Rzeźba Marynarz Sternik (Szczecin): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 16: Linia 16:


==Historia==
==Historia==
Prace nad rzeźbą trwały dziewięć miesięcy. W alei fontann ustawiona została [[19 czerwca]] [[1980]] roku na wniosek [[Zbigniew Abrahamowicz|Zbigniewa Abrahamowicza]], głównego architekta miasta. W [[2007]] roku niekorzystnie zmieniła się ekspozycja rzeźby - za pomnikiem pojawiły się pawilony gastronomiczne z płaskim dachem, które zasłoniły oś widokową Złotego Szlaku. W tym samym czasie pomnik poddano renowacji - przy sterze uzupełniono brakujące elementy, całą rzeźbę dokładnie oczyszczono, zmieniono też okładzinę cokołu i przycięto zieleń zasłaniającą pomnik.
Pomysłodawcą akcji stawiania w [[Szczecin|Szczecinie]] pomników i akcentów rzeźbiarskich o tematyce morskiej było w [[1972]] roku [[Towarzystwo Przyjaciół Szczecina]].
==Wymiary==
Rzeźba - wys. ok. 385 cm x szer. 230 cm x gł. 160 cm
Cokół - wys. 115 cm x szer. 380 cm x gł. 200 cm
==Bibliografia==

Wersja z 17:39, 6 kwi 2015

Rzeźba Marynarz Sternik
Rzeźba Marynarz Sternik
Autor Ryszard Chachulski
Lokalizacja Plac Grunwaldzki
Data powstania 1980
Materiał blacha miedziana, beton, okładzina granitowa
Wymiary {{{wymiary}}}


Rzeźba Marynarz Sternik – zlokalizowana w ciągu spacerowym al. Papieża Jana Pawła II, w alei fontann przy Placu Grunwaldzkim.

Opis

Monumentalna rzeźba przedstawiająca marynarza sternika. Wykonana z blachy miedzianej metodą groszkowania i spawania, ustawiona na betonowym cokole obłożonym granitowymi płytami. Marynarz za sterem, ukazany w całej postaci, stojący na szeroko rozstawionych nogach, trzyma dłonie na rumbach wystających poza obręcz koła sterowego. Ubrany jest w szeroką bluzę marynarską oraz długie spodnie z rozszerzonymi u dołu nogawkami. Przy szyi, dla osłony przed wiatrem, ma wysoko postawiony kołnierz, na głowie zaś okrągłą czapkę marynarską bez daszka. Stanowi przykład kompozycji figuralnej o syntetycznej, sumarycznej, kubizującej formie. Mimo dużej skali - realizacja ma prawie 5 metrów - cechuje ją lekkość i harmonia.

Historia

Prace nad rzeźbą trwały dziewięć miesięcy. W alei fontann ustawiona została 19 czerwca 1980 roku na wniosek Zbigniewa Abrahamowicza, głównego architekta miasta. W 2007 roku niekorzystnie zmieniła się ekspozycja rzeźby - za pomnikiem pojawiły się pawilony gastronomiczne z płaskim dachem, które zasłoniły oś widokową Złotego Szlaku. W tym samym czasie pomnik poddano renowacji - przy sterze uzupełniono brakujące elementy, całą rzeźbę dokładnie oczyszczono, zmieniono też okładzinę cokołu i przycięto zieleń zasłaniającą pomnik.

Pomysłodawcą akcji stawiania w Szczecinie pomników i akcentów rzeźbiarskich o tematyce morskiej było w 1972 roku Towarzystwo Przyjaciół Szczecina.

Wymiary

Rzeźba - wys. ok. 385 cm x szer. 230 cm x gł. 160 cm


Cokół - wys. 115 cm x szer. 380 cm x gł. 200 cm

Bibliografia