Skarb z Orla: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "__NOTOC__ {{Pomnik infobox |pomnik_nazwa = Skarb z Orla |pomnik_grafika = |grafika_opis = |autor = |lokalizacja = ...")
 
 
(Nie pokazano 9 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 2: Linia 2:
{{Pomnik infobox
{{Pomnik infobox
  |pomnik_nazwa        = Skarb z Orla
  |pomnik_nazwa        = Skarb z Orla
  |pomnik_grafika      =  
  |pomnik_grafika      = Skarb z Orla.JPG
  |grafika_opis        =  
  |grafika_opis        = Skarb złotych bransolet z Orla
  |autor                =
  |autor                =
  |lokalizacja          = [[Muzeum Narodowe w Szczecinie]]
  |lokalizacja          = [[Muzeum Narodowe w Szczecinie]]
  |data_powstania      =  
  |data_powstania      = V okres epoki brązu (ok. 1000–850 lat przed Chr.)
  |materiał            =  
  |materiał            = złoto
}}
}}


'''Złoty skarb z Orla''', [[Orle (powiat łobeski)|Orle]], [[Gmina Radowo Małe|gm. Radowo Małe]], [[Powiat łobeski|pow. łobeski]], [[Województwo zachodniopomorskie|woj. zachodniopomorskie]] (niem. ''Haseleu'', ''Kreis Regenwalde'').<br />


Znalezisko archeologiczne złożone z trzech bransolet, tzw. ''goldene Eidringe'' ("pierścienie przysięgi"), romantyczna nazwa wprowadzona do literatury naukowej w [[1837]] roku przez duńskiego badacza Christiana Jürgensena Thomsena.
Obecnie skarb przechowywany jest w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie. Z uwagi na rodzaj i ilość kruszca oraz duże walory estetyczne obręcze należą do grupy najcenniejszych zabytków pradziejowych w szczecińskim muzeum.


==Opis==


Trzy bliźniacze bransolety (jedna zachowana we fragmencie) wykonane zostały ze złotej blachy, której brzegi zwinięte są charakterystycznie do wewnątrz, tworząc wąskie, puste obręcze średnicy około 8 cm, zwieńczone pieczątkowatymi (miseczkowatymi) zakończeniami. Są to niewielkie elementy przypominające naparstki, ozdobione gładkim i karbowanym żebrowaniem. Ornament w postaci poprzecznych nacięć i zygzaków pokrywa także skrajne części kabłąków.<br />


Skarb został znaleziony na polu podczas orki, w granicach miejscowości Orle (niem. ''Haseleu'', ''Kreis Regenwalde''), gm. Radowo Małe, pow. łobeski, woj. zachodniopomorskie. Sądząc z niskiego numeru inwentarzowego nadanego odkryciu (sygn. 842) miało to miejsce około połowy [[XIX wiek|XIX]] stulecia.
==Pochodzenie i chronologia==
Typ bransolet reprezentowany przez okazy z Orla charakterystyczny jest głównie dla obszaru południowej Skandynawii (koncentracja na wyspach duńskich), strefy meklembursko-brandenburskiej oraz Pomorza, z którego znanych jest ogółem 30 sztuk. <br />
Złote bransolety, w przeciwieństwie do swoich mniej licznych odpowiedników z brązu (''bronzene Eidringe'') odkrywanych głównie w pochówkach, pochodzą wyłącznie ze skarbów i tzw. znalezisk luźnych, czyli takich, które nie mają rozpoznanego kontekstu kulturowego, z uwagi na brak danych o warunkach odkrycia. <br />
Genetycznie ozdoby typu Eidringe mają związek z kulturą nordyjską rozwijającą się w ciągu epoki brązu i prawdopodobnie wykonywane były głównie w warsztatach północnoniemieckich i skandynawskich.
Przypuszcza się, że na polski odcinek Bałtyku złote bransolety z pieczątkowatymi zakończeniami dotarły na skutek wymiany handlowej z tymi terenami.
Produkcję starszej odmiany o masywnym, litym korpusie rozpoczęto już w IV okresie epoki brązu, natomiast młodsza odmiana – pusta w środku, do której należą egzemplarze z Orla charakterystyczna jest dla następnego, V okresu epoki brązu, przypadającego na lata około 1000–850 przed Chr.
==Historia zabytku==
Skarb, po odkryciu najpewniej około połowy [[XIX wiek]]u, trafił do zbiorów Towarzystwa Historii i Starożytności Pomorza (niem. ''Gesellschaft für Pommersche Geschichte und Altertumskunde'') zawiązanego w [[1824]] roku w Szczecinie.
Wraz z całymi zasobami Towarzystwa został następnie przekazany do powołanego w [[1913]] roku Muzeum Miejskiego (niem. ''Stadtmuseum'', ''Museum der Stadt Stettin''), a od [[1928]] do [[1944]] roku przechowywany był w Muzeum Krajowym (niem. ''[[Pommersches Landesmuseum]]''). <br />
Pod koniec II wojny światowej trafił na listę ewakuacyjną i został wywieziony w bezpieczne miejsce, w głąb Niemiec.
W latach [[2008]]–[[2009]] doszło do ważnej, dwustronnej wymiany polsko-niemieckiej w zakresie dawnych zbiorów archeologicznych, w której wyniku skarb z Orla powrócił do [[Szczecin]]a wraz z wieloma innymi cennymi zabytkami.<br />
W [[2012]] roku został zilustrowany w okolicznościowym katalogu pt. „Zaginione-Ocalone. Szczecińska kolekcja starożytności pomorskich”, towarzyszącym dużej [[Wystawa "Zaginione - Ocalone"|wystawie]] o tym samym tytule.
W 2015/2016 roku bransolety były prezentowane w [[Pałac Sejmu Stanów Pomorskich|gmachu muzealnym przy ul. Staromłyńskiej 27]] w ramach czasowej ekspozycji zatytułowanej „Wędrówki archeologiczne po ziemi łobeskiej”.
Informacje o zabytku, poza literaturą fachową, można znaleźć w archiwum dawnym Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie – teczka numer 867 oraz katalog kartkowy zbiorów ''Gesselschaft für Pommersche Geschichte und Altertumskunde''.
==Bibligrafia==
*Blajer Wojciech, Skarby przedmiotów metalowych z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza na ziemiach polskich, Kraków 2001. ISBN 83-7188-419-2.
*Bukowski Zbigniew, Pomorze w epoce brązu w świetle dalekosiężnych kontaktów wymiennych, Gdańsk 1998. ISBN 83-87359-19-X.
*Fogel Jerzy, “Import” nordyjski na ziemiach polskich u schyłku epoki brązu, Poznań 1988. ISBN 83-232-0068-8, ISSN 0554-8195.
*[https://archive.org/details/katalogderausst00urgegoog Katalog der Ausstellung Prähistorischer und Anthropologischer Funde Deutschlands], Berlin 1880, s. 317–329 [online]. [Przeglądany 17. Listopada 2017].
*Kozłowska Dorota, Słowiński Sławomir, Wędrówki archeologiczne po ziemi łobeskiej / Archaeological Tour in Łobez Land, Pomorskie zbiory archeologiczne Muzeum Narodowego w Szczecinie III, Szczecin 2015. ISBN 978-83-63365-37-0.
*Kozłowska-Skoczka Dorota, Epoka brązu – wczesna epoka żelaza – katalog zabytków, [w:] Zaginione – Ocalone. Szczecińska kolekcja starożytności pomorskich / Lost – Saved. The Pomeranian Antiquities Collection of Szczecin, red. Krzysztof Kowalski, Dorota Kozłowska-Skoczka, Szczecin 2012, s. 121–192. ISBN 978-83-63365-20-2.
*Kunkel Otto, Pommersche Urgeschichte in Bildern, Stettin 1931.
*Sprockhoff Ernst, Jungbronzezeitliche Hortfunde der Südzone des Nordisches Kreises (Periode V), I, II, Kataloge des Römisch-Germanisches Zentralmuseum zu Mainz 16, Mainz 1956.
Linia 23: Linia 62:
[[Kategoria:Orle (powiat łobeski)]]
[[Kategoria:Orle (powiat łobeski)]]
[[Kategoria:Gmina Radowo Male]]
[[Kategoria:Gmina Radowo Male]]
{{kategoria:Powiat łobeski]]
[[Kategoria:Powiat łobeski]]
[[Kategoria:Pomeranica - Muzealnictwo]]
[[Kategoria:Pomeranica - Muzealnictwo]]
[[Kategoria:Pomeranica - Sztuka]]
[[Kategoria:Pomeranica - Sztuka]]

Aktualna wersja na dzień 12:05, 7 lut 2018

Skarb z Orla
Skarb z Orla
Skarb złotych bransolet z Orla
Lokalizacja Muzeum Narodowe w Szczecinie
Data powstania V okres epoki brązu (ok. 1000–850 lat przed Chr.)
Materiał złoto
Wymiary {{{wymiary}}}


Złoty skarb z Orla, Orle, gm. Radowo Małe, pow. łobeski, woj. zachodniopomorskie (niem. Haseleu, Kreis Regenwalde).

Znalezisko archeologiczne złożone z trzech bransolet, tzw. goldene Eidringe ("pierścienie przysięgi"), romantyczna nazwa wprowadzona do literatury naukowej w 1837 roku przez duńskiego badacza Christiana Jürgensena Thomsena. Obecnie skarb przechowywany jest w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie. Z uwagi na rodzaj i ilość kruszca oraz duże walory estetyczne obręcze należą do grupy najcenniejszych zabytków pradziejowych w szczecińskim muzeum.

Opis

Trzy bliźniacze bransolety (jedna zachowana we fragmencie) wykonane zostały ze złotej blachy, której brzegi zwinięte są charakterystycznie do wewnątrz, tworząc wąskie, puste obręcze średnicy około 8 cm, zwieńczone pieczątkowatymi (miseczkowatymi) zakończeniami. Są to niewielkie elementy przypominające naparstki, ozdobione gładkim i karbowanym żebrowaniem. Ornament w postaci poprzecznych nacięć i zygzaków pokrywa także skrajne części kabłąków.

Skarb został znaleziony na polu podczas orki, w granicach miejscowości Orle (niem. Haseleu, Kreis Regenwalde), gm. Radowo Małe, pow. łobeski, woj. zachodniopomorskie. Sądząc z niskiego numeru inwentarzowego nadanego odkryciu (sygn. 842) miało to miejsce około połowy XIX stulecia.

Pochodzenie i chronologia

Typ bransolet reprezentowany przez okazy z Orla charakterystyczny jest głównie dla obszaru południowej Skandynawii (koncentracja na wyspach duńskich), strefy meklembursko-brandenburskiej oraz Pomorza, z którego znanych jest ogółem 30 sztuk.

Złote bransolety, w przeciwieństwie do swoich mniej licznych odpowiedników z brązu (bronzene Eidringe) odkrywanych głównie w pochówkach, pochodzą wyłącznie ze skarbów i tzw. znalezisk luźnych, czyli takich, które nie mają rozpoznanego kontekstu kulturowego, z uwagi na brak danych o warunkach odkrycia.
Genetycznie ozdoby typu Eidringe mają związek z kulturą nordyjską rozwijającą się w ciągu epoki brązu i prawdopodobnie wykonywane były głównie w warsztatach północnoniemieckich i skandynawskich. Przypuszcza się, że na polski odcinek Bałtyku złote bransolety z pieczątkowatymi zakończeniami dotarły na skutek wymiany handlowej z tymi terenami. Produkcję starszej odmiany o masywnym, litym korpusie rozpoczęto już w IV okresie epoki brązu, natomiast młodsza odmiana – pusta w środku, do której należą egzemplarze z Orla charakterystyczna jest dla następnego, V okresu epoki brązu, przypadającego na lata około 1000–850 przed Chr.

Historia zabytku

Skarb, po odkryciu najpewniej około połowy XIX wieku, trafił do zbiorów Towarzystwa Historii i Starożytności Pomorza (niem. Gesellschaft für Pommersche Geschichte und Altertumskunde) zawiązanego w 1824 roku w Szczecinie. Wraz z całymi zasobami Towarzystwa został następnie przekazany do powołanego w 1913 roku Muzeum Miejskiego (niem. Stadtmuseum, Museum der Stadt Stettin), a od 1928 do 1944 roku przechowywany był w Muzeum Krajowym (niem. Pommersches Landesmuseum).

Pod koniec II wojny światowej trafił na listę ewakuacyjną i został wywieziony w bezpieczne miejsce, w głąb Niemiec. W latach 20082009 doszło do ważnej, dwustronnej wymiany polsko-niemieckiej w zakresie dawnych zbiorów archeologicznych, w której wyniku skarb z Orla powrócił do Szczecina wraz z wieloma innymi cennymi zabytkami.

W 2012 roku został zilustrowany w okolicznościowym katalogu pt. „Zaginione-Ocalone. Szczecińska kolekcja starożytności pomorskich”, towarzyszącym dużej wystawie o tym samym tytule. W 2015/2016 roku bransolety były prezentowane w gmachu muzealnym przy ul. Staromłyńskiej 27 w ramach czasowej ekspozycji zatytułowanej „Wędrówki archeologiczne po ziemi łobeskiej”.

Informacje o zabytku, poza literaturą fachową, można znaleźć w archiwum dawnym Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie – teczka numer 867 oraz katalog kartkowy zbiorów Gesselschaft für Pommersche Geschichte und Altertumskunde.

Bibligrafia

  • Blajer Wojciech, Skarby przedmiotów metalowych z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza na ziemiach polskich, Kraków 2001. ISBN 83-7188-419-2.
  • Bukowski Zbigniew, Pomorze w epoce brązu w świetle dalekosiężnych kontaktów wymiennych, Gdańsk 1998. ISBN 83-87359-19-X.
  • Fogel Jerzy, “Import” nordyjski na ziemiach polskich u schyłku epoki brązu, Poznań 1988. ISBN 83-232-0068-8, ISSN 0554-8195.
  • Katalog der Ausstellung Prähistorischer und Anthropologischer Funde Deutschlands, Berlin 1880, s. 317–329 [online]. [Przeglądany 17. Listopada 2017].
  • Kozłowska Dorota, Słowiński Sławomir, Wędrówki archeologiczne po ziemi łobeskiej / Archaeological Tour in Łobez Land, Pomorskie zbiory archeologiczne Muzeum Narodowego w Szczecinie III, Szczecin 2015. ISBN 978-83-63365-37-0.
  • Kozłowska-Skoczka Dorota, Epoka brązu – wczesna epoka żelaza – katalog zabytków, [w:] Zaginione – Ocalone. Szczecińska kolekcja starożytności pomorskich / Lost – Saved. The Pomeranian Antiquities Collection of Szczecin, red. Krzysztof Kowalski, Dorota Kozłowska-Skoczka, Szczecin 2012, s. 121–192. ISBN 978-83-63365-20-2.
  • Kunkel Otto, Pommersche Urgeschichte in Bildern, Stettin 1931.
  • Sprockhoff Ernst, Jungbronzezeitliche Hortfunde der Südzone des Nordisches Kreises (Periode V), I, II, Kataloge des Römisch-Germanisches Zentralmuseum zu Mainz 16, Mainz 1956.
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Dorota Kozłowska