Statek (film): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 1: Linia 1:
'''Statek''' '''(1977)''' - film dokumentalny zrealizowany w Szczecińskiej Stoczni im. Adolfa Warskiego. Kulisy budowy chemikaliowca z serii B-76, uznanego za najciekawszą konstrukcję 1975 roku na świecie (wg Marine Engineering/Log). Chemikaliowiec wybudowany całkowicie w oparciu o polską myśl techniczną, był w tamtym czasie największym kontraktem Centromoru z zachodnim armatorem. Realizatorzy filmu podkreślają zaangażowanie i zapał załogi podczas budowy statku.
+
'''Statek''' '''(1977)''' - film dokumentalny zrealizowany w Szczecińskiej Stoczni im. Adolfa Warskiego. Kulisy budowy chemikaliowca z serii B-76, uznanego za najciekawszą konstrukcję 1975 roku na świecie (wg Marine Engineering/Log). Chemikaliowiec wybudowany całkowicie w oparciu o polską myśl techniczną, był w tamtym czasie największym kontraktem Centromoru z zachodnim armatorem. Realizatorzy filmu podkreślili zaangażowanie i zapał załogi podczas budowy statku.
 
 
 
 
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
 
== Informacje o filmie ==
 
== Informacje o filmie ==
Linia 9: Linia 7:
 
* metraż: 369 m
 
* metraż: 369 m
 
* produkcja: Wytwórnia Filmów Oświatowych, Łódź 1977
 
* produkcja: Wytwórnia Filmów Oświatowych, Łódź 1977
 +
<br/><br/>
 +
== Nagrody ==
 +
* 1978 - Srebrna Fregata na [[VIII Festiwal Filmów Morskich|VIII Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Morskich ]] w Szczecinie
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
 
== Reżyser o filmie ==
 
== Reżyser o filmie ==

Wersja z 09:12, 30 sie 2011

Statek (1977) - film dokumentalny zrealizowany w Szczecińskiej Stoczni im. Adolfa Warskiego. Kulisy budowy chemikaliowca z serii B-76, uznanego za najciekawszą konstrukcję 1975 roku na świecie (wg Marine Engineering/Log). Chemikaliowiec wybudowany całkowicie w oparciu o polską myśl techniczną, był w tamtym czasie największym kontraktem Centromoru z zachodnim armatorem. Realizatorzy filmu podkreślili zaangażowanie i zapał załogi podczas budowy statku.

Informacje o filmie

  • realizacja: Janusz Sijka
  • współpraca: Zbigniew Wichłacz, Dorota Wardęszkiewicz, Jan Freda, Maria Pakuła, Zbigniew Kamiański, Zbigniew Kostrzewiński, Andrzej Szymański
  • dane techn.: film barwny, 35 i 16 mm
  • metraż: 369 m
  • produkcja: Wytwórnia Filmów Oświatowych, Łódź 1977NagrodyReżyser o filmie

Tu jest mowa o ewidentnym sukcesie. Jadąc do Stoczni Szczecińskiej, a nawet wybierając ten temat nie wiedziałem, że trafię na ludzi, takich jakci bezpośrednio związani z konstrukcją chemikaliowców. Ich robota to rewelacja techniczna i gospodarcza, to wynik prawdziwie kompleksowego myślenia naukowego i społecznego. A w gruncie rzeczy przecież za każdą sprawą kryją się ludzie, ich stosunek do siebie nawzajem, do swoich obowiązków i życiowych celów. Realizując „Statek” trafiłem właśnie na takich. Ich dziełem jest sukces. Nie trzeba było niczego koloryzować ani przejaskrawiać. Tu fakty mówiły za siebie dostatecznie jasno. (Janusz Sijka w „Gazecie VI Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Społeczno-Politycznych” 1977 nr 1)

Źródła

Bibliografia

  • „Filmowy Serwis Prasowy” 1978 nr 1/401, s. 24

Inne

  • Strona internetowa PWSFTviT w ŁodziIES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz