (Szczecin, przewodniczący) dr hab. Dariusz A. Rymar (Gorzów) dr Eryk Krasucki (Drawsko) dr Marcin Majewski (Stargard) dr Tomasz Ślepowroński (Greifswald)