Sieć mikrofonowa (radio)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 12:30, 17 paź 2019 autorstwa Andriusza (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "'''Sieć mikrofonowa''' – cykliczna audycja satyryczna realizowana przez Rozgłośnię Polskiego Radia w Szczecinie Powstała pod koniec lat czterdziestych cykliczna...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sieć mikrofonowa – cykliczna audycja satyryczna realizowana przez Rozgłośnię Polskiego Radia w Szczecinie

Powstała pod koniec lat czterdziestych cykliczna audycja radiowa bazowała na listach interwencyjnych od słuchaczy. Sporadycznie opierała się także na wybranych, krytycznych notatkach z ogólnopolskiej i lokalnej prasy. Autorzy, w większości współtwórcy audycji, na zamówienie redakcji pisali satyryczne wstawki (także piosenki), które stanowiły ilustrację do cytowanych fragmentów artykułów prasowych. Teksty pisali najczęściej Zdzisław Kuntsman (również wykonawca), Henryk Piotrowski, Witold Sawaszkiewicz, Stanisław Szydłowski i Władysław Wojciechowski. Za oprawę muzyczną odpowiadali Walerian Pawłowski i Zygmunt Rychter. Autorem tekstów, wykonawcą i reżyserem w jednej osobie był znany aktor Ryszard Pietruski.

Pierwsza Sieć prawdopodobnie została nadana już w roku 1948, bo z tego okresu zachował się w archiwach Polskiego Radia w Szczecinie jeden z odcinków cyklu. Na początku lat pięćdziesiątych wraz ze zmianami personalnymi zmienił się też charakter audycji. Nowy cykl otrzymał nazwę Radiokuter.

ŹródłaIES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz