Siedliczanka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (zamienił w treści „ "” na „ „”)
m (zamienił w treści „" ” na „” ”)
Linia 12: Linia 12:
  |mapa_link=
  |mapa_link=
}}
}}
'''Siedliczanka''' (niem. ''Heckelwerks-Mühl-Bach'') – strumień o długości ok. 3 km, powstający z połączenia dwóch strumieni: [[Tatyńska Struga|Tatyńskiej Strugi]] i [[Piwniczna Struga|Piwnicznej Strugi]]  <ref>[[ Tadeusz Białecki]], [[Lucyna Turek-Kwiatkowska]], [[Szczecin stary i nowy]], wyd. Szczecińskie Wydawnictwo Kultury, Szczecin 1991, str. 367</ref>. Obecnie Siedliczanka w znacznej części przebiega w podziemnym rurociągu, wychodząc na powierzchnię na obszarze działek w Policach przy ul. Piłsudskiego. Łuk ul. Wyszyńskiego w Policach wytyczony jest wzdłuż biegu tego strumyka. Niemiecka nazwa strumienia nawiązuje do funkcjonującego w Tatyni młyna wodnego o nazwie „Heckelwerks Wassermühle" <ref>Jan Matura, Police, Galeria Historyczna Polic, http://police750.blogspot.com/2009/02/strumyki.html.</ref> W [[Mścięcino|Mścięcinie]] strumień wpadał do [[Grzybnica|Grzybnicy]], stanowiąc jej lewy dopływ <ref>Mapa z serii Messtischblatt, Pölitz (arkusz nr. 2453), rok wydania 1936, online http://mapy.amzp.pl/tk25_list.cgi?show=2453;sort=w</ref>.
'''Siedliczanka''' (niem. ''Heckelwerks-Mühl-Bach'') – strumień o długości ok. 3 km, powstający z połączenia dwóch strumieni: [[Tatyńska Struga|Tatyńskiej Strugi]] i [[Piwniczna Struga|Piwnicznej Strugi]]  <ref>[[ Tadeusz Białecki]], [[Lucyna Turek-Kwiatkowska]], [[Szczecin stary i nowy]], wyd. Szczecińskie Wydawnictwo Kultury, Szczecin 1991, str. 367</ref>. Obecnie Siedliczanka w znacznej części przebiega w podziemnym rurociągu, wychodząc na powierzchnię na obszarze działek w Policach przy ul. Piłsudskiego. Łuk ul. Wyszyńskiego w Policach wytyczony jest wzdłuż biegu tego strumyka. Niemiecka nazwa strumienia nawiązuje do funkcjonującego w Tatyni młyna wodnego o nazwie „Heckelwerks Wassermühle” <ref>Jan Matura, Police, Galeria Historyczna Polic, http://police750.blogspot.com/2009/02/strumyki.html.</ref> W [[Mścięcino|Mścięcinie]] strumień wpadał do [[Grzybnica|Grzybnicy]], stanowiąc jej lewy dopływ <ref>Mapa z serii Messtischblatt, Pölitz (arkusz nr. 2453), rok wydania 1936, online http://mapy.amzp.pl/tk25_list.cgi?show=2453;sort=w</ref>.
{{Przypisy}}
{{Przypisy}}


[[Kategoria:Rzeki i strumienie]]
[[Kategoria:Rzeki i strumienie]]

Wersja z 14:53, 19 kwi 2013

Siedliczanka
Siedliczanka
Zrób zdjęcie tego miejsca: Pomóż nam
Uchodzi do Grzybnica (dopływ Łarpi)
Miejsce ujścia Mścięcino
Nazwa niemiecka Heckelwerks-Mühl-Bach
Lokalizacja źródła 1 km na północny wschód od wsi Siedlice
Długość 3

Siedliczanka (niem. Heckelwerks-Mühl-Bach) – strumień o długości ok. 3 km, powstający z połączenia dwóch strumieni: Tatyńskiej Strugi i Piwnicznej Strugi [1]. Obecnie Siedliczanka w znacznej części przebiega w podziemnym rurociągu, wychodząc na powierzchnię na obszarze działek w Policach przy ul. Piłsudskiego. Łuk ul. Wyszyńskiego w Policach wytyczony jest wzdłuż biegu tego strumyka. Niemiecka nazwa strumienia nawiązuje do funkcjonującego w Tatyni młyna wodnego o nazwie „Heckelwerks Wassermühle” [2] W Mścięcinie strumień wpadał do Grzybnicy, stanowiąc jej lewy dopływ [3].

Przypisy

  1. Tadeusz Białecki, Lucyna Turek-Kwiatkowska, Szczecin stary i nowy, wyd. Szczecińskie Wydawnictwo Kultury, Szczecin 1991, str. 367
  2. Jan Matura, Police, Galeria Historyczna Polic, http://police750.blogspot.com/2009/02/strumyki.html.
  3. Mapa z serii Messtischblatt, Pölitz (arkusz nr. 2453), rok wydania 1936, online http://mapy.amzp.pl/tk25_list.cgi?show=2453;sort=w