Roman Sierociński

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 11:48, 26 lut 2021 autorstwa Sylwia Wesołowska (dyskusja | edycje) (→‎Bibliografia)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Roman Sierociński
działacz społeczny, pionier, pedagog
Data urodzenia 19 czerwca 1893
Miejsce urodzenia Sorokotiahy, Ukraina
Data śmierci 5 października 1976
Miejsce śmierci Koszalin
Narodowość polska

Roman Sierociński (1893-1976) - koszaliński działacz społeczny,organizator oświaty, pionier Koszalina.

Życiorys

W 1912 zdał maturę i rozpoczął studia na Wydz. Budowy Maszyn Politechniki Kijowskiej. W 1917 trafił do polskich oddziałów generała Dowbor-Muśnickiego. Ukończył po I Wojnie światowej w Warszawie kurs dla oficerów oświatowych. W 1925 uzyskał awans na kapitana i rozpoczął studia geograficzne na Uniwersytecie Warszawskim. Dyplom magistra geografii i geologii uzyskał w 1930. We wrześniu 1939 został skierowany do Dowództwa Okręgu Korpusu Lublin w charakterze kuriera wojskowego. Był internowany na Węgrzech, od 1944 w Austrii i Niemczech, gdzie doczekał wyzwolenia.

Po wojnie osiadł w Koszalinie. Początkowo pracował w administracji urzędu powiatowego i wojewódzkiego. Następnie zajął się organizacją pierwszego liceum ogólnokształcącego w Koszalinie (obecnie I L.O. im. Stanisława Dubois) i został jego pierwszym dyrektorem. Następnie pracował nad powołaniem liceum dla dorosłych, a potem liceum korespondencyjnego. Pracę nauczyciela kontynuował także po przejściu na emeryturę.

Był aktywnym działaczem społecznym. W ramach działalności Towarzystwa Wiedzy Powszechnej wygłaszał liczne odczyty popularyzujące ziemię koszalińską m.in. w zakładach pracy, za co w 1959 otrzymał odznakę "Zasłużony Popularyzator Wiedzy". Należał do Ligi Ochrony Przyrody i Związku Nauczycielstwa Polskiego. Zorganizował w Koszalinie oddział Towarzystwa Przyjaciół Pamiętnikarstwa. Był radnym Powiatowej i Miejskiej Rady Narodowej w Koszalinie oraz ławnikiem Sądu Wojewódzkiego.

Roman Sierociński zmarł w wieku 83 lat wskutek obrażeń odniesionych w wypadku ulicznym. Został pochowany na cmentarzu w Koszalinie w Alei Zasłużonych.

Odznaczenia

  • Srebrny Krzyż Zasługi
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Przypisy

Bibliografia

  • Pionierzy Ziemi Koszalińskiej i ich wspomnienia. Koszalin: Stowarzyszenie Przyjaciół Koszalina, Klub Pioniera Koszalina, Koszalińska Biblioteka Publiczna, 2010. ISBN 978-83-87317-64-5.
  • Bernard Konarski, Ich pasją była turystyka, Zarząd Wojewódzki Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Koszalinie, Koszalin 1983Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski