Sala Stefana Flukowskiego: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 5: Linia 5:
Sala Stefana Flukowskiego<ref>Stefan Flukowski (1902 – 1972) – poeta, prozaik, dramatopisarz i tłumacz literatury francuskiej i rosyjskiej. Związany z grupą literacką Kwadryga. W czasie II wojny światowej więzień obozu jenieckiego w Woldenbergu  (dziś Dobiegniew).</ref>została otwarta w maju 1977 roku w [[Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie|Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie]] (dziś Książnicy Pomorskiej). Wyposażenie Sali stanowią eksponaty i księgozbiór, które przekazały żona poety, Maria Flukowska, a po jej śmierci, w latach późniejszych także jej córka, Halina Leszczyńska. W zamyśle twórców Sali, ma ona stanowić częściową rekonstrukcję warszawskiej pracowni S. Flukowskiego.  
Sala Stefana Flukowskiego<ref>Stefan Flukowski (1902 – 1972) – poeta, prozaik, dramatopisarz i tłumacz literatury francuskiej i rosyjskiej. Związany z grupą literacką Kwadryga. W czasie II wojny światowej więzień obozu jenieckiego w Woldenbergu  (dziś Dobiegniew).</ref>została otwarta 8 maja 1977 roku w [[Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie|Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie]] (dziś Książnicy Pomorskiej). Wyposażenie Sali stanowią eksponaty muzealne (m. in. pamiątki osobiste i przedmioty codziennego użytku), dzieła sztuki, księgozbiór i archiwalia, które przekazały żona poety, Maria Flukowska, a po jej śmierci, w latach późniejszych także jej córka, Halina Leszczyńska. W zamyśle twórców Sali, ma ona stanowić częściową rekonstrukcję warszawskiej pracowni S. Flukowskiego.  


Wśród przekazanych eksponatów, obok mebli<ref>Znajduje się tu m. in. niewielki stolik do pracy będący właśnością Stanisława Ignacego Witkiewicza, a który znalazł się w posiadaniu Flukowskich za przyczyną Jadwigi Witkiewiczowej, zaprzyjaźnionej po wojnie z rodziną poety. W Sali stanął także stół, przy którym lubił pisać Flukowski, fotele i niewielki stolik kawowy.</ref>, znalazły się obrazy, rzeźby oraz pamiątki osobiste i przedmioty codziennego użytku.
Wśród przekazanych eksponatów, obok mebli<ref>Znajduje się tu m. in. niewielki stolik do pracy będący właśnością Stanisława Ignacego Witkiewicza, a który znalazł się w posiadaniu Flukowskich za przyczyną Jadwigi Witkiewiczowej, zaprzyjaźnionej po wojnie z rodziną poety. W Sali stanął także stół, przy którym lubił pisać Flukowski, fotele i niewielki stolik kawowy.</ref> uwagę zwracają przede wszystkim dzieła sztuki. Są to portrety autorstwa Witkacego (m. in. portret żony, Jadwigi Witkiewiczowej), obrazy Marii i Stanisława Dawskich, Władysława Lama, Leokadii Bielskiej-Tworkowskiej, Marii Jaremianki oraz Xawerego Dunikowskiego (m. in. portret S. Flukowskiego).
Muzealne ściany ozdabiają portrety autorstwa Witkacego (m. in. portret żony, Jadwigi Witkiewiczowej), obrazy Marii i Stanisława Dawskich, Władysława Lama, Leokadii Bielskiej-Tworkowskiej, Marii Jaremianki oraz Xawerego Dunikowskiego (m. in. portret S. Flukowskiego).
Uzupełnieniem wyposażenia Sali są rzeźby Xawerego Dunikowskiego, Anny Dębskiej oraz egipskiego twórcy Mohammeda Hagrasa<ref>M. Hagras był uczestnikiem Międzynarodowego Festiwalu Młodzieży, który odbywał się w Warszawie w 1955 roku. Po zakończeniu imprezy przebywał w Polsce przez kilka miesięcy.</ref>.
Uzupełnieniem wyposażenia Sali są także rzeźby Xawerego Dunikowskiego, Anny Dębskiej oraz egipskiego twórcy Mohammeda Hagrasa<ref>M. Hagras był uczestnikiem Międzynarodowego Festiwalu Młodzieży, który odbywał się w Warszawie w 1955 roku. Po zakończeniu imprezy przebywał w Polsce przez kilka miesięcy.</ref>.
Ciekawostkę wśród muzealiów stanowi niewątpliwie kolekcja ceramiki pochodzącej z kaszubskiej pracowni Neclów z Chmielna. Składają się na nią wazony i dzbany z charakterystycznym motywem zdobniczym.<ref>"Necle" poeta zaczął zbierać w latach 50. zachwycony formą, kolorystyką i ornamentyką tych wyrobów.</ref>
Ciekawostkę wśród muzealiów stanowi niewątpliwie kolekcja ceramiki pochodzącej z kaszubskiej pracowni Neclów z Chmielna. Składają się na nią wazony i dzbany z charakterystycznym motywem zdobniczym.<ref>"Necle" poeta zaczął zbierać w latach 50. zachwycony formą, kolorystyką i ornamentyką tych wyrobów.</ref>


W Sali S. Flukowskiego znajduje się księgozbiór poety liczący 2800 woluminów, odzwierciedlający jego humanistyczne zainteresowania.
W Sali S. Flukowskiego znajduje się księgozbiór poety liczący 2800 woluminów, odzwierciedlający jego humanistyczne zainteresowania.
Za przyczyną Marii Flukowskiej, obok wymienionych obiektów, do Sali trafiły także rękopisy utworów poety (w tym niepublikowane), spisane wspomnienia z pobytu w Woldenbergu oraz osobista korespondencja.  
 
Obok wymienionych obiektów, do Sali trafiły także rękopisy utworów poety (w tym niepublikowane), spisane wspomnienia z pobytu w Woldenbergu oraz osobista korespondencja. Za przyczyną Marii Flukowskiej, wraz z materiałami, które przekazała po swym mężu, do biblioteki trafiły również cenne archiwa, m. in. X. Dunikowskiego<ref>M. Flukowska była asystentka artysty w latach 1948-1964 i w tym czasie gromadziła jego archiwum. Zdołała zgromadzić artykuły prasowe, zapiski, fotografie, dokumentację wystaw i korespondencję</ref>.oraz Jadwigi Witkiewiczowej. W jej spuściźnie, obok fotografii  i dokumentów znajduje się korespondencja prowadzona z mężem, Stanisławem Ignacym Witkiewiczem. Obejmuje ona 1300 listów pisanych w latach 1924 - 1939.

Wersja z 18:45, 28 wrz 2015


Sala Stefana Flukowskiego - sala muzealna w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.


Sala Stefana Flukowskiego[1]została otwarta 8 maja 1977 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie (dziś Książnicy Pomorskiej). Wyposażenie Sali stanowią eksponaty muzealne (m. in. pamiątki osobiste i przedmioty codziennego użytku), dzieła sztuki, księgozbiór i archiwalia, które przekazały żona poety, Maria Flukowska, a po jej śmierci, w latach późniejszych także jej córka, Halina Leszczyńska. W zamyśle twórców Sali, ma ona stanowić częściową rekonstrukcję warszawskiej pracowni S. Flukowskiego.

Wśród przekazanych eksponatów, obok mebli[2] uwagę zwracają przede wszystkim dzieła sztuki. Są to portrety autorstwa Witkacego (m. in. portret żony, Jadwigi Witkiewiczowej), obrazy Marii i Stanisława Dawskich, Władysława Lama, Leokadii Bielskiej-Tworkowskiej, Marii Jaremianki oraz Xawerego Dunikowskiego (m. in. portret S. Flukowskiego). Uzupełnieniem wyposażenia Sali są rzeźby Xawerego Dunikowskiego, Anny Dębskiej oraz egipskiego twórcy Mohammeda Hagrasa[3]. Ciekawostkę wśród muzealiów stanowi niewątpliwie kolekcja ceramiki pochodzącej z kaszubskiej pracowni Neclów z Chmielna. Składają się na nią wazony i dzbany z charakterystycznym motywem zdobniczym.[4]

W Sali S. Flukowskiego znajduje się księgozbiór poety liczący 2800 woluminów, odzwierciedlający jego humanistyczne zainteresowania.

Obok wymienionych obiektów, do Sali trafiły także rękopisy utworów poety (w tym niepublikowane), spisane wspomnienia z pobytu w Woldenbergu oraz osobista korespondencja. Za przyczyną Marii Flukowskiej, wraz z materiałami, które przekazała po swym mężu, do biblioteki trafiły również cenne archiwa, m. in. X. Dunikowskiego[5].oraz Jadwigi Witkiewiczowej. W jej spuściźnie, obok fotografii i dokumentów znajduje się korespondencja prowadzona z mężem, Stanisławem Ignacym Witkiewiczem. Obejmuje ona 1300 listów pisanych w latach 1924 - 1939.Przypisy

  1. Stefan Flukowski (1902 – 1972) – poeta, prozaik, dramatopisarz i tłumacz literatury francuskiej i rosyjskiej. Związany z grupą literacką Kwadryga. W czasie II wojny światowej więzień obozu jenieckiego w Woldenbergu (dziś Dobiegniew).
  2. Znajduje się tu m. in. niewielki stolik do pracy będący właśnością Stanisława Ignacego Witkiewicza, a który znalazł się w posiadaniu Flukowskich za przyczyną Jadwigi Witkiewiczowej, zaprzyjaźnionej po wojnie z rodziną poety. W Sali stanął także stół, przy którym lubił pisać Flukowski, fotele i niewielki stolik kawowy.
  3. M. Hagras był uczestnikiem Międzynarodowego Festiwalu Młodzieży, który odbywał się w Warszawie w 1955 roku. Po zakończeniu imprezy przebywał w Polsce przez kilka miesięcy.
  4. "Necle" poeta zaczął zbierać w latach 50. zachwycony formą, kolorystyką i ornamentyką tych wyrobów.
  5. M. Flukowska była asystentka artysty w latach 1948-1964 i w tym czasie gromadziła jego archiwum. Zdołała zgromadzić artykuły prasowe, zapiski, fotografie, dokumentację wystaw i korespondencję
Bibliografia

  • Sala Stefana Flukowskiego i rękopiśmienne spuścizny literackie w posiadaniu Biblioteki Głównej WiMBP w Szczecinie. W: Bibliotekarz Zachodniopomorski, 1979, nr 2-3, s. 12-17.
  • Kosman, Janina. Sala im. Stefana Flukowskiego. W: Bibliotekarz Zachodniopomorski, 1987, nr 2-3, s. 79-86.
  • Polskie muzea literackie. Warszawa 2011, s.50-51. ISBN 978-83-8937-60-6
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Alicja Łojko